Zdjęcie w tle

Społeczność

LINUX

199

Linux - linki, dyskusje

Prezentacja nowego środowiska Cosmic na LinuxFest NorthWest 2024

https://www.youtube.com/watch?v=JHLfsWhDvz0

Najłatwiej jest to teraz przetestować na fedorze, korzystając z https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/ryanabx/cosmic-epoch/

#linux
#cosmic
Roark

Wygląda trochę jak nieślubne dziecko Windy i Maczka, obrzydliwe 😛

Pozostanę przy KDE.

30ohm

Ciekawe jak długo pożyje, większość takich projektów tak samo się kończy. Wow wow, jak pięknie, 2 lata i martwy albo się kończy tylko na gadaniu.

f27669be-9f9a-490b-a7e5-e7129ee6c484
Yossarian

Po co? Że tak spytam?


Nie wydaje mi się, żeby problem Linuxa była zbyt mała ilość środowisk i dystrybucji.

Zaloguj się aby komentować

Po aktualizacji #ubuntu #linux posypalo mi sie unity, no i ciul, no i czesc, w sumie plasmy dawno nie uzywalem a też jest calkiem calkiem #zalesie #gownowpis
mike-litoris

@nxo chcę oglądać Twoje logi

logi, logi logi!

deafone

@nxo na nowym LEGIONie LTE się posypało po restarcie - jebać linuxa...

Catharsis

@nxo Na jakiej wersji Ubuntu siedziałeś? Przecież Unity nie jest już od dawna rozwijane i wspierane przez Canonical.

Zaloguj się aby komentować

Nie polecam kanału YT Świat Linuksa. Nie jest on prowadzony przez obiektywnego użytkownika Linuxa a przez fanatyka.

#linux #komputery #windows #youtube
Miedzyzdroje2005

@Mr_Hardy a co powiedział Bartek nie tak?

koszotorobur

@Mr_Hardy - jakieś bardziej szczegółowe wyjaśnienie co Cię do kanału zraziło?

Może podlinkuj do fragmentu gdzie zachowywał się jak fanatyk?

Zaloguj się aby komentować

Catharsis

@radek-piotr-krasny Bardziej od neofetcha to mi szkoda Pywall ponieważ dużo innych programów się na nim opiera i jest mało alternatyw gdzie programów fetchujących jest od groma bo pisanie ich stało się już memem. Jest nawet fetch do fetchy o nazwie fetchfetch xD.

Zaloguj się aby komentować

Szybki i prosty edytor wyrażeń programu cron: https://crontab.guru

Bardzo przydatny do wizualizacji harmonogramów, które chcemy dodać do pliku crontab.

Czym jest cron?
cron jest opartym na czasie programem do harmonogramowania zadań w systemach operacyjnych z rodziny Unixa. Może zostać wykorzystany do uruchamiania zadań (programów, komend, skryptów) o określonych godzinach, datach albo regularnie zgodnie z określonym interwałem.

#technologia #linux #cron #crontab
47315182-b219-48fd-abda-1018401317bd
ciri0x5a

nie umniejszam temu wpisowi wartosci, aczkolwiek jest to pierwszy link z gugli (i ddg na incognito) po wpisaniu frazy "cron".

jesli ktos nowy chcial zakodzic crontaba, zrobil to wlasnie z tym narzedziem

Zaloguj się aby komentować

Ukazała się nowa Fedorka w wersji 40. I na dzień dobry wita nas błędem. Dźwięk nie działa, a w ustawieniach nie pokazuje żadnego urządzenia wyjściowego. Bug zgłoszony został na fedorowych forach. W moim przypadku zadziałała komenda:

rm -Rf ~/'.local/state/wireplumber'

Zdjęcie ilustracyjne #linux #fedora #pipewire #wireplumber #systemyoperacyjne #oprogramowanie
349e4268-4a7a-4dce-9c43-4b6fcdbc06b7
koszotorobur

@Miedzyzdroje2005 - fresh install czy upgrade?

Topia

Nic nie działa bez rzeźby, jak na linuxa przystało.

groman43

@Miedzyzdroje2005 Widzę, że linuksach na desktopach nie wiele się zmieniło przez lata xD

Zaloguj się aby komentować

Linux przez ostatnie lata bardzo się zmienił. Ostatnio próbowałem podłączyć drukarkę do laptopa z Windowsem 10 i nie działała, trzeba było ściągać sterowniki itd. Podłączyłem do innego łapka z Linuksem Mint i zadziałała od razu - Plug&Play ¯\_(ツ)_/¯
Kilka miesięcy temu pożyczyłem laptopa z linuxem kumplowi, żeby miał na czym się uczyć programowania. Nie był przekonany, bo zawsze używał Windowsa i nie był w ogóle „techniczny”. Bał się, że sobie nie poradzi z Linuxem. Zadzwonił do mnie po kilku dniach, mówiąc, że jest zupełnie zaskoczony, że nie ma żadnego problemu z obsługą kompa, że wszystko działa dobrze i łatwiej niż na Windowsie. #linux
ZohanTSW

Różne dystrybucje dostarczają różne sterowniki, więc w tę część z drukarką wierzę.

To że chłopu łatwiej obsługiwać linuksa niż windowsa też (niektórym łatwiej obsługiwać mac os niż windowsa, więc czemu komuś może nie być łatwiej również na linuksie).

Ale to że chłop nietechniczny uczy się programowania już mi ciężko, przecież to oksymoron xD

Miedzyzdroje2005

@Anteczek chyba pierwszym systemem, który wprowadził obsługę drukarek za pomocą "swoich" sterowników był macOS. Doinstalowywał on kilka gigabajtów sterowników na zaś, które Apple dostało od twórców sprzętu i przetestowało je. Potem zrobił to Microsoft chyba od Visty czy 7.


Zaleta tego rozwiązania jest jedna - wystarczy podpiąć sprzęt i sam on się instaluje. Inna sprawa taka, że unika się instalacji wrażliwego oprogramowania (sterowniki siedzą blisko jądra) niewiadomego pochodzenia, które rozwalało stabilność całego systemu. Sporo zawieszeń Windowsów z rodziny 9x czy 2000/XP było skutkiem używania napisanego na kolanie oprogramowania sprzętowego dołączanego na płytkach ze sprzętem

Zaloguj się aby komentować

Czeka ktos na nowe Ubuntu/Kubuntu? Czy sami Arch'siarze rice'erzy tutaj? 😀
Kubuntu jest dystrybucja, ktora mi "siadla" i uzywam jej od jakiegos czasu, ale wkurza mnie troche to nachalane pchanie snap'ow i nie wiem czy nie przeskoczyc teraz na Debiana z KDE i podziekowac Kubuntu za dobre czasy.
markxvyarov

@jomazafaka mam Debiana z Gnomem

Catharsis

@jomazafaka Zanim przesiadłem się na rolling-release to korzystałem właśnie z Kubuntu i w sumie nie narzekałem jakoś bardzo. Snapy można usunąć bez problemu. Jedynie co to narzekałem na brak paczek. O dziwo ale w repo Archa + AUR jest wszystko co potrzebuje i nigdy nie musiałem niczego instalować ręcznie, tymczasem na Kubuntu ciągle czegoś brakowało i musiałem instalować ręcznie albo z flathuba.

Miedzyzdroje2005

@jomazafaka KDE Neon masz jeszcze. Też bazuje na Ubuntu, ale ma mniej restrykcji. Fedora KDE jest też mega spoko, lecz flatpaki nie działają dobrze przy sofcie KDE. Mi np. Gwenview nie wykrywał Dolphina

Zaloguj się aby komentować

Jakie distro Linuksa wybralibyście obecnie na serwer i dlaczego?

Interesują mnie powody wyboru konkretnej dystrybucji - zapraszam więc co komentowania!

#ankieta #linux

Najlepsza dystrybucja Linuxa na serwer w 2024 roku to:

161 Głosów
katoda

A ja głosuję za Ubuntu LTS, głównie za backportowanie poprawek bezpieczeństwa do 5 lat. No chyba że jedyne co ma robić host to odpalać kontenery - wtedy RancherOS albo Container Linux (teraz to RHEL CoreOS).


Na flotach serwerów odradzam rolling distro (tutaj Arch + pochodne) - ciężko wrócić do point-in-time + uaktualnienia robią się ryzykowne.

mike-litoris

@koszotorobur 

debian


bo po prostu działa, bo jest elastyczny, bo nie trzeba dupić się z licencjami i to ja świadczę support

Do tego społeczność( oprócz tego ludzie), sprawdza się i jako nośnik kontenerów (docker) jak i system wewnątrzdockerowy.

Bootstrapowanie do funkcjonalnego chroota to kwestia minut, z przyjemnością można zrobić lokalny mirror repo i "mrozić kanały" mówiąc po rhelowemu.

bo jest jedną z najstarszych dystrybucji przez co jest dojrzały, patching nie odbywa się na zasadzie "co dziś wybuchnie". Stosunkowo łatwo utrzymać własne customowe repozytoria, jest popularny na tyle że znajdziesz w NASach i na systemach stricte wbudowanych jak kamery internetowe.

Bo jest podstawką wielu rozwiązań jak proxmox, openmediavault.

bo w 2024 roku można korzystać z netstata i iptables.

bo to system i na serwer i na biurko przez co doświadczenia z biurka można stosować na serwerze a serwerowe problemy odtwarzać na biurku.

Miedzyzdroje2005

@koszotorobur jakiekolwiek LTS. Arch z uwagi na skupienie się na najnowszych pakietach może sprawiać problemy

Zaloguj się aby komentować

Po latach stagnacji na rynku środowisk graficznych na Linuxa, wygląda że w końcu mamy szansę na powiew świeżości zarówno pod względem graficznym(tutaj bez szału) jak i technologicznym(to mnie bardziej ciekawi)

PopOS Cosmic, to napisane w całości od zera środowisko graficzne na Linuxa, w całości przy użyciu języka Rust(no w sumie nie od zera, i jak sami autorzy określili, po prostu zabrali paczki z bibliotekami, trochę je podrasowali i złożyli) i według mnie to jest najbardziej ciekawe.

Dotychczas niemal wszystkie główne środowiska korzystały z Gtk/Qt, które miało swoje gorsze(np. to że pluginy były napisane w js, więc środowisko musiało mieć wbudowany cały interpreter js) jak i lepsze np. stosunkowo dobra stabilność i wiele funkcji.

Cosmic korzysta z biblioteki graficznej iced, w której gui tworzy się przy pomocy zwykłego kodu, który wkompiowuje się w plik binarny(akurat dla mnie, ograniczenie tworzenie gui z kodu rusta, jest minusem, bo przy każdej zmianie trzeba czekać kilka sekund aż program się przekompiluje)

W pakiecie jest dostępne też kilka podstawowych programów tj. sklep, edytor tekstu, menedżer plików, ale ciągle są one w trakcie tworzenia(obecna wersja to pre-alpha, wersja alpha powinna być dostępna do testów w przeciągu kilku tygodni)

Sam już próbowałem z miesiąc temu tego na fedorze(dla ciekawych - https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/ryanabx/cosmic-epoch/ ) i mimo że brakowało masy opcji, to całkiem normalnie mi się używało tego środowiska.

Blog z ostatniej aktualizacji - https://blog.system76.com/post/hammering-out-cosmic-features

#linux
#popos
#rustlang
df1bf4b1-2f7c-421a-808b-db3adcc64c39
VonTrupka

lata stagnacji?

z linuksem to mi się już tylko kojarzy kilkaset dystrybucji i kilkanaście menedżerów okien.

Wszystko w permanentnych wersjach rozwojowych, w których najwięcej rozwijających się rzeczy to błędy.

Żadnej stabilizacji, nic pewnego poza płatnymi dystrybucjami typu rhel.


Rok temu rozważałem odejście z windowsa, ale odpuściłem bo już wybranie właściwej dystrybucji dla mnie było twardym orzechem do zgryzienia. A w trakcie tego pojawiła się kolejna zagwozdka: jakie X?


I tak minął kolejny huczny rok linuksa (☞ ゚ ∀ ゚)☞


Aby jednak było jasne, nie mam nic przeciwko nowym inicjatywom w oprogramowaniu.

Za to mam wszystko do kolejnych odłamów oprogramowania ( ͡° ͟ʖ ͡°)

dotevo

Jestem dinozaurem. Dobre środowiska graficzne skończyly się na KDE 3.X

Zaloguj się aby komentować

SMPlayer nie działa poprawnie/crashuje (czarny player i nic nie odtwarza) się, gdy jest zaznaczona opcja Stay on top --> While playing. Kombinowałem ze zmienianiem Output drivera i nadal to samo. Ma ktoś jakieś rozwiązanie na to?

#endeavouros #archlinx #linux #smplayer
Catharsis

@Mr_Hardy Uzyj MPV albo VLC. Co to wgl jest za player, pierwsze słysze.


Ewentualnie jak coś to każde sensowne DE czy WM powinno mieć wbudowaną opcje " Stay on top ", poszukaj w skrótach klawiszowych albo kliknij po prostu prawym na pasek z tytułem okna. Na KDE nazywa się to "Keep Above Others".

Zaloguj się aby komentować

Czołem koledzy linuksiarze. Pojawiła się opcja przejścia na nowe Teamsy dla appki PWA!

Wstępnie polecam, chodzi szybciej, a powiadomienia działają dużo lepiej! Oczywiście to nadal gówno PWA, ale lepszy rydz niż nic.

Miłego dnia pracy!

#linux #microsoft #programowanie
CyberDomino userbar
7bc2869d-5e36-4b6a-b96a-c4b41e331db7
Vuaaas

@CyberDomino Podeślesz jakiegos linka albo dasz tipa jak to uruchomić? Ostatnio używałem appki linuksowej, potem przestali ją wspierać i używałem przeglądarki a teraz mam na FireFoxie informację że moja przeglądarka nie jest wspierana a mam 124.0.2 xd

CyberDomino

kurcze, to chyba tylko chromium based

jak wejdziesz tu:

https://teams.microsoft.com/

to tam się w lewym górnym rogu pojawi ten przełącznik z obrazka

mike-litoris

@CyberDomino https://github.com/IsmaelMartinez/teams-for-linux

trochę mniej gówniane PWA


a tak w ogóle to na archive.org jest jeszcze do pobrania .deb z "klasycznym" teamsem. niecierpliwie czekam aż ktoś mądrzejszy ode mnie przepisze funckjonalność calli + czatów na coś niewebowego, tak jak Ripcord dla Slacka i Discorda.

Zaloguj się aby komentować

#archlinux #linux #nas
Może mamy tu jakiegoś specjalistę bo przeszukałem już pol internetu i coś mnie chyba trafi jak nie rozwiaze tego. Dziś po aktualizacji Archa zrestartowałem sobie domowego NASa ( zaadaptowany 1litrowy lenovo) i wszystkie usługi przestały być dostępne z poziomu sieci LAN czyli z PC, laptopa, telefonow podłączonych do domowego routera do którego również wpięty jest ten sam NAS - wszystko w tej samej adresacji.
Nie mogę się podłączyć do usług działających bezposrednio w systemie: SSH, NFS, Cockpit, jak i tych działających na dockerze : dhcp, photoprism, pihole itp.
Co dziwne - wszystko działa z zewnatrz. Tak więc jeśli rozłączę się z sieci domowej i polacze przez telefon, to mogę bezposrednio wpiąć się przez ssh, jak również dzialaja wszystkie serwisy wystawione na zewnątrz. Co już zrobilem:
1. Restartowałem nasa wielokrotnie
2. Wyłączałem iptables, dodawałem reguły które dawały pełen dostęp z konkretnego pc. Innego firewall nie mam
3. Sprawdzałem czy jakaś usługa się nie wykracza, wszystko wydaje się ok.
4. Odpalałem sshd w trybie ręcznym na NASie (-ddd -p 42) I przy próbie podłączenia z lokalnego PC nic się nie wywala, po prostu wisi na kroku ssh2_msg_kexinit sent, mam wrażenie że wszystkie usługi właśnie w taki sposób dzialaja. Nic się nie wywala tylko połączenie wisi. Przez co nic za bardzo nie widać w logach tylko connection timeout.
5. Ping pomiędzy maszynami w LAN działa normalnie, to samo MTU 1500

Czy ktoś ma jakiś pomysł co mógłbym jeszcze sprawdzic?
mike-litoris

@bendyz cześć.

zacząłbym od rzeczy najprostszej - czy po reboocie jesteś w stanie się podłączyć do rzeczonego NAS'a lokalnie? Typu UART, lokalna konsola (klawiatura + ekran)?

Catharsis

@bendyz Taka rada. Jak korzystasz z czegoś rolling-release to rób sobie co jakiś czas backup plików systemowych i wszystkich configów np za pomocą timeshifta. Wtedy w takiej sytuacji możesz się łatwo cofnąć do poprzedniego działającego stanu i dowiedzieć się czy to wina aktualizacji czy coś innego się wywaliło.

bendyz

@mike-litoris @wykopany dzięki za pomoc. Nie mialem za bardzo czasu i chęci żeby to ogarnąć, dziś siadłem z dodatkową kartą ethernet na usb zeby sprawdzić czy inny interfejs pomoże. Obyło się jednak bez tego. w tablicy routingu zauważyłem ze jeden wpis jest podejrzanie zbędny, porównałem z innymi maszynami i tam go nie było. Tak więc po prostu wywaliłem i wszystko działa. Nie mam pojęcia skąd on się tam wziął, ale do czasu restartu po aktualizacji systemu wszystko działało więc jest to troszeczkę niepokojące. Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas.

93e5e690-5136-4a4c-8891-8b6df7bf099b

Zaloguj się aby komentować

Hej Linuxsiarze, jakie jest wasze ulubione środowisko graficzne? Nie używałem Linucha, tak normalnie, od lat i teraz postawiłem sobie Debiana na domowym serwerku... I sugerowany Gnome to jest dla mnie jakaś masakra, pewnie idzie to jakoś poustawiać, może trzeba jakąś starszą wersję zainstalować czy coś, bo tutaj nawet menu na pasku nie ma domyślnie. I jest brzydki. Ale będę chciał za jakiś czas przejść na Linuxa też na moim desktopie. Myślałem żeby na serwerze wrzucić Xfce no bo to ma być lightweight (gdzie indziej mam po prostu Linuxa lite i może to wrzucę docelowo, bo to tylko żeby mieć jakiś dostęp z zewnątrz np. przez Rustdeska), a na kompa właśnie nie wiem, ten KDE Plasma rzeczywiście taki fajny? A może zwykłe KDE i później rzeźbić? Czego używacie? Nie chcę czegoś a'la Apple, a Gnome wydaje mi się celować w taki design.
#komputery #pcmasterrace #linux
koszotorobur

@Odczuwam_Dysonans - przez lata przeszedłem przez wszystko i dosyć mam już bawienia się w konfigurowanie każdego piksela - teraz do mnie przemawia najbardziej Cinnamon bo ma najbardziej normalne ustawienia na wejściu i do tego jest całkiem konfigurowalny tak by był dla mnie funkcjonalny.

Mr_Hardy

@Odczuwam_Dysonans KDE Plasma. XFCE też spoko, ale wolę bardziej nowoczesny wygląd.

Zaloguj się aby komentować

#heheszki #humorhermetyczny
fac744d9-25d4-4ce3-b676-4fe5897faedd
Skylark

Powiedzmy ze mam partycje /dev/nvme0n0p1.


nvme = jasne

0 = pierwszy modul NVME

n0 = pierwszy namespace (malo uzywana funkcja, ale jest w standardzie - Apple uzywa na przyklad)

p1 = pierwsza partycja


Generalnie jest numerowane a nie literkowane, tak jak md0..md127 ktore tez maja partycje md0p1 itp.

Zaloguj się aby komentować

Następna