Zdjęcie w tle
Astrofotografia

Społeczność

Astrofotografia

67
Galaktyki rzadkie (a przynajmniej rzadko fotografowane)

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/xjgx3j/B/

Przed Wami dziś NGC5371, Hickson 68, PGC 49480

Nie mam dziś zbyt wiele czasu na dodanie opisu, więc posłużę się tłumaczeniem i skróceniem opisu ze strony
https://www.webbdeepsky.com/galaxies/object/Hickson+68

68. element katalogu 100 zwartych grup galaktyk Paula Hicksona, składa się z pięciu obiektów NGC o numerach 5353, 5354, 5350, 5358, 5355. NGC 5350, 5353, 5354 i 5355 zostały odkryte przez Williama Herschela w 1788 roku przy użyciu jego 18,7-calowego teleskopu, podczas gdy NGC 5358 została odkryta przez Stephana w 1880 r. przy użyciu 31-calowego reflektora. Ta ciasna grupa galaktyk jest umiejscowiona w Canes Venatici, a dodatkowo w pobliżu mamy jasną galaktykę NGC 5371.
Grupa znajduje się około 8 stopni na południowy wschód od galaktyki Wir M51. Jako jedna z jaśniejszych grup Hicksona (HCG), większość galaktyk powinna być widoczna w teleskopie o średnicy 22 cm pod ciemnym niebem, jednak prawdopodobnie do dostrzeżenia słabszych będzie potrzebne lustro 30 cm.
Grupa znajduje się w odległości około 100 milionów lat świetlnych. A co ciekawe, NGC 5371 również znajduje się w tej samej odległości i wydaje się być fizycznie powiązana z grupą HCG 68. W takim wypadku HCG 68 może zawierać ponad 20 galaktyk. Całość leży na włóknie galaktyk łączącym gromadę w Warkoczu (AGC 1656) z gromadą w Pannie. Hickson 68 i NGC 5371 tworzą Grupę Big Lick (pochodzenie nazwy nie jest jasne)
#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
29d1baa1-06bd-43d7-adcc-b599f3bed426
Curumo

Ciekawe jak wyglądają zdjęcia naszej galaktyki zdobione z tych galaktyk. Nic nie imputuję, ale kto wie, czy takich zdjęć nie ma!?

konto_na_wykop_pl

@Curumo jeżeli są to wyglądają podobnie. Nasza galaktyka nie wyróżnia się niczym specjalnym wśród miliardów innych.

Curumo

@konto_na_wykop_pl tego nie wiesz i to jest piękne

Zaloguj się aby komentować

Stworzyciel zorzy

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/la75kd/
Autor: Polak rodak Łukasz Sujka https://www.astrobin.com/users/Lukasz83/

Wracamy na nasze lokalne podwórko i dziś przyjrzymy się Aktywnemu Regionowi AR (nie uwierzycie, po angielsku ten sam skrót) 3664 czyli bydlakowi który odpowiadał za zorzowe szaleństwo z ostatnich weekendów.

Tak w skrócie, czym w ogóle są te aktywne regiony? Są to dynamiczne obszary na powierzchni Słońca o silnym polu magnetycznym. Pojawiają się razem z plamami słonecznymi (które notabene wcale nie są ciemne, tylko tak wyglądają w zestawieniu z resztą superjasnej powierzchni gwiazdy). AR odpowiedzialne są za rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. Kiedy taki wyrzut odpowiednio przyceluje i trafi w Ziemię, mamy zorzę polarną.

I właśnie ten AR ze zdjęcia ejakulował w naszą atmosferę, dając największy w ciągu ostatnich 20 lat spektakl na niebie.

Częstotliwość występowania plam i regionów aktywnych powiązana jest z cyklem słonecznym, który trwa 11 lat, rozpoczyna się w okresie najniższej aktywności Słońca, które po ok. 3-5 latach osiąga maksimum swojej wybuchowości, po czym przez następne lata stopniowo się uspokaja. Obecny, 25. cykl rozpoczął się wg NASA w w grudniu 2019, a więc właśnie jesteśmy w jego punkcie kulminacyjnym. Teraz zapewne czeka nas kilka lat uspokajania się, po czym Słońce znowu zacznie się wściekać niczym bombelek, któremu podaliśmy sztućce w zły sposób (kto ma wiedzieć ten wie)

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
559cb80b-73a5-4751-82f4-c99563cdfd03
Mor

To rykoszetem musiało być, bo ten ze zdjęcia wygląda jak by w ogóle nie celował w Ziemię.

Zaloguj się aby komentować

Niby bezkształtny, ale ptaszek

wracamy z #apod
https://www.astrobin.com/lvwdvf/
Autor: ji young bang https://www.astrobin.com/users/love_hojeong/

Na zdjęciu widzimy obiekt opisany w katalogu Sh2 (shapeless) pod numerem 27.
Katalog ten zawiera obszary H II, tj zjonizowanego wodoru i plazmy, tj. mgławice emisyjne, w teorii obiekty bez konkretnego kształtu. Ale jak widać, jakieś tam kształty mają

Katalog jak i sam obiekt nie należą do czołówki celów astrofotografii. Sh2-27 leży w pobliżu gwiazdy Zeta Ophiuchi, w kompleksie Ophiuchi, który zawiera Mekkę polskiej astrofoto, tj mgławicę Rho Ophiuchi. Z powodu takiego sąsiedztwa, ptaszek jest często pomijany zwłaszcza, że świeci słabo i w klasycznych kolorowych obrazach jakie zbiera się do Rho op. po prostu ledwo co go widać.

Autor zdjęcia musiał wykazać się nie lada umiejętnościami w postprocessingu żeby otrzymać co to widzimy poniżej.

Efekt jest imo co najmniej zadowalający

O katalogu Sh1/2 napiszę więcej w miniserii jaką planuję stworzyć o katalogach astronomicznych w ogóle. Póki co trzymajcie ten jeden fragment

#astronomia #astrofotografia


Poprawka dzięki wiedzy i uwadze @m-q : Katalog Sh nazywa się tak naprawdę Sharpless a nie Shapeless i pochodzi od nazwiska założyciela, Stewarta Sharpless - choć nie ukrywam, dalej uważam że nazwa w tym wypadku jest idealnie dwuznaczna
Oczk userbar
35d59385-795f-4321-9a2d-5b858c3d3f00
MiernyMirek

@Oczk co ty tu o ptaszkach. Dawaj #golombabe

CzosnkowySmok

@spawaczatomowy jeżu...

m-q

@Oczk Malutka errata - Sh2 to Sharpless a nie Shapeless Katalog stworzony przez Stewarda Sharplessa.

Oczk

zawsze liczę że ktoś to wszystko przeczyta i mnie poprawi, bo wiem że czasem piszę głupoty

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zeszłopiątkowa polarna podlaska Zorza

czyli astrobinowy #apod
https://www.astrobin.com/pbzlvj/
Autor: Łukasz Żak https://www.astrobin.com/users/LukaszZak77@@@/

Mając jeszcze w pamięci szał, jaki panował poprzednim weekendem na zorzę, miło zobaczyć że to nasza, polska zorza była najpiękniejsza.

Jednak boli mnie brak poprawnych danych akwizycyjnych. Do excela zostało wpisane raptem "1 klatka 2-sekundowa" co kompletnie nie może być prawdą, patrząc na rozmazane gwiazdy na niebie. I jeszcze bardziej rozmazane są ich odbicia na tafli jeziora...

Niemniej zdjęcie docenić trzeba!

#astronomia #astrofotografia #zorza #oczkcontent
Oczk userbar
cff54872-ba04-40f2-8dd3-b603d3b5acf9
m-q

Ten ślad gwiazd bardziej wskazuje na 2 minuty. Ale to tylko dół fotki. Góra ewidentnie zestackowana z krótszych ekspozycji.

Ciekawe, na ile dynamicznie zmienia się zorza i jak dużo materiału można użyć, żeby pozostały na foto te szczegółowe prążki, a nie tylko kolorowa plama

TymczasowyNick66

@m-q Uwierz że momentami bardzo dynamicznie. Tutaj masz timelapse z 15-25 sek ekspozycji https://youtu.be/IHAIc1iPhGg?si=qNRviYZar1UWlMUV Dużo ludzi robi po 5-10 sek z jasnymi obiektywami, żeby się to za bardzo nie rozlało właśnie. Góra stackowana pewnie ręcznie

m-q

@TymczasowyNick66 faktycznie, najlepsze chyba byłoby pojedyncze ujęcie jasnym sprzętem pod niskim Bortle.

Widać po odbiciu w wodzie, że różowa zorza było dużo bledsza

duzyalf

@m-q @Oczk ja focilem tą zorze z czasami 4-8s także, 2s bez problemu osiągalne jak się podbije ISO

Oczk

@duzyalf ale na 2 sekundach nie rozmazałoby Ci gwiazd na takiej ogniskowej

duzyalf

@Oczk niebo jak widzę jest w porządku, a na wodzie to mógł być zwykły ruch fali

duzyalf

@Oczk Ok, zobaczyłem w pełnej rozdzielczości i mi to wygląda na kome, a nie poruszenie gwiazd. Gwiazdy w narożnikach są koncentrycznie pociągnięte, a środek nieruszony. Mam podobną sytuację w moim Irixie xD

Oczk

@duzyalf fakt, koma też może być Ale to w sumie byłaby całkiem spora, jeżeli aż tak jedzie po gwiazdach.


Ja założyłem dłuższy czas, bo rozmazanie zgadza się też z kierunkiem ruchu obrotowego, z racji że obiektyw wycelowany na północ. Ale w tym wypadku te na środku i dalej od "górnego centrum" powinny być bardziej przeciągnięte


Ewentualnie przy ręcznym stackowaniu coś się mogło nieidealnie zgrać ze sobą


Opcji jak widać jest kilka, ale faktycznie dłuższe stackowanie wydaje się nie być "tym"

Zaloguj się aby komentować

Chcieliście księżyc?
To macie.
Ale w sumie nie księżyc, a Półksiężyc. Albo Rożek.
I nie kawałek skały, a chmura gazu.

Półksiężycowa chmura gazu

Tak możemy określić obiekt sfotografowany przeze mnie ostatniej nocy. A bardziej katalogowo, NGC 6888 https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_6888

Jest to mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Łabędzia - gwiazdozbioru, który w tym okresie wraz z początkiem nocy zaczyna wschodzić na naszym niebie.
W samym centrum mgławicy możemy zaobserwować (nawet na moim zdjęciu) jasną gwiazdę, opisaną jako WR 136. Jak nazwa wskazuje, jest to gwiazda Wolfa-Rayeta - bez wchodzenia w astrofizyczne szczegóły, jest to gwiazda o bardzo rzadkiej i rozległej powłoce zewnętrznej, która się rozszerza z dużą prędkością. W ciągu 10 tysięcy lat, WR 136 wyrzuca z siebie materię o masie naszego Słońca. No i właśnie ta wyrzucana materia uformowała widoczny tu Rożek.
Nie opiszę tego lepiej niż Wikipedia:
Mgławica zaczęła powstawać około 250 tysięcy lat temu, kiedy masywna gwiazda centralna wyewoluowała z fazy czerwonego karła w gwiazdę Wolfa-Rayeta. Proces ten doprowadził do zrzucania zewnętrznej powłoki przez silny wiatr gwiazdowy w tempie wyrzucania ilości materii równej masie Słońca w ciągu każdych 10 tysięcy lat. W ten sposób wiatr gwiazdowy uderzał w otaczający gaz pozostający po poprzedniej fazie, kompresując go w serie złożonych powłok oraz dodatkowo je jonizując poprzez ultrafioletowy strumień gwiazdy centralnej.

Co do technikaliów samego zdjęcia - prawdopodobnie przesadziłem z agresywną obróbką Starałem się wyostrzyć jak najwięcej detalu z mgławicy i czerwonej chmury Łabędzia (ten obłok rozciąga się przez praktycznie cały gwiazdozbiór), a przy tym mogłem przepalić jaśniejsze obiekty i zbyt uwidocznić szum.
Cóż, w nauce obróbki stosuję taktykę "no step back", następnym razem (albo jak dozbieram więcej materiału) będę delikatniejszy

I dorzucam też wersję z wyciętymi gwiazdami, bo imo dopiero to pozwala dostrzec piękno tych rozległych wodorowych obłoków

Stack na ten moment to 68 klatek po 3 minuty, ponownie bez kalibracyjnych darków. Ale za to z filtrem multinarrowband
SkyWatcher Evostar 72ed 357mm
Canon eos 1100D mod
Optolong L-enhance eos clip
Montaż heq5 pro
Guiding z kamerką asi 120mm
Astroberry na raspberry pi4

Stackowanie w DeepSkyStacker
Obróbka w Photoshop + Starnet++

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
566fbb08-3172-4849-a8b9-bca5d594467d
10c7eb63-5c45-4650-87cd-104a0c7cb933
moll

@Oczk bardziej przypomina kosmicznego ziemniaczka

Oczk

@moll @TymczasowyNick66 nazwał to kiedyś mózgiem i w sumie przychylałbym się bardziej do Mózgu. Ale że jestem w tym momencie głodny, to Ziemniaczek też pasuje xD

moll

@Oczk mi jakoś bardziej ziemniaczek xD może dlatego że mózgi z bliska inaczej wyglądają

konto_na_wykop_pl

4700 lat świetlnych - dla nas niewyorbażalna odległość a w skali wszechświata to praktycznie "na wyciągnięcie ręki". Ciężko to ogarnąć naszym małym mózgiem

Oczk

@konto_na_wykop_pl Jesteśmy przystosowani życiowo do konkretnej skali W drugą, atomową stronę odległości są niewyobrażalnie malutkie i też ciężko ogarnąć wielkość atomu

A porównując te dwie skale ze sobą, to już w ogóle mózg wysiada XD

konto_na_wykop_pl

@Oczk A najlepsze jest to, że żeby zrozumieć kosmos to musisz poznać świat od strony kwantowej

TymczasowyNick66

@Oczk Dobra. Nadrabiam hejto po stresującej sesji

Jeżeli masz dobrze skorygowane pole, to pokusiłbym się o zrobienie mozaiki, nie pożałujesz. Świetny program do mozaik od MS Image Composite Editor to poskłada. Jak coś poratuję instalką

Oczk

@TymczasowyNick66 nie mam dobrze skorygowanego pola xD Zainstalowałem sobie jakiś czas temu CCD inspector, ale trial się skończył a ja nie zdążyłem go wykorzystać... Dodatkowo cały czas problem z backfocusem korektora mam, możliwe że jakbym poprawił tilt wyciągu to w ogóle nie musiałabym dokładać przedłużki 5mm, ale mam tu idiotyczny problem - tak odkręciłem przedłużkę, że nie jestem jej w stanie teraz odkręcić xD A kombinerek boję się używać żeby nie uszkodzić samego korektora...


Ale nie powiem, mozaika aż do Ameryki to byłoby coś!

TymczasowyNick66

@Oczk osobiście straciłem cierpliwość do wyciagu w moim ed. Co z tego że ustawiłem tilt patrząc na zachód, skoro po skierowaniu teleskopu na wschód znowu pojawiała się odchyłka (╯°□°)╯︵ ┻━┻

Zaloguj się aby komentować

Rozmiar (okularu) ma znaczenie. Tak jak robienie obsów z centrum miasta. I że się wszystko telepie, włącznie z łapą na kofeinowej delirce, trzymającą telefon xP #hejtonaksiezycu #kosmos #ksiezycowyspacer #astronomia i ciut na wyrost #astrofotografia xD
d8be878d-303a-4f9c-bd2f-61c625ef35b8
wykopany

Ładne, co to? Jowisz?

Zaloguj się aby komentować

Pozostajemy w gwiazdozbiorze łabędzia. Dzisiaj podano do stołu Sadr z mózgiem (NGC6888. Kiedyś zrobiłem sesję większą ogniskową, i nawet tutaj wrzucałem).

Dzisiaj bez palety kolorystycznej HOO. Kolory jedynie skalibrowane. Kadr będę kontynuował. Kto wie, może dzisiaj.

Parametry i sprzęt takie same jak wczoraj, nie licząc ogniskowej (tutaj 80mm)

#astrofotografia #astrodiykamera
6dff4f93-540d-4f2d-afb8-29919fa3ecc5
8133832c-d9fb-431d-8126-661ed3225052
68c76dea-9c91-4ca3-8d7b-9fdcf6513667

Zaloguj się aby komentować

U somsiada Drzazgę widzisz, u siebie zorzy polarnej nie dostrzegasz

To literalnie ja.

Tym razem nie jest to apod, ale obiekt w który wycelowałem za namową kolegi (jak mnie namówił to jeszcze nie był moderatorem) @spawaczatomowy

Był to mały eksperyment, żeby zobaczyć jak wiele można zobaczyć (:v) w Galaktyce Drzazga, bądź też NGC 5906. Albo NGC 5907. Bo chłop się machnął i dwa razy to samo do excela wpisał
https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_5907

Zdjęcie z kategorii tych, na których mało widać, albo jak wolę to nazwać - widać dużo, ale małych. Czyli ostatnio mój ulubiony typ

Choć wszystkie te obiekty są malutkie kątowo - Drzazga to najmniejsza galaktyka w jaką celowałem jako główny obiekt, to jest ich tu naprawdę mnogo i bardziej niż z dzielenia się takim zdjęciem, cieszę się z przeszukiwania na bardzo dużym przybliżeniu i szukania galaktyk Część oganął mi astrobin - co widać na drugim zdjęciu. Ale nie wszystkie widoczne tu obiekty znajdują się w katalogach NGC czy uzupelniającym go IC - katalogi są dość stare, a sporą część z tych obiektów pozwala zaobserwować dopiero bardzo długi czas naświetlania.

Z dużych, wartych wymienienia obiektów, w prawym dolnym rogu mamy jasną (ale także malutką kątowo) galaktykę soczewkową Wrzeciono, Messier 102

Z technikaliów to powiem od razu, że w ramach eksperymentu postanowiłem tym razem nie robić darków, tj. latek kalibracyjnych z tym samym czasem naświetlania, ale z zasłoniętym obiektywem. W teorii takie klatki mają negować szum na zdjęciu w wyniku zużycia/nagrzewania się matrycy aparatu i generalnie są bardzo pożądane, ale podobną funkcję ma spełniać Dithering, którego od jakiegoś czasu używam, a który w porównaniu do darków nie marnuje mi 1.5h sesji zdjęciowej (darki robi się w tych samych warunkach co normalne zdjęcia, żeby temperatura aparatu była podobna).
No i przyznam, że przynajmniej w tym wypadku, nie żałuję i nie widzę jakiejś gorszej jakości tła w porównaniu do sesji z darkami.

Za jakiś czas (miejmy nadzieję), jak już dozbieram sobie na chłodzoną astrokamerkę, spróbujemy ponownie trafić w ten obiekt i będzie świetne porównanie, jak mniejszy piksel i większa czułość radzą sobie z detalami

Technikalia zdjęcia:
Stack 69 klatek po 180 sekund, łącznie 3h23m
100 bias
20 flat
0 dark!

Sprzęt:
SkyWatcher Evostar 72ed 357mm
Canon eos 1100D mod
Montaż heq5 pro
Guiding z kamerką asi 120mm
Astroberry na raspberry pi4

Stackowanie w DeepSkyStacker
Obróbka w Photoshop + GraXpert

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
2f254145-5deb-4c2e-be90-585d6a8874ef
b3a5a66a-771d-4813-ba72-23174ee84ab2
13006db0-c891-4689-a754-285c69aab547
2a39b546-5d7a-4a12-8822-44944c92027c
663e24b7-44b6-480b-920d-eb36622f7b1c
TymczasowyNick66

Można dołączyć do wyzwania? Niutka bym wreszcie odkurzył

Oczk

@TymczasowyNick66 no pewnie, zapraszamy Celem jest uchywcenie drugiego składnika Drzazgi, tj. halo galaktycznego.


Nawet nie wiem czy to możliwe, ale newton + kamerka pewnie się spradzi tu o wiele lepiej

TymczasowyNick66

@Oczk Akurat wyzwaniem będzie jazda bez filtru NB.

Zaloguj się aby komentować

Pomyśleć że to już 8 miesięcy minęło. Niektórzy pewnie kojarzą pierwsze wrzucane tutaj fotki, które w dodatku obrabiałem w kooperacji z Kruzd, bo sam sobie z tym nie radziłem. https://www.hejto.pl/wpis/mysle-ze-powoli-mozna-oglaszac-sukces-zmodowana-astrokamera-asi585mc-z-chlodzeni
Wczoraj, by nie marnować pogody ustawiłem się ponownie w ten sam rejon. Tyle że z ustawioną aktualnie ogniskową mogę złapać (prawie) całą pętlę łabędzia. No, teraz już to wiem

3 godziny materiału, by móc przynajmniej sprawdzić czy bez zmiany ogniskowej się obejdzie.

585mc cool mod | sv220 | nikkor 80-200 2.8ED 135mm f5.6

#astrofotografia #astrodiykamera
9ba0f5cf-a5f0-4952-b718-526ff2112070
8312d460-f174-40fb-a8b2-ddb39f0bfa22
ffd0af4d-a28f-49ed-bc56-951c97c88fab

Zaloguj się aby komentować

Nie wiem czy się wpasowuję w społeczność, ale w sumie to kosmos, nie?

Wczorajsza #zorza nad #aarhus w #dania.

Na zdjęciach jest duuużo wyraźniejsza niż na żywo. Zakładam że to dlatego że większość promieniowania jest niewidoczna dla ludzkiego oka, ale matryca aparatu je łapie.

Jedyna obróbka zdjęć jaka miała miejsce to automatyczny tryb nocny z Samsunga.

#fotografia #astrofotografia
29d35625-2bab-4f2c-9add-0fe95253edc7
cff2e972-6657-42da-a16c-4b336e074908
c0e53263-8fdb-4220-844e-ab11b61bef83
37ff619f-f173-4f06-bc6b-45a5118c2c1c
28d40f33-c175-45b1-9008-28afcfc7f7a9
TymczasowyNick66

Były momenty, że zaczynała się pojawiać na południowy zachód. Gdybym się nie odwrócił, to bym nie uwierzył. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt że mieszkam na południu Polski

Zaloguj się aby komentować

Słońce w 2048k ultra HD

Nie mam swojego zdjęcia, więc chociaż #apod wrzucę
https://www.astrobin.com/u7hyii/
Autor: Andreas Spiering https://www.astrobin.com/users/spi@astrobin/

Zdjęcie wywołuje u mnie uczucie iluzji optycznej, patrząc w środek mam wrażenie że krawędzie falują
Mozaika złożona z 9 paneli, więc autor miał trochę roboty. Ale efekt końcowy niesamowity!

Ale w sumie jakie zdjęcia miałby robić teleskop słoneczny za 40 koła... :v

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
9ce23480-00b9-4005-9572-c39bb7c2ef9c

Zaloguj się aby komentować

I cała noc psu w dupę, prawie dosłownie XD

Rozstawiłem sprzęt w tę piękną noc, miała być fotografowana NGC 5906/07 czyli Galaktyka Drzazga i okolica, sprzęt pięknie ogarnięty, wszystko już zaplanowane, Astroberry wie co ma robić, zrobiło się ciemno - zaczynamy focenie a ja do spania bo dziś ciężki dzień - jakoś po 22 jak już spałem, na chwilę zabrakło prądu XD
I tyle z sesji zdjęciowej po 2 miesiącach przerwy XD (chyba dwóch, może trzech?)

#gorzkiezale #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
LondoMollari

@Oczk Popatrz na plusy. Przynajmniej dowiedziałeś się, że do zestawu astrofoto potrzebujesz zasilacza awaryjnego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczk

@LondoMollari zaraz po kamerce i autofocuserze XD

3t3r

@Oczk zorza ma byc dzisiaj i w weekend

58ecc210-eec0-4929-9d46-1e9e34873628
Oczk

@3t3r dziś nie, ale jutro będę czekał z niecierpliwością

3t3r

@Oczk u mnie dzisiaj lepsza pogoda, ale jesli bedzie ok to jutro tez ide

m-q

Właśnie mam zgryz, jakiego UPS-a kupić, żeby uniknąć tego problemu. Z tego co wiem, te które zapewniają ciągły prąd przy awarii są dość drogie, a przy nawet ułamku sekundy zaniku sprzęt (m.in. mini PC podpięty do zestawu) już się resetuje.

Zaloguj się aby komentować

Z góry przepraszam za brak opracowania
Kwiecień nie był dla mnie łaskawy pod względem możliwości obserwacji księżyca i czasu na naskrobanie sensownego tekstu.

Zdążyłem za to wygrzebać ładną, geologiczną mapkę. Zainteresowanym zostawiam link
https://astropedia.astrogeology.usgs.gov/download/Moon/Geology/year-1970/Moon-Geologic-Map-of-the-Plato-Quadrangle.pdf

Niestety tylko jedna sesja
18 kwietnia godz 20
mak 127 + asi 662mc

#astrofotografia #hejtonaksiezycu
fd608c5c-6ae2-42c6-b4ce-44f0dd9863d1

Ktoś planuje wrzucać swoją pracę za kwiecień? Bo nie wiem czy zamykać miesiąc

12 Głosów
WalIy

Ja niestety kwiecień przesiedziałem na L4 więc nic nie mogłem podziałać, teraz mam życiowy zapierdziel ale za to jak on już się skończy to najprawdopodobniej będę mieszkał w miejscu dużo bardziej przyjaznym amatorskim astrofotografom (znaczy się na wsi 😁) i wtedy wracam do gry 😎

TymczasowyNick66

@WalIy Pamiętaj, by zamiast drzewa zasadzić pier pod teleskop

WalIy

@TymczasowyNick66 wszystko będzie dobrze, tylko będę musiał wyjaśnić kobiecie, że ten nowy kaban w ogrodzie za kilka tysi jest mi niezbędny do życia, a pralka może poczekać, jezioro jest niedaleko 😁

Zaloguj się aby komentować

I to są właśnie te detale

wracamy z #apod
https://www.astrobin.com/j6dm0h/
autor: Xinran Li https://www.astrobin.com/users/Flying_Dutchman/

Widziana tu na pierwszym planie galaktyka spirala z poprzeczką, skatalogowana jako NGC 2903, rozmiarami kątowymi i jasnością bardzo przypomina galaktykę Cygaro. Aż dziw, że nie znalazła się w katalogu Messiera.

Położona w gwiazdozbiorze Lwa, członkini supergromady w Pannie, odkryta 16 Listopada 1784 roku przez Williama Herschela. Początkowo określił ją mianem "podwójnej mgławicy", dopóki w XIX wieku William Parson z pomocą swojego słynnego 72-calowego Lewiatana ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleskop_Rosse%E2%80%99a ) nie dostrzegł jej spiralnej struktury.

Jednak tym, co mnie osobiście najbardziej urzeka na tym zdjęciu, jest malutka galaktyka karłowata skatalogowana pod nazwą KKH 51, a na kadrze znajduje się na prawo od jądra "głównej galaktyki" (wykadrowałem na drugim zdjęciu). Najpewniej jest to galaktyka satelitarna NGC 2903, a wskazuje na to niemalże ta sama prędkość radialna.

Takie malutkie obiekty lubię najbardziej i dodają imo najwięcej smaczków do zdjęcia

#astronomia #astrofotografia
--
edit: Galaktyka KKH 51 o której piszę, to jednak ta mgiełka na dole kadru. Ta wykadrowana na drugim zdjęciu to jednak jakaś galaktyka "w tle". Dalej uważam że jest śliczna ale nie jest skatalogowana jako KKH 51. Jak inaczej - nie jestem w stanie znaleźć
Oczk userbar
16e56950-fb01-4110-8c00-c21c1041b867
5eee3f09-9443-4414-937a-c2daa17d09c7
marcin-adamczyk-2

Dużo czerwonego, mało niebieskiego - ta galaktyka umiera.

Oczk

@marcin-adamczyk-2 otóż nie tym razem!


NGC 2903 wykazuje wyjątkowy duży poziom aktywności formowania nowych gwiazd w pobliżu swego centrum, które jest jasne również w zakresie radiowym, podczerwonym, ultrafioletowym oraz rentgenowskim

Oczk

@marcin-adamczyk-2 no i generalnie to gwiazdy tworzą się właśnie z "czerwonego", czyli z wodoru, którego skupiska (tworzące właśnie czerwone "plamy") są gwiezdnymi żłobkami

Zaloguj się aby komentować

Po ostatniej sesji telefonem pojawiło się jeszcze jedno okienko pogodowe. Tym razem wybrałem się nieco (ale tylko nieco) lepiej wyposażony - Nikon D5600 + kitowy obiektyw 18-55.
Celowałem na północ, w kierunku Perseusza i Kasjopei. Teoretycznie przebiega tamtędy Droga Mleczna, ale za nisko nad horyzontem i zbyt jasna łuna, żeby wyłowić więcej detali.

Fotka zestackowana: 20 x 30s ISO 3200 @ 18 mm f/3.5

#astrofotografia #astronomia #fotografia
4ba59a6b-8e57-4a33-a929-7833b2b98171
96b93dff-617a-43dd-a2a2-3aa978aad35e
m-q

Komentarz usunięty

Zaloguj się aby komentować

Trochę się już lepiej czuje po operacji, więc skorzystałem z pogody i poszedłem przetestować filtr słoneczny który miałem w zestawie z teleskopem ale jakoś tak nie mogłem się zabrać za zabawę z nim 😁

Ogólnie efekt nie był jakiś oszałamiający, liczyłem na więcej ale coś tam wyszło.

Jak się skończę zrastać do końca to będę pewnie dalej polował sobie na różne fajne rzeczy na niebie ale to jeszcze chwila 🧐

#astrofotografia #hejtonasloncu
30e4bd60-44bf-4f22-aa57-bdc7439dff72
8b74ad1e-3adf-4d03-a400-e5416f2010b5
59eb162a-8cee-4f0e-a881-336cd0be2f58
1fa17d15-2eed-4c86-b214-55f12a466b34
vredo

@AdelbertVonBimberstein A to ty ten łysy z plastrem na uchu, sory z policją się nie zadaję

WalIy

@moderacja_sie_nie_myje woreczek żółciowy musiałem wyrzucić do śmietnika

moderacja_sie_nie_myje

@WalIy Zdarza się, za parę dni będziesz jak nowy

Heheszki

sedes z teleskopem świat oszalał

Zaloguj się aby komentować

"Niewyczymie" z tymi satelitami ;/
#kosmos #astronomia #seestar #astrofotografia dla leniwych
04fa8bbc-4550-4354-b36e-91d66ee96e62
TymczasowyNick66

Podobno Rawy da się wyciągnąć. Ja bym samemu zestackował materiał

dzangyl

@TymczasowyNick66 tak, da się. Tylko mi się nie chce i nie mam czasu na to. Może się doczekam funkcji w oprogramowaniu urządzenia która pozwoli automatycznie odrzucać zdjęcia ze śladami satelitów. To chyba nie powinno być trudne do zaimplementowania.

Zaloguj się aby komentować

Refleksje Dzbana

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/vzj5zb/
Autor: Helge Büsing https://www.astrobin.com/users/HelgeBuesing/

IC 2220, Toby Jug Nebula, czyli upolszczając - Mgławica (Toby) Dzbana, to mgławica refleksyjna w gwiazdozbiorze nieba południowego, Kila. Znajduje się 1200 lat świetlnych od Ziemi. Czasem nazywana także Mgławicą Motyl, ale ta nazwa już jest zwyczajowo przypisana do NGC 6302, więc konkurs na nazwę wygrywa Dzban.

Widzimy tu obłok gazu i pyłu o średnicy około roku świetlnego, wyrzucany z wewnątrz przez gwiazdę HD 65750. Ten Czerwony Olbrzym ma masę ok. 5 razy większą od Słońca i jest kosmicznym bobasem - od jego uformowania się Ziemia wykonała pełny obrót wokół Słońca raptem 50 milionów razy. HD 65750 starzeje się jednak zdecydowanie szybciej niż nasze Sol i jest już w stadium wyrzucania swojej materii w przestrzeń kosmiczną. Ta następnie się schładza i zaczyna świecić światłem odbitym - i voila, mamy mgławicę refleksyjną. Jest to krótki etap życia gwiazdy, przez możemy obserwować niewiele obiektów tego typu benc

Na drugim zdjęciu obiekt od którego IC2220 wzięło swoją nazwę zwyczajową - do dzisiaj nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego XD

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
5285a8aa-5e1e-4544-b47c-7cb8fad85245
1b8bd9dd-d5ca-4b18-8770-aa872c4cc444

Zaloguj się aby komentować

Jak żyć z tymi satelitami. S50 powinien mieć opcję automatycznego odrzucania zdjęć ze stacka jeśli jest na nim ślad satelity ;/
#astronomia #seestar #kosmos #astrofotografia choć bardziej pasuje obserwacje wspomagane cyfrowo
fe401a04-df89-4e92-9f25-0cf572677dac
03c1e381-40c5-4097-9bd4-a5605436e450
TymczasowyNick66

Słyszałem o tym bajerze. Niektórzy stawiają sesję na docelowym sprzęcie, a seestar'em zerkają na inne obiekty.

dzangyl

@TymczasowyNick66 zgadza się, bo do tego służy. Do szybkiego, prostego zerknięcia na kilkuminutowe fotki najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie

Zaloguj się aby komentować

Następna