Zdjęcie w tle
Morrak

Morrak

Wirtuoz
  • 77wpisy
  • 415komentarzy
Codzienny #Danzig 35/???
Kapliczka w rejonie ul. Szczęśliwej niedaleko Auchan. O dziwo w całym trójmieście pomimo całej tej nowoczesności można znaleźć sporo takich kapliczek powciskanych między blokami, szczególnie na starych pod trójmiejskich wsiach. Miałem taką jedną też blisko na Oksywiu.
2a41bdc1-a5ac-4f66-b8db-d151610bb638

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 33/??
Danzig wyjazdowy - zamek w mieście Allenstein (czyli Olsztyn). Zamek który Kopernik bronił przed Krzyżakami. A także zamek w którym są oryginalne tablice pomiarowe Kopernika
2f2517f5-de0a-4b36-96f6-cff56a10fdc7

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 32/??
Była drobna przerwa przez natłok prac w życiu, ale wracamy do powolnego spamowania.
Był już wpis o tych drewnianych konstrukcjach przy kamienicach. Były to wtedy w większości zabudowane balkony (chyba :D, a przynajmniej tak wyglądały). Dziś nieco inny aspekt - dobudówka w narożnikach pomiędzy kamienicami - a może też to są zabudowane balkony?
3a59a88c-85c3-463f-a850-6e9fa75875c4
Havelock_Vetinari

@Morrak jest! Tego oczekiwałem! ;d

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 31/??
Trojmiasta (male i duze) otoczone sa z jednej strony zatoka gdanska a z drugiej Trojmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Nie trzeba wiec duzo czasu by zmiasta uciec do lasu, caly czas bedac w granicy administracyjnej miasta.
Dzis zdjecie wyjazdowe - sciezka w lesie miedzy Gdynia a Rumia
2311ae20-eda0-4c08-b7d5-5e27b37929ff
67e1cf32-312e-47cd-9f8a-7dccf4463969
z3n3k

trójmiejskie lasy są super

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 30/??
Jako, że dziś leje i brzydko za oknem ogółem to recycling z poprzedniego spaceru.
Przykład ładnie odnowionego budynku na ul. Nowolipie (skrzyżowanie z Kartuską)
(a że musieli odnowić, to nieco bardziej skomplikowana historia )
ead64712-099f-4f4a-a6d1-cc178be38a65
Morrak

Mur pruski jest świetny! No chyba, że odpada z niego tynki i prześwitują cegły i wygląda jakby się miał zaraz zawalić. A takich budynków jest kupa w Gdańsku i okolicach

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 28/??
Jednym z czynników ochrony przed zalewaniem miast oraz aspektem zwiększającym bioróżnorodność w Gdańsku są tzw. łąki kwietne - czyli zieleńce ze specjalną mieszanką nasienną, które nie są ścinane w lato. Co roku Gdańsk ustala kilkanaście takich zieleńców.
O ile sam pomysł jest dobry i ciekawy, to czasem wykonanie nie do końca działa, szczególnie w południowych dzielnicach, gdzie człowiek się zastanawia czy to celowe działanie czy raczej zaniechanie służb miejskich, gdy zieleń zaczyna już anektować drogę.
Na zdjęciu przykład (chyba) takie łąki kwietnej wzdłuż Al. Havla
d8fb0640-55da-468c-a481-0f6f0024a9f7

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 27/??
I wracamy do architektury. Tym razem ciekawe wejścia na "ogródki" przy ulicy Hallera. Trochę takie przywodzące na myśl średniowieczne łuki. Zauważyłem je jadąc na plażę parę dni temu.
2e289a06-610b-4f78-9670-4a45fb908129
tufro

@Morrak trochę kojarzy mi się to z Gdańskimi nabrzeżami.

dd155c3d-b030-460b-b4fb-5d89339b9df2
lubieplackijohn

@Morrak A macie tam jakąś fajną plażę? Bo słyszałem, że #gdansk to nawet ma dostęp do morza!

Morrak

@lubieplackijohn tak, jest kilka plaż, ale do morza otartego to daleko, bardziej to zatoka z mniejszymi falami - ja polecam te na obrzeżach - bo centralny ciąg to człek na człeku i człekiem pogania

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 24/??
Dziś trochę recycling, bo pomimo spaceru nie było nic ciekawego do fotografowania.
Widok z Orunii Górnej na główne miasto. Widoczny m.in. Kościół Mariacki
e36061d7-8621-4957-bb4b-ef0b4c478696
Morrak

Po lewej nad białym wiaduktem. Tamte po prawej to jest port północny - terminal kontenerowy.

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 23/??
Dziś bardziej pytanie niż opis zdjęcia. Jak możecie zauważyć na zdjęciu, przy wielu kamienicach w Gdańsku (Wrzeszcz, Dolne miasto) znajdują się takie zabudowane drewniane przybudówki. I pytanie czy to jest rzecz typowa do Gdańska? Bo na przykład na Warmii nie widziałem tak powszechnej praktyki.
Na pewno będę musiał to sobie kiedyś doczytać.
d514aba3-5f73-458d-8022-6f97fac35088
Morrak

@megaimperator fakt, w Sopocie na kamienicach starszych też tego dużo. Sporo tego widziałem kiedyś dojeżdzając SKM do Gdańska. Więc może to jakiś rodzaj dobudówek z zaboru pruskiego?

Bintang

@Morrak eee ale to nie te same budynki chhba :d

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 22/??
Kontynuacja tematyki muralowej - tym razem jeden z murali/graffiti na ulicy Do Studzienki.
Współautorem jest Tuse - chyba jeden z bardziej znanych artystów ulicznych w Gdańsku, teraz zajmuje się tym komercyjnie - murale na markecie budowlanym, mural Anny Przybylskiej (postaram się mu cyknąć zdjęcie niebawem), ale pamiętam gościa sprzed parunastu lat, jak miał na dziko graffiti na magazynach wzdłuż linii SKM, ale widać z każdej pasji da się zrobić pracę. W samym wrzeszczu jest przynajmniej z kilkanaście jego murali - głównie słynnych ludzi.
cfffbb6a-25b6-4dba-b182-94905105ce5e
znany_i_lubiany

Loża szyderców, moje ulubione charaktery w Muppetach. Oczywiście po wyjściu z wieku dziecięcego i zmiany charakteru na bliższy do loży.

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 20/??
Dziś z mniejszym komentarzem - typowa wielkopłytowa PRLowska zabudowa Moreny. Obok oczywiście stoją developerskie wieżowce. Przy czym chyba te z PRLu mają obok siebie więcej zieleni i nie są poupychane jeden na drugim.
3cfff466-e431-4c68-b1ad-6316eba92a34
lubieplackijohn

@Morrak W Opolu mamy takie osiedle, co to się nazywa ZWM. Ma tak dobrze przemyślaną infrastrukturę, że w zasadzie wszystkie potrzeby jesteś w stanie załatwić do kilometra od domu.

Morrak

@lubieplackijohn Dokładnie, tak planował PRL - bloki, a wokół nich - park, żłobek, przedszkole, szkoła, sklepy, przychodnia, zakłady pracy, etc. - a teraz masz osiedla bez infrastruktury, dodatkowo, każde pogrodzone, że nie ma jak przez nie nawet przejść

lubieplackijohn

@Morrak Uroki PRLu xD Trzeba przyznać, że dobrze to zaplanowali

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 19/??
Do dzisiejszego wpisu natchnęła mnie rozmowa z kolegami, którzy podczas ostatniej ulewy w Poznaniu uciekali do domu, by ich samochód nie został łodzią podwodną.
Na zdjęciu widzimy węzeł Kliniczna - łączący nowy port z wrzeszczem i dojazdem do głównego miasta. W roku 2016 nazwany też jeziorem kliniczna (nawet mieliśmy tu kajakarza)
Po dość sporym deszczu woda praktycznie nie miała gdzie odpłynąć, a jest to najniższy punkt. Jest to oczywiście pokłosie intensywnej betonowej zabudowy.
Od tego czasu miasto stara się nieco poprawić retencję - buduje i rozbudowuje zbiorniki retencyjne (dużo ich na południu), robi łąki kwietne i ogrody deszczowe, zachęca do małej retencji, zmusza do retencjonowania wody na swoich działkach. Należy mieć nadzieję, że to choć trochę pomoże. Ale jednak dalej architekci uwielbiają kostkę/płyty betonowe i betonują każdy możliwy fragment.
A jak u was się ten problem rozwiązuje?
Link to artykułu z jeziorem kliniczna (https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Odpowiadamy-na-zarzuty-miasta-ws-raportu-po-powodzi-n105462.html)
e0470f75-5da3-4ed8-82ea-b3f3cdf65d05
Morrak

U nas jest płasko jak na stole na tarasie bliższym morza, w bardziej odległych jest większa różnica, ale betonoza sprawia że wszystko leci na dolny taras Więc większa potrzeba retencji wody na górze

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 18/??
Dziś wpis do przemyśleń. A wpis sponsorują gminy ościenne Gdańska - czyli Kowale, Borkowo, Jankowo, Bąkowo i tak dalej.
Ostatnio chodząc po różnych dzielnicach Gdańska zacząłem zwracać uwagę na zagospodarowanie przestrzenne. I tak w mojej ocenie Gdańsk można podzielić na 3 typy zabudowy
a) przedwojenna, a raczej jej resztki i układy - albo gęsta zabudowa kamieniczna (dolne miasto, wrzeszcz, oliwa), albo zabudowa willowa (wrzeszcz, oliwa)
b) PRLowska wielka płyta i kostki jednorodzinne (Zaspy, Żabianki, Wzgórza Mickiewicza)
c) Zabudowa deweloperska - wszystkie południowe dzielnice Gdańska i gminy sąsiednie
I co najsmutniejsze, najlepiej wyglądają te pierwsze dwie - w miarę przemyślane plany urbanistyczne, z pełną infrastrukturą obsługującą, ze sporą ilością parków i zieleni. Wszystkie duże osiedla otwarte i można przez nie przejść. Nieco uwag można mieć do zabudowy PRLu - bo jest paskudna i psuje totalnie tkanke miasta, ale planowanie przestrzenne było wtedy pierwsza klasa.
I dochodzimy do zabudowy deweloperskiej - i tu bardzo dobrze pasuje sformułowanie "patodeweloperka" - wszystkie osiedla grodzone, drogi urywają się w połowie osiedla i nie ma szans by dojść do sąsiedniego, wszystkie budynki kopiuj wklej, umieszczone tak by wcisnąć ich jak najwięcej na najmniejszej powierzchni, i tak dalej. Ale ostatnio mamy też kolejny trend, głównie w gminach sąsiadujących - osiedla domów lub szeregów. Jak że ziemia w mieście droga, to lokalizuje się je pod miastem "wśród zieleni i przyrody" - czytaj - na totalnym wypizdowie, w środku dziczy, gdzie dziś nic nie ma, ani sklepów, ani szkół, ani kościoła. I tak jak obserwuje to trend ten jest coraz powszechniejszy za Gdańskim Południem.
Na dziś widok na jedno z takich osiedli. Dla dopełnienia dodam, że obok jest budowane przynajmniej kilkadziesiąt podobnych domków.
6ff1e399-811b-409a-807d-5a54bb0c402e
Morrak

Morena/Jasień swietne. Ja mieszkam obecnie na Południu i dojazdy gdziekolwiek to męka. Gdzie moja Nowa Świętokrzyska?!

Zaloguj się aby komentować

Codzienny #Danzig 17/??
Dziś coś z wcześniejszych wycieczek. Niby byłem dziś w parku Reagana, ale zdjęć nie robiłem, bo kupa ludzi.
Na zdjęciu natomiast Park Królewski we wrzeszczu.
ceb8d895-ef7f-4ab4-9d37-024271182d0e
Bintang

@Morrak hehe, znam ta perspektywe. Pilem tam wielokrotnie piwko i palilem jazz. Raz nawet spierdalalem przed policja i szperaczem za nami swiecili :D. Szalone czasy

Zaloguj się aby komentować