Płyta winylowa w mikroskopie elektronowym

Płyta winylowa w mikroskopie elektronowym

YouTube
Pokazuję, jak wygląda płyta winylowa w mikroskopie elektronowym i przy okazji wyjaśniam, dlaczego w tej metodzie obrazowania próbka musi być przewodząca Na filmie zapomniałem powiedzieć czegoś więcej o napylaniu, więc od razu wyjaśniam- jest to napylanie magnetronowe, pozwala nanosić bardzo cienkie warstwy metali na prawie każdy przedmiot, który zmieści się do komory i wytrzyma w próżni. Grubość takiej warstwy zależy od czasu napylania i natężenia prądu. w przypadku złota mówimy o prędkościach napylania 0,05 - 0,3nm/s.

Komentarze (9)

brain

Świetny materiał który rzuca trochę światła na to czymś jest mikroskop elektronowy.


Z ciekawości jakich materiałów jeszcze stosuje się do napylania? W materiale było srebro, w opisie piszesz o złocie. Oba te materiały są stosunkowo drogie, stosuje się jakieś tańsze zmieniki czy nie ma sensu?

LaughsMicroscopically

@brain W opisie napisałem o złocie, bo pamiętam tylko te wartości Są różne materiały dostępne do napylania. Taki materiał używany jako źródło pierwiastka do napylania nazywa się "target". Są to blaszki metali o wysokiej czystości. Najczęściej korzysta się (w zależności od zastosowania) ze złota, miedzi, srebra, chromu, palladu, platyny i niklu. Taki target najczęściej jest wielkości wieczka od jogurtu (rozmiar dobiera się do modelu napylarki) a grubość 0,5mm- 2mm. Dla przykładu target niklowy kosztuje ok. 1500zł (w tym przypadku płacimy za czystość niklu) a złoty 5000zł. Taki jeden target wystarczy na kilka lat używania do mikroskopu elektronowego (tutaj napylamy tylko 1- 5 nm warstwę) więc koszty są raczej niewielkie w porównaniu do np. kosztów eksploatacji mikroskopu elektronowego. Target miedziany też kosztuje koło tysiąca złotych w sklepie (znowu płacisz za czystość materiału), ale równie dobrze można wyciąć nożyczkami kawałek (czystej) blaszki w okrąg i do takich zastosowań też się nada.

brain

@LaughsMicroscopically Dzięki za wyjaśnienie. Po zobaczeniu filmu sądziłem że te napylanie zużywa większe ilości materiału i pomyślałem że stosowanie srebra a tym bardziej złota może być kosztowne.


Ale od razu pojawia się drugie pytanie. Od czego zależy jaki "target" wybieracie do napylania? (poza kwestią jaki akurat macie załadowany :P) Czy to w ogóle ma znaczenie? Zakładam że istotnym parametrem nie konduktywność danego materiału, ale o ile pamiętam ze szkoły to srebro i miedź mają większe przewodnictwo elektryczne niż złoto, więc gdyby chodziło tylko o to chodziło to nie byłoby sensu stosowania droższego złota.

LaughsMicroscopically

@brain Złoto przewodzi najlepiej ze wszystkich.


Zależy głównie od zastosowania. Podam Ci kilka przykładów:

Gdy robimy poważne zdjęcia do publikacji naukowych to korzystamy ze złota, studenci na zajęciach najczęściej uczą się na miedzi, ja użyłem srebra, bo akurat było założone i nie miałem nic innego pod ręką. Miedź się utleni po czasie, pallad i złoto ładnie "zakonserwują" próbkę.

Czasami trzeba wykonać analizę składu chemicznego (analiza EDS) więc do napylenia wybieram łatwy do rozróżnienia pierwiastek, który mogę później łatwo "odjąć" od badanego materiału.

Czasami potrzebujemy wykonać grubsze warstwy (500nm- 10um) do innych celów (np. do naniesienia kontaktów na próbkę półprzewodnikową) i wtedy idzie już duża ilość tego materiału.

Warstwa złota na krzemie ma słaba adhezję i potrafi się odkleić, więc pomiędzy krzem a złoto napyla się jeszcze bufor z chromu, który ładnie wszystko "sklei".

Dobór materiału do napylania to dość duży kawał wiedzy, a ja jestem w tym temacie początkujący

ramen

Dla fanów tematu polecam fajny cykl - autorstwa Tomasza Wróblewskiego - wieloletniego redaktora naczelnego Estrady i Studio - (niegdyś najpoważniejszego czasopisma z branży pro-audio.)

Akurat o rowkach kilka dni temu wyszedł odcinek, ale warto obejrzeć tę poprzednie, a odpowiedź na Twoje @brain pytanie ma być w koejnym odcinku

https://www.youtube.com/watch?v=BJbASPkWnfU

konto_na_wykop_pl

Dlaczego tu tak mało piorunów do diaska?

brain

@konto_na_wykop_pl Dlatego że post pojawił się krótko przed drugim półfinałem eurowizji w trakcie którego Hejto było zalane spamem i ciężko było się dokopać do tego postu.

konto_na_wykop_pl

@brain to w sumie wszystko wyjaśnia. Niestety

Zaloguj się aby komentować