Na początku lat 90. XX wieku w Rosji doszło do solidnego załamania gospodarki, przez co społeczeństwo szybko ubożało i rosło niezadowolenie obywateli nowego kraju. Borys Jelcyn powołał na premiera Jegora Gajdara, który zaproponował radykalny program reform gospodarczych. 1 września Borys Jelcyn dekretem nr 1400 rozwiązał Radę Najwyższą, rosyjską, a właściwie radziecką władzę ustawodawczą, wybraną jeszcze w czasach ZSRR. Chciał ją zastąpić Dumą Państwową, do której wybory miały odbyć się 12 grudnia 1993 roku. Deputowani nie zamierzali jednak ustąpić. W odwecie próbowali odwołać Jelcyna ze stanowiska. W Moskwie trwały zamieszki i demonstracje zwolenników obu stron. Budynek Białego Domu (Siedziby rządu Federacji Rosyjskiej) otoczyły dziesiątki tysięcy obrońców, a ich z kolei kordony milicji.
Przeciwnicy Jelcyna próbowali odwołać go z urzędu, a gdy nie uzyskali kworum, to nielegalnie uchwalili... obniżenie kworum. Następnie obwieścili, że prezydentem został Aleksandr Ruckoj. W Białym Domu, gdzie siedzieli opozycjoniści, odłączono prąd, gaz i wodę.

Finalnie szala zwycięstwa w tym konflikcie przechyliła się na stronę Jelcyna, gdy uzyskał on poparcie Zachodu (m.in. Helmuta Kohla), ale przede wszystkim rosyjskich generałów. Jelcyn nakazał czołgistom otworzyć ogień w stronę górnej części parlamentu, aby zminimalizować liczbę ofiar i zastraszyć obrońców. Ostrzał rozpoczął się 4 października 1993 roku, o godzinie 6.50. O godzinie 16.45 walki ustały, Ruckoj i jego poplecznicy poddali się o godzinie 18.00 i zostali aresztowani. 26 lutego 1994 roku Jelcyn ułaskawił jednak swoich ówczesnych przeciwników i wszyscy wyszli z więzienia.
W rezultacie drugiej rewolucji październikowej doszło do ostatecznego ukształtowania się ustroju politycznego Rosji, a także umocnienia władzy i pozycji prezydenta kosztem parlamentu. Według oficjalnych danych zginęło 156 osób, a 350 zostało rannych. Inne źródła mówią nawet o 700–800 zabitych.

Zdjęcie typowo słowiańskie. Piękna, umalowana niewiasta pozuje na tle dogasającego budynku parlamentu ruskiego.
It's magic.

#rosja #historia #ciekawostki
bfc86d0d-d94e-4011-8787-44ab5f8f81ed
alaMAkota

Co ciekawe czołgi T-80 zostały po raz pierwszy użyte bojowo właśnie na ulicach Moskwy w latach 90. XX wieku. Maszyny, które zostały zaprojektowane, jako szczyt techniki pancernej Związku Sowieckiego w celu zmasowanego uderzenia na Zachód pod sztandarem ZSRR, niejako (w sposób symboliczny) przyczyniły się do upadku imperium Sowietów, prowadząc ogień w gmach rosyjskiego parlamentu w 1993 roku.

e8ec101f-9b9e-4dde-8470-32ca0162a358
33221aaf-cb8b-4233-8b81-35b59b3db574
7a6b943c-c24f-4285-9bb0-cf4095becde7
Okrupnik

@alaMAkota gdzieś mam zdjęcia na kliszach z momentu strzelania w Kreml, nie powiem skad ( ͡° ͜ʖ ͡°)

em-te

@Okrupnik z której strony robiłeś, z Kremla? Jakie szkło do Zenitha?

Okrupnik

@em-te nie ja robiłem, po zenicie została tylko optyka

em-te

@Okrupnik to tak jak po czołgu - tylko optyka, towarzyszu dowódco!

Okrupnik

@em-te generalne, po zwiadzie najważniejsze rozpoznanie!

em-te

@Okrupnik "byli my, ale otwarte od trzynastej"

em-te

Dopiero do mnie dotarło, co oznacza "duma" po rosyjsku. Chyba już nic mi nie pomoże.

Pan_Buk

@em-te Od dumania, czyli zastanawiania się i radzenia, chyba.

Rzuku

@em-te To znaczy?

em-te

@Rzuku duma, bo dumny, wyniosły. A to chodziło o, ja dumaju - ja myślę.

Opornik

@alaMAkota 


Czemu w Wąchocku wszystkie domy pomalowano na biało? Bo prezydent USA powiedział, że żadna bomba nie spadnie na Biały Dom.

tak jakoś mi się przypomniało. zawsze mnie śmieszyło że ruscy swoje gówno nazwali Biały Dom.

alaMAkota

@Opornik ich biały dom jest lepszy niż amerykański. To jasne jak radzieckie słońce, które nigdy nie zachodzi

Taxidriver

I ten napis na jej sweterku: „it’s magic”

Zaloguj się aby komentować