Dlaczego procesory posiadają rdzenie i wątki? Czym się różnią?

Dlaczego procesory posiadają rdzenie i wątki? Czym się różnią?

eurogamer.pl
Przez ostatnie lata pojawiło się mnóstwo mitów związanych z rdzeniami i wątkami procesorów i ich wpływem na używane codziennie programy, gry czy bardziej profesjonalne oprogramowanie. Z tej strony dowiesz się czym jest Hyper Threading i Simultaneous Multi-Threading, jak działają rdzenie i wątki, a także czy warto zawracać sobie tym głowę.

Komentarze (1)

stfor

Rdzenie to odrębne procesory - tyle że we wspólnej obudowie. Czyli np procesor 4 rdzeniowy to faktycznie są 4 procesory połączone razem. Tu nie ma czego tłumaczyć.


Ale to o wątkach jest źle wytłumaczone.

To z przygotowaniem danych to tak działają procesy na poziomie systemu operacyjnego, to jest tłumaczenie dlaczego opłaca się korzystać z wielu procesów nawet gdy mamy do dyspozycji tylko jeden, jednowątkowy procesor w komputerze (jeden proces chce odczytać jakieś dane z dysku to wysyła żądanie odczytu z dysku i system go na chwilę usypia, a w tym samym czasie inny proces może coś liczyć za pomocą procesora, gdy dysk zgłasza że dane zostały odczytane proces który prosił o te dane zostaje wybudzony).


Wątki procesora (czyli rdzenie logiczne) to zupełnie co innego niż wątki systemu operacyjnego.

Zaloguj się aby komentować