Co dzieje się w mózgu, gdy jesteśmy szczęśliwi?

Co dzieje się w mózgu, gdy jesteśmy szczęśliwi?

hejto.pl
Pojęcie szczęścia interesowało ludzi od najdawniejszych czasów. Arystoteles uważał, że szczęście to działanie zgodne z naturą. Według tego filozofa ryby są szczęśliwe, pływając, ptaki latając, a człowiek? Człowiek ciągle poszukuje tej pozytywnej emocji zwanej szczęściem. Czy istnieje recepta na szczęście? Czy są neurobiologiczne mechanizmy odpowiedzialne za poczucie szczęścia?

Do szczęścia potrzebna nam jest dopamina

Z biologicznego punktu widzenia do szczęścia potrzebna jest nam dopamina – neurotransmiter, który powoduje, że czujemy się szczęśliwi. Przyczynia się on do poczucia szczęścia, kiedy wydzielany jest w mózgu w tzw. układzie nagrody, zwanym również mezolimbicznym układem dopaminergicznym.
Ten neurotransmiter pobudza do tworzenia dzieł sztuki, pogoni za sukcesem, dokonywania nowych odkryć, rozważania o prawach natury czy zakochania. Natomiast zaburzenia w funkcjonowaniu układu dopaminergicznego leżą u podstaw uzależnień.
Narkotyki mogą bowiem zmienić funkcjonowanie mózgu, sprawiając, że sytuacje, które poprzednio sprawiały nam radość i dawały poczucie szczęścia, już tak nie działają. Pod wpływem używek w mózgu zachodzi bowiem szereg zmian, które sprawiają, że zaczyna się on przestawiać na poszukiwania narkotyków.
Jakie działania należy więc podjąć, aby nie popaść w nałóg, a jednocześnie żyć szczęśliwie? Rodzina, przyjaciele, szeroko pojęta aktywność fizyczna od spacerów na łonie natury, po regularne mniej lub bardziej zaawansowane ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta, hobby – to na pewno czynniki, które mogą przyczyniać się do odczuwania szczęścia.
Pełny artykuł na naukatolubie.pl

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować