Zdjęcie w tle

Społeczność

LINUX

199

Linux - linki, dyskusje

#heheszki #humorhermetyczny
fac744d9-25d4-4ce3-b676-4fe5897faedd
Skylark

Powiedzmy ze mam partycje /dev/nvme0n0p1.


nvme = jasne

0 = pierwszy modul NVME

n0 = pierwszy namespace (malo uzywana funkcja, ale jest w standardzie - Apple uzywa na przyklad)

p1 = pierwsza partycja


Generalnie jest numerowane a nie literkowane, tak jak md0..md127 ktore tez maja partycje md0p1 itp.

Zaloguj się aby komentować

Odpaliłem aktualizację manjaro na lapku, którego używam na tyle od święta, że dawno jej nie robiłem - do pobrania prawie 1,5Gb. Uwielbiam gdy podczas aktualizacji pokazuje mi, że po instalacji zmiana wynosi -4Mb. W obecnych czasach gdy wszystko puchnie- takie coś jest bardzo miłe.

#linux
Dalinar_Kholin

A czasem nawet na „minusie” jest

Zaloguj się aby komentować

Kupiłem sobie controller BT od Xboxa (ps. jest jakaś promka). Ciekawe czy będzie walka by to działało z Linuxem 😁
#xbox #controller #linux
31005d9f-2b06-4f45-8859-16be90accd08
Catharsis

@szczekoscisk Pada od Xboxa nie testowałem ale pad od PS4 działał po blutaczu od strzała używając jakiegoś taniego adaptera za 30zł.

mike-litoris

o ile wystawia urządzenie HID to nie mam pomysłu dlaczego miałoby to nie działać. Linuks jest "o standardach" jeśli o sprzęt chodzi:)

Zaloguj się aby komentować

W związku z osiągnięciem pułapu 4% przez Linuksa na Desktopach (źródło) zapragnąłem podzielić się moimi przemyśleniami na temat dlaczego udział systemu Linux na Desktopach będzie najpewniej tylko rósł przez kolejne kilka następnych lat.

Granie na Linuksie jest prostsze niż kiedykolwiek

  • Dzięki platformie Steam, konsoli Steam Deck oraz systemowi operacyjnemu SteamOS - granie na Linuksie nigdy nie było tak proste!
  • Do tego sklepy jak gog.com oferujące natywne wersje gier na Linuksa czy projekty jak Lutris oraz PlayOnLinux sprowadzające do minimum konfigurację komputera pod uruchomienie windowsowych wersji gier - tylko przyczyniają się do tego, że Linux rozważany jest coraz częściej jako platforma gamingowa.

Aplikacje desktopowe przenoszą się do chmury

  • Niektóre programy są już dostępne w chmurze przez przeglądarkę (jak Microsoft 365 czy Adobe Creative Cloud) - oznacza to, że Windows nie jet już potrzebny do uruchamiania tego specjalistycznego softu - a wymagany jest jedynie system z zainstalowaną przeglądarką internetową.
  • Ba! Nawet Windows jest już dostępny przez przeglądarkę (Windows 365 czy VDI).
  • Przyszłość pokaże czy firmom od specjalistycznego oprogramowania, do tej pory tylko dostępnego na Windowsa, nie będzie się opłacało zrobić w końcu wersji na Linuksa - zwłaszcza gdy ilość użytkowników desktopowego Linuksa wzrośnie.

Gospodarki najszybciej rozwijających się technologicznie krajów (jak Indie) stawiają na Linuksa

  • Programiści, analitycy danych, administratorzy serwerów i sieci, itp. używający Windowsa coraz częściej muszą budować, testować i uruchamiać aplikacje na serwerach z Linuksem.
  • Oczywiście Windows Subsystem for Linux (WSL) pozwala wirtualizować Linuksa na Windowsie - niemniej ta opcja ma swoje ograniczenia co do liczby dostępnych od ręki dystrybucji (chociaż na upartego można zaimportować każde distro), szybkości (zwłaszcza kopiowania plików) czy architektury (coraz częściej aplikacje budowane są pod architekturę ARM - bo na serwerach z taką architekturą będą uruchamiane - no chyba, że masz kompa/laptopa z procesorem ARM i taką wersję Windowsa sobie zainstaluje).
  • Zamiast substytutu w postaci WSL ludzie zaczynają preferować niewirtualizowanego Linuksa i liczba takich osób będzie tylko rosła (dane pokazują, że już rośnie) - nie ma oczywiście możliwości przewidzenia jaki udział w rynku Linux Desktop ostatecznie osiągnie - niemniej ja się skłaniam, że urośnie jeszcze o kilka punktów procentowych w przeciągu najbliższych 3 lat.
  • Wschodzące technologiczne gospodarki zanotowały wzrost użytkowników Linuksa na desktopach - takie Indie na przykład z około 4% w 2022 do 15% obecnie - ale trend wzrostowy jest też zauważalny w Ameryce Północnej i Azji.

Bariera instalacji oraz użytkowania Linuksa na Desktopie została prawie zniesiona

  • Jeszcze nigdy nie było tak łatwo znaleźć bezproblemową dystrybucję Linuksa z przyjaznym interfejsem użytkownika, którą można zainstalować z graficznego instalatora prosto z pendrajwa (tak samo jak Windowsa).
  • Wzrost bazy użytkowników przekłada się na bardziej dopracowane dystrybucje, lepsze sterowniki wspierające więcej sprzętu oraz więcej przydatnych programów działający natywnie na Linuksie.
  • Części profesjonalistów przechodzi na (lub używa równolegle) Linuksa na Desktopie - w tym niektórzy całkowicie nowi użytkownicy komputerów od razu zaczynają naukę i pracę z Linuksem (a nie Windowsem jak mogło to być do tej pory).
  • Linux wspiera stare konfiguracje sprzętowe o wiele dłużej niż Windows - pomaga to dłużej używać stary, ale działający jeszcze komputer, nie martwiąc się o to, że OS na nim jest przestarzały, niewspierany i dziurawy.

Microsoftowi już nie zależy na sprzedaży Windowsa na Desktopy


#technologia #linux #desktop #przemyslenia #rozkminy
VonTrupka

~300 dystrybucji wcale nie pomaga w zdobywaniu użytkowników tego ogólnie rzecz nazywając systemu

Na dodatek połowa tych większych dystrybucji to też pole minowe, co się nie wyjebie ... to nas wzmocni.

Nie ma szans dla typowego zjadacza chleba, który ledwo coś w windowsie potrafi przeklikać.

Jeśli nie ma wieloetapowego wsparcia to i windows będzie za trudny. Począwszy od producenta sprzętu, przez sprzedawcę, serwis komputerowy a skończywszy na somsiedzie czy szczylu z rodziny.


Tu musiałby się wyłamać jakiś producent sprzętu komputerowego i pójść mocno w kampanię i wsparcie pod tym kątem. Nikt nie wpompuje takich pieniędzy żeby tylko sobie problemów narobić. Bo i jak miałby promować swoje nowe produkty z linuksem by sprzedaż pokrywała koszty?




jeśli doczytałeś to końca tego nudnego wywodu to gratuluję, zasłużyłeś na 3 pioruny

pawcio__

>natywne wersje gier na Linuksa czy projekty jak Lutris oraz PlayOnLinux sprowadza


Playonlinux jest już chyba od dawna nie wspierane, chociaż do niektórych programów skrypty nadal działają i są dobre. Ale warto też rozważyć bottles

kaszalot

ja używam linuxa na desktopie od ~10 lat, ale nie jestem pewny czy linux jest dobrym systemem dla zwykłego zjadacza chleba, dystrybucji jest dużo więc i community jest podzielone pomiędzy te dystrybucje, ciężko więc znaleźć łatwo informacje, rozwiązania problemów, poradniki itd. przy pierwszym problemie tacy niedzielni użytkownicy będą mieli problem żeby znaleźć rozwiązanie, w linuxie nadal niewiele rzeczy da się zrobić bez CLI, a jak coś już się da to GUI i tak jest często zbugowane, więc musisz korzystać z CLI, a CLI odstrasza zwykłych użytkowników

Zaloguj się aby komentować

jomazafaka

Ubuntu Server ma sporo rzeczy od razu zainstalowanych, ktore w Debianie musisz skonfiguorwac/doinstalowac (nie mowie, ze to problem, ale w Ubuntu Server masz to od razu) i do tego rzeczywiscie duzo poradnikow odnosi sie do tego systemu. Chyba dlatego jest ciagle popularny.

Odnosnie snap'ow to akurat na serwerach nie do konca rozumiem taki hejt na nie, np. Nextcloud w Snapie na Ubuntu Server to moment i dziala.

Zaloguj się aby komentować

koszotorobur

@radek-piotr-krasny - w końcu Windows wirtualizowany na Linuksie będzie działał jak trzeba

Dalinar_Kholin

VirtualBox z obsługą KVM? Piekło normalnie zamarzło...


W wolnej chwili może sprawdzę, jak Windows 11 pod tym działa. Niestety wszelkie dotychczasowe próby instalacji Windowsa pod Virt-managerem + QEMU + KVM przynosiły bardzo kiepskie rezultaty – wydajność pozostawiała wiele do życzenia

Zaloguj się aby komentować

Siemano. Od jakiegoś czasu postanowiłem bardziej zagłębić sie w linuksa niż tylko korzystać z niego na codzień. Uczę się głównie komend, trochę skryptów w bashu, vima, liznąłem też odrobinę programowania w Pythonie i c++ (i w Basicu, ale to się nie liczy). Ale ostatnio coś mi się nie chce. Nie wiem czy brać się za to na poważnie i myśleć o przebranżowieniu się czy nie. Lubię ideę otwartego oprogramowania, podoba mi się praca w terminalu, programowanie (przynajmniej te podstawy). No ale jakoś nie wiem, brakuje mi motywacji i nie wiem w jakim kierunku miałbym iść.

#linux #programowanie #gownowpis
ErwinoRommelo

Tez sobie obiecalame ze 24 to bedzie rok linuxa, koncowo mam zamiar przejec calkowicie i osli kutas w dupe microsoftu.

Dalinar_Kholin

@Rollnick2 Z treści twojego wpisu wywnioskować można, że sam nie wiesz, czego chcesz.

Jeśli jesteś obecnie osobą bezrobotną i chcesz się przebranżowić, to masz teraz bardzo dużo czasu na naukę programowania. Sugeruję zacząć od Pythona, gdyż jest bardzo popularnym językiem, jest dużo ofert pracy dla programistów Pythona no i jest prosty w nauce.


I nie bardzo rozumiem, co twój wpis ma wspólnego z Linuxem? Z trzech tagów, których użyłeś w sumie to tylko #gownowpis pasuje... (bez urazy).

Zaloguj się aby komentować

Building OCI Images with Buildah

buildah to narzędzie do budowania obrazów kontenerów od podstaw (FROM scratch), przy użyciu istniejących obrazów a także z działającego kontenera - umożliwia tworzenie obrazów w ustandaryzowanym formacie OCI (obsługiwanym przez Dokera oraz Podmana) lub tradycyjnym formacie Dockera (który także jest obsługiwany przez oba wspominane silniki kontenerów).

#technologia #linux #konteneryzacja #docker #podman #buildah #oci
95b5aad7-154b-453d-9f6b-1e7fbd75559e

Zaloguj się aby komentować

Jako że #riotgames ogłosiło, że Vanguard, ich kontrowersyjny autorski antycheat znany z Valoranta trafi za niedługo do #leagueoflegends to ten memik staje się ponownie aktualny xD.

Próbował ktoś z was kiedyś pograć w lolka na linuxie? I jak wam to wychodziło? Bo zrobiłem 2 podejścia i niestety 2 razy skończyło się tak samo. Mimo, że udało mi się osiągnąć niemal taką samą wydajność jak na Windowsie to niestety gra miała zauważalnego input laga i o ile aramka dało się zagrać to rankeda na wyższym elo już nie za bardzo, a przynajmniej jak dla mnie. Dlatego LoL był zawsze powodem dla którego mam dualboota i jak widać nie zmieni się to w najbliższym czasie
#linux #linuxgaming #linuxmasterrace
406b5669-0621-47a0-a0e7-17e8b965075e
koszotorobur

@Catharsis - świetnie, kolejny dobry powód by używać Linuksa

ZohanTSW

A próbowałeś w ostatnim czasie? Bo w ostatnich miesiącach odczuwam że wiele się zmieniło pod kątem gier

Budo

@Catharsis ale nie czaję, czitujesz, że chcesz na linuksie grać?

Zaloguj się aby komentować

Na wykopie ktoś wrzucił znalezisko z kilkoma grami klonami #opensource

https://wykop.pl/link/7323877/darmowe-klony-znanych-gier

O ile samo znalezisko jest beznadziejne to w komentarzam można kilka gier znaleść. Nie chce mi się komentować na wykopie więc wrzuxam tutaj pod dyskusję swoje typy najlepszych klonów albo gier mocno wzorowanych na oryginalnych. Dodajcie też swoje typy.

OpenRCT2 - implementacja silnika Rollercoastera. Ostatnio pogrywałem i jest bardzo fajna. Do gry są potrzebne oryginalne pliki z RC lub RC2, bo silnik wspiera obie wersje. Polecam.

Julius - reimplementacja Cezara III. Jest też projekt Augustus, który jest forkiem i dodaje sporo nowego.

Simutrans i OpenTDD - lubię wracać do obu tych gier i myślę, że każdy je zna.

Unknown horizonts - coś na kształt starych Anno

Hedgewars - coś w stylu klasycznych wormsów 2d

Pingus - czyli taki klon starego mario. Kiedyś grałem i jako platformówka spoko :)

Jest kilka którym kibicuję i w sumie nie wiem w jakim stanie są obecnie, ale chyba noeskończone
OpenAge - reimplementacja Age of Empires
OpenATDelux - reimplementacja Airline Tycoon

#linux #linuxgaming
bucz

O! jest klon Theme Hospital - corsixth.com

wlasnie mialem grać z młodym od poniedziałku w oryginał

bedzie testowane

e9e94080-fc82-4a5c-8293-b7a713ea0052
ZohanTSW

0A.D. to też z tego co pamiętam takie Age of Empires, zmodyfikowana dwójka

Zaloguj się aby komentować

Catharsis

python3 -m http.server 

Używam codziennie, ale się jarałem jak to odkryłem. Boże jakie to jest przydatne to ja nie mogę.

Zaloguj się aby komentować

Ehhh chciałem pograć na EndeavourOS w GTA 3 (orginalna wersja steam) udało mi się odpalić tylko na Proton pięć coś tam. Nie pamiętam dokładnie na której wersji i to w 5 fps. Pamiętam, że już kiedyś próbowałem uruchomić i dupa wyszła. Próbowałem Lutrisy, Bottles i dupa.

#endeavouros #steam #gta3 #linux
odyshon

@Mr_Hardy Jakiego steama używasz? Zauważyłem że najmniej problemów mam na wersji z flatpaka.

Mr_Hardy

UPDATE: Wywaliłem Steam z multilib i zainstalowałem z Flatpak. GTA 3 odpala z buta bez problemów.


@odyshon @pawcio__ @Catharsis @DiscoKhan

Dalinar_Kholin

Z ciekawości sprawdziłem u siebie. GTA3 normalnie odpala z terminala (czysty wine 8.21 + DXVK) i działa bez problemu.

Zaloguj się aby komentować

Ale jestem pojebany. Wymyśliłem sobie, że to może być powoli czas kiedy mój syn dostanie własny komputer. Dzieciak za kilka dni będzie mieć 8 lat. Smartphona pewnie nie dostanie jeszcze długo bo uważam, że telefon w kieszeni wyrabia sporo niedobrych nawyków, a komputer to jednak coś innego. Obecne dzieciaki mają problem z obsługą myszki, pisaniem na klawiaturze i wszystko przez to, że obecnie dzieci grają na telefonach lub konsolach (25 lat temu używaliśmy komputerów do gier). Udało mi się go zainteresować komputerami dość mocno i nawet w godocie robiłem z nim prostą grę, więc mam nadzieję, że odziedziczył zainteresowanie po mnie Na początek wyszperałem starego lapka sprzed ponad 10 lat i zaczynam przygotowania. Zainstalowałem tam Lubuntu #linux i jeszcze parę rzeczy muszę pokonfigurować.
W sumie ciekawi mnie co o tym myślicie, dalibyście dziecku kompa?

Pomyślałem, żeby nie podawać hasła do wifi i niech używa go tylko offline - przynajmniej przez jakiś czas. Gdy będzie potrzeba to zawsze coś mogę wgrać z mojego konta administratora. Po pewnym czasie stwierdziłem, że to może nie jest najlepszy pomysł, że może lepiej użyć jakiejś aplikacji do kontroli rodzicielskiej i odblokować mu takie strony jak duolingo czy typingclub, aby sobie ćwiczył w wolnych chwilach.
Szperałem, szukałem i w sumie żadna apka mi nie spasowała. Albo zbyt rozbudowane, albo zbyt proste. No i postanowiłem napisać swoją aplikację do kontroli rodzicielskiej. Wczoraj wieczorem zacząłem i w sumie idzie to całkiem nieźle. Wszystko implementuję w #nodejs #typescript i do tego nest.js Aplikacja odpalana jest z uprawnieniami roota i wystawia swaggera. W konfiguracji jest podany klucz publiczny do sprawdzenia JWT, a na moim prywatnym kompie generuję sobie JWT. To co udało mi się zaimplementować w te 2-3 godziny to monitorowanie wszystkich procesów na kompie - odpowiedni serwis generuje zdarzenia i one są odpowiednio obsługiwane. Dzięki temu będę wiedział ile czasu co ma włączone. Muszę jeszcze ogarnąć strategię dzielenia procesów na kategorie no i jeszcze dodać limity i filtrowanie stron internetowych podawane przez swaggera. No i w planach komunikacja z HA po mqtt i takie tam. W sumie myślałem, że to będzie trudniejsze, ale idzie elegancko.
W planach jest, że wyślę na odpowiedni POST do apki i np. będę w stanie zrobić mu bana na określoną grę przez kilka dni. Ale to jest złe
koszotorobur

@dotevo - z pomysłów kontrolowania dzieciom dostępu do internetu to polecam router z zainstalowanym OpenWRT gdzie można dedykować dzieciom jedno radyjko, filtrować ruch sieciowy, włączać i wyłączać internet o określonych godzinach (lub na żądanie) i wiele innych.

dotevo

@koszotorobur Mam OpenWRT i mam tak spiętych 5 routerów w domu, że rozgłaszają kilka sieci z różnych VLAN, ale dzieciaki czasem chodzą do dziadków i tam wolałbym już nie grzebać na routerach.

Catharsis

@dotevo Przewalone być dzieckiem informatyka xDDD

Meverth

@dotevo u mnie młoda ma windows obok swojego linuxa. Jak powiedziałem, jej czemu ja nie lubię windows, to sama wybrała Linux. Zresztą głównie do net-a, a później minecrafta :]

Na początku było bez ograniczeń, ale przeginała z siedzeniem przy kompie i teraz wyłącza się automatem z cron-a, a logować do kompa może na podstawie `/etc/security/time.conf`. Ograniczenia do sieci ma filtry na routerze.


@dotevo Przewalone być dzieckiem informatyka xDDD

@Catharsis zdecydowanie. Ale nie każdego. Brat zostawił dzieciom windows i płacze. Chodzi i je gania

Zaloguj się aby komentować

Zachęcony przez @koszotorobur wrzucam pierwszą część mojego zbioru aliasów. Niestety, jako że wpisy nie wspierają Markdown, przez co nie mogę użyć Monospace font to wklejam jako obrazek. Jednocześnie wrzuciłem treść w Markdown na PasteBin - https://pastebin.com/NkmBprCX , jeśli chcecie ich używać. Na zdrowie.

#aliasybash #linux #technologia
f3cb8a03-de39-4bc4-ba2c-2836443febf3
wonsz

poza oczywistymi już wspomnianymi aliasami gita:

alias gl='git branch --sort=-committerdate'

alias sup='git submodule update --init --recursive'


i dla symetrii w venvie:

activate() { source $1/bin/activate; }

ataxbras

@wonsz Tak, aliasy związane z git to będzie pewnie odrębna część - mam tego też tony. Co do venv - to temat na odrębny wpis - preferuję asdf.

Catharsis

@ataxbras Dlaczego nie dostałem powiadomienia mimo, że obserwuje tag #linux ? Hmm w wolnej chwili sobie poprzeglądam i ukradnę parę które mi się spodobają xD.

ataxbras

@Catharsis Zatagowałem post już po wstawieniu (edycja) - moje niedopatrzenie. Choć #hejto powinno wyłapywać tagi również w takiej sytuacji.

Kradnij co chcesz - cała przyjemność po mojej stronie

Zaloguj się aby komentować