Ludzie wydają po kilkanaście tysięcy na nawadnianie trawnika/ogrodu a można to zrobić szybko, tanio i dobrze. I teraz co potrzeba?

-Włącznik czasowy
-Elektrozawór z zasilaczem
-System nawadniania

Zacznijmy od włącznika:
Listwa zasilająca z wifi. Każde z 3 gniazdek sterowane osobno, czasowo lub z aplikacji na telefonie. Wszystko do ustawienia z apki.

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-sieciowy-listwa-zasilajaca-vastra-smart-wifi-13724152011

Lub jeśli nie chce wam się bawić w konfigurację lub nie macie wifi w zasięgu to:

https://allegro.pl/oferta/wlacznik-wylacznik-czasowy-timer-programator-pc-02-8096049012

Ten model będzie pamiętał czas, nawet po zaniku zasilania. Więc nie trzeba się martwić o rozstrojony zegar a to jest bardzo ważne.

Kolejny krok to elektrozawór:

https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-100-hv-1-rain-bird-zawor-do-nawadniania-24v-6439362604

I zasilacz do niego:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-24v-2a-wtyk-dc-5-5-x-2-1mm-wtyczkowy-90cm-15084023393

Tutaj trzeba wykonać odrobinę pracy. Należy obciąć końcówkę od tego zasilacza i połączyć w prawidłowy sposób z zasilaniem elektrozaworu przy pomocy lutownicy. Chwila pracy dosłownie. Jeśli pomylicie kierunek zasilania nic się nie stanie. Zasilacz podłączamy bezpośrednio do włącznika czasowego a elektrozawór pod kran z wodą i ciśnieniem. Można stosować automatyczną pompę ogrodowa jeśli ktoś ma zbiornik wody.

Ostatnim najbardziej pracochłonnym krokiem jest system nawadniający, przykładowo (choć może akurat ten nie jest najlepszym przykładem):

https://allegro.pl/oferta/zestaw-tasma-kroplujaca-nawadniajaca-100m-linia-nawadnianie-kropelkowe-set1-15404748730?bi_s=ads&bi_m=showitemdepartment:active&bi_c=MTZkOTkxYTQtNzM2Ni00OWE0LTkxN2UtZjk3NzkwOWZmNmU5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=333d56f0-5c45-4736-bf77-fb1da441e7d5

Tutaj należy wykonać najwięcej pracy ponieważ trzeba go porozkładać i zakopać w trawniku. Można wybrać inny system lub najzwyklejszy w świecie zraszacz. Bardzo dobrym wyborem w wypadku zraszacza będzie zraszacz sekcyjny który umożliwi nam regulacje obszaru nawadniania, wybór jest duży.

I tak za kilka stówek możecie mieć własne podlewanie ogródka/trawnika. Całkowicie zautomatyzowane i cieszyć się że nie wydaliście na taki system kilkunastu tysięcy pomijając firmy ogrodnicze.

#diy #ogrodnictwo
roadie

@DexterFromLab spoko pomysł, kiedyś się zastanawiałem nad takim czymś żeby podlewało kwiatki w domu. Btw przy elektrozaworze i zasilaczu dałeś link do zakupu a nie do oferty.

DexterFromLab

@roadie dzięki, poprawiłem. Zrobiłem całą automatykę do rybek i dla żółwia na tych listwach. Są super, tanie i niezawodne.

DexterFromLab

@roadie a do kwiatków w domu to zwykła pompka do wody, taka 5w i kroplownica.

roadie

@DexterFromLab aktualnie nie mam kwiatków wiec problem z głowy xD

GordonLameman

Trochę się uśmiałem.


To co wrzucasz to jest naziemna linia, która nadaje się upraw, a nie trawnika.

do trawnika powinieneś mieć trochę bardziej zaawansowany zestaw ze sterownikiem, rurami do zakopania, spryskiwaczami, etc.


na zdjęciach pokazują spryskiwacze (zdjęcia z AI), a na aukcji jest zwykła taśma kroplująca.

ech.

DexterFromLab

@GordonLameman dlatego zaznaczyłem że to nie jest najlepszy przykład. Cieszę się że poprawiłem Ci chumor.

GordonLameman

@DexterFromLab

sadzilem, że jak już podajesz jakieś super rozwiązanie na podlewanie ogrodu to nie będzie to taśma leżąca na trawniku z dziurami - bo przecież równie dobrze można kupić wąż i go podziurawić, oszczędzisz na tym 60 zł!


Twoje rozwiązanie nie będzie szybkie (firma zrobi szybciej), ani dobre - co widać po jakości części, które zalinkowałeś.

bezsensem jest poświęcać czas na zakopywanie najtańszego gowna - bo za 2 lata będziesz to musiał powtarzać.

dez_

@DexterFromLab nie jestem specjalistą, ale sam zrobiłem u siebie system podlewania i po prawdzie to nie masz zbytnio pojęcia o czym piszesz (bez urazy, absolutnie nie atakuję)


Najdroższym elementem nawodnienia są rury, zraszacze i ich montaż (w sumie to montaż, chyba że samodzielnie kopiesz).


Kolejna sprawa: elektrozawór ma 24v, a sterowanie 230v, jak to pogodzisz? (Edit: umknął mi zasilacz - swoją drogą niehermetyczny więc do nawodnienia średnio). Jest na to sposób. Gotowy chiński sterownik po wifi (okolo 200-250zl), który ogarnie te 5-6 sekcji.


Podlewanie można zrobić całkiem niedrogi. Ale trzeba dużo samemu zrobić. Trawnika kroplownikami nie podlejesz (tzn są takie systemy, ale ma być tanio, więc wątek do pominięcia).

grzyp-prawdziwek

@dez_ chooya wiesz. Rury pp wiertło wkrętarka, zgrzewarka mufki, kolanka i po zawodach. Nie zapraszam do dyskusji, bo coraz więcej amatorów pcha się do zabawy. Po co mu elektrozawór jak wcześniej ma pompę lub hydrofor z abisynki?

DexterFromLab

@dez_ nie potrzeba sterownika. Po to jest włącznik czasowy. Włącznik czasowy załącza napięcie na zasilacz a zasilacz odpala elektrozawór. Proste jak drut.

dez_

@DexterFromLab tak, ale przy kilku sekcjach koszt się zrównuje (u mnie jest 5 sekcji więc wyszłoby 180zl i pajęczyna kabli, a w alternatywie mam sterownik (15x15cm+ zasilacz w gniazdku) który ma stosowne oprogramowanie i możliwość podłączenia czujnika deszczu żeby po prostu podłączyć i zapomnieć o systemie.


Pomysł miałeś dobry, ale naprawdę są tanie rozwiązania które fajnie działają i nie są może mega profesjonalne, ale są kompaktowe i w zupełności wystarczają.

DexterFromLab

@dez_ ja nie potrzebuje kilku sekcji. Potrzebuje jedną. A wody mi nie żal bo podlewam deszczówką. Jakoś odboleje te kilka złotych za prąd w ciągu roku za ten prąd co pompa podziała po deszczu.

dez_

@DexterFromLab pisałeś o alternatywie dla kilkunastu tysięcy zł za instalację

DexterFromLab

@dez_ faktycznie jak ktoś ma dużo sekcji to lepiej sterownik. Ale jednym zasilaczem można spokojnie ze 4 takie przekaźniki wystartować. A trawnik podlewa się o jednej godzinie cały. Nie ma potrzeby programować każdy zawór osobno.

GordonLameman

@DexterFromLab

Ale brednie wypisujesz.


po to są sekcje, że jak nie masz 50m2 za szeregówka, to nie da się całego trawnika podlać naraz.


to kwestia wydajności wody.

dez_

@DexterFromLab no właśnie nie. Sekcje tworzy się aby źródło wody dało radę zasilić odpowiednią ilość zraszaczy/kroplowników. Po co kupować dodatkowe x m rury i x szt elektrozawór skoro wg tego co napisałeś podlewa się wszystko na raz? Totalnie nie ogarniasz tematu w którym chciałeś coś doradzić.

DexterFromLab

@GordonLameman mam wrażenie że albo nie zauważyłeś o co mi chodzi z załączaniem sekcji, albo nie znasz się na elektronice

grzyp-prawdziwek

Mamy 21 wiek i złącza wago ¯\_(ツ)_/¯

DexterFromLab

@grzyp-prawdziwek można użyć wago ale giętki przewód i tak wypada pocynować żeby nie śniedział. Więc już można go od razu zlutować

robochlop

A jak pociągnąć wodę do doniczek na dużym tarasie (jest podłoga pod którą chcę to schować)? Tak, żeby instalacja przetrwała zimę?

dez_

@robochlop na zimę z każdej instalacji podlewania wodę się wylewa, więc mróz będzie jej niestraszny.

DexterFromLab

@robochlop


Tutaj masz podłączenia kropelkownic. Rozkładasz sobie normalnego węża, i wpinasz pod niego te kroplownice. Najlepiej wziąć sobie malutkie wiertło takie 3 mm i ponawiercać tego węża tam gdzie będziesz wpinał kropelkownice. Możesz użyć stary sfatygowany wąż ogroowy, będzie dobrze.

https://allegro.pl/oferta/nawadnianie-kropelkowe-doniczek-tuneli-25-sztuk-x-50-cm-zestaw-13328881901


Pompka wody, elegancko możesz ją zanużyć w zbiorniku z wodą, np w wiaderku na balkonie.

https://allegro.pl/oferta/pompka-pompa-do-wody-cieczy-obiegowa-12v-240l-h-15530965903


To jest zasilacz, który wpinasz pod włącznik czasowy, któryś z tych co opisałem na górze.

https://allegro.pl/oferta/kompaktowa-ladowarka-sieciowa-do-akumulatorow-zelowych-automat-12v-20w-1-5a-15219941790


Musisz wypuścić wodę na zimę z tego zestawu bo pompa popęka. Ale to 0 pracy, po prostu położysz pompkę na ziemi żeby ściekła woda i nic nie musisz robić, pompa jest przepływowa i stawia niewielki opór wodzie.

jaczyliktoo

@DexterFromLab z tym kropelkowym nawodnieniem trawnika, to żeś popłynął xD

dez_

@jaczyliktoo istnieją akurat takie systemy, tyle że rury kroplujace montuje się pod powierzchnią ziemi

DexterFromLab

@dez_ najprościej to wsadzić węża ssącego kupowanego na metry, albo nawiercone PCV i temat załatwiony

dez_

@DexterFromLab absolutnie nie, linie kroplujace mają odpowiedni przepływ który nawadnia dokładnie tak samo na całej długości. Bawiłem się kiedyś i nawiercilem zwykły wąż, efekt był taki że na początku lało mocno,a pod koniec ledwo co.


Też lubię czasami druciarstwo, ale nie zawsze ma sens, zwłaszcza że to nie są kosmicznie drogie rzeczy.


Linie kroplujace podziemne to dosc drogą sprawa, zdecydowanie droższe od naziemnych.

Odczuwam_Dysonans

@dez_ hmm a wiesz jak są skonstruowane takie dedykowane rozwiązania? Jestem ciekaw na ile pomogłaby kompensacja, tzn. rozdzielacz i zasilanie po obu krańcach węża (zrobić taki ring), ewentualnie można by próbować zmieniać średnice dziurek żeby właśnie kompensować spadek ciśnienia.

Tak, jakbym u siebie robił to dorzuciłbym do gotowego rozwiązania sterowaniem i mnie i tak byłby home assistant, aczkolwiek jestem ciekaw jak rozwiązali magistralę wodną w takich dobrych systemach.

dez_

@Odczuwam_Dysonans temat jedynie liznąłem i specjalista że mnie żaden. Wiem że kompensacja ma znaczenie na pochyłych terenach.


Wg mnie taka chałupnicza linia kroplujace mija się z celem, nie zrobisz tego dobrze. Pomijam kwestie zasilania z obu stron, o ile to nie kółko to koszt dodatkowej rury do zasilania drugiego końca zabija cały interes.

Odczuwam_Dysonans

@dez_ no ciekawe czy jest tam jakiś regulator ciśnienia, czy jakoś prościej to rozwiązują

PanNiepoprawny

@DexterFromLab ja zrobiłem sam, tylko zapłaciłem za projekt, ale za to miałem zniżkę na części.

Zaloguj się aby komentować