Zdjęcie w tle
myoniwy

myoniwy

Gruba ryba
  • 383wpisy
  • 2526komentarzy
myoniwy userbar
#konstruktorelektrykamator
Niektórzy uprawiają poranny jogging a ja poranne naprawianie maszyn. #elektryka
Łącznik krzywkowy ŁUK 25, wygrzał się jeden styk i nie przepuszczał fazy.
Na szczęście obudowa jest przygotowana na 4 tory, więc przełożyłem styk do tego wolnego i maszyna ruszyła. Będzie chleb.
myoniwy userbar
54fe26e5-f036-4ef1-9423-d73f8848f471
Felonious_Gru

@myoniwy oryginalne części zamienne zawsze na propsie

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
#konstruktorelektrykamator
Będę budował garaż.
Stalowa konstrukcja nośna, ściany, dach i podłoga z płyty warstwowej.
Wymiary docelowe zależne od dostępnych płyt, ale powinno wyjść ok 7x12m.
Takie cudo wymodelowałem:

https://youtu.be/NpA5lltu3Ro
myoniwy userbar
Petrolhead

Koniecznie dodaj stężenia polaciowe i ścienne w pierwszym segmencie od ściany szczytowej i w ostatnim. Dodatkowo stężenia w każdym segmencie ale najbliżej okapu, po obu stronach. Stężenia wystarcza jako śruba rzymska np fi12, mniejszych się nie używa.

W tej chwili ta konstrukcja w ogóle nie jest sztywna i każda rama robi według siebie.

Na polać przychodzą jakieś platwie czy kręcisz bezpośrednio do rygla? Lepiej dołożyć platwi.

Skawarotka

@myoniwy jak zamierzasz to posadowić?

pływa warstwowa na podłogę? jak wjedziesz autem to ją zniszczysz przecież

Petrolhead

A masz rozkminione w jaki sposób połączone są rygle ze slupami i słupy z fundamentem?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
Dzisiaj wpis szczególny, bo rocznicowy.
Właśnie mija 10 rocznica uruchomienia układu #elektronika który działa nieprzerwanie i to zasilony z baterii AA.
Cóż to za układ? A no JouleThief, w karkołomnym tłumaczeniu Złodziej Energii.
Z założenia ten układ ma umożliwić zasilanie diody (bądź czegoś innego) ze źródła zasilania o napięciu >0,7V, w wersji germanowej może i 0,3V.
Mój układ działa od 01.06.2014r, i napięcie baterii spadło o tylko 127mV
Konstrukcja jest na tyle prosta, że można zbudować ją w kilkanaście minut a radochy co nie miara.
Robiąc małe modyfikacje można uzyskać dziesiątki a czasami i setki woltów zasilając go "martwą" baterią.

Jak ktoś by chciał poczytać więcej to jest temat na [UWAGA!] elektrodzie.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2818510.html

Trochę #szkalowaniepapieza #2137 #papaj
myoniwy userbar
cfa7cdcd-91a1-41b6-b308-25367f872a00
3e0687c2-0354-498d-a5e5-55369549aa06
b6cc74e6-abfa-4e2f-95f4-997d5a0acfde
7a5ce9bc-5256-4ce6-9185-7004735303d5
DonRzoncy

@myoniwy Nie zrozumiałem niemal nic, a i tak jest w pytę x)

klawo

@myoniwy rezystory MŁT wziąłeś z wykopalisk po Unitrze?

Zaloguj się aby komentować

#Konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Opis naprawy szlifierki do płaszczyzn, ze szczegółami, od początku.
Mogą pojawić się jakieś błędy w składni, bo nie zredagowałem tekstu jako całość.

Parę dni temu jestem sobie w hurtowni materiałów elektrycznych, czasami jak zbierze nas się kilku w kolejce to gadamy sobie o wszystkim i o niczym. A to o PV, a to cenie żywca i szynki, a to kto komu nie zapłacił. Ale wtedy jakoś zeszło na temat naprawy #elektronika.
Jeden z oczekujących w kolejce wali do mnie pytanie:
-Ty się zajmujesz naprawą elektroniki?
-No zdarza mi się, a co masz?
-Poczekaj chwile, przyniosę coś.
Przyniósł DTRkę od maszyny, szukajac odpowiedniej strony z odpowiednim schematem zadałem mu pytanie.
-Seba, to jest szlifierka do płaszczyzn?
-No tak.
-W firmie GHRG?
-Tak, skad wiesz?
-Bo znam tą DTRkę,naprawiałem już tą maszynę, jak pracowałem w tej firmie. Tylko wtedy walnięty był czujnik poziomu oleju i nic nie pozwalało robić.
-Teraz problem jest taki że czasami stół dojeżdża do skrajnej pozycji i się blokuje.
Pomierzyłem co mogłem, wydaje mi się że problem jest w tych potencjometrach [pokazuje na obszar zaznaczony na zielono]
Bo kręcąc pokrętłem nie zmienia się rezystancja.
-Ale to nie są potencjometry, tylko selsyny. Nie uczuli tego w szkole?
-Nie, nawet nie słyszałem tej nazwy.

Była jeszcze długa wymiana zdań co może być uszkodzone. Co gdzie trzeba mierzyć i z czym porównywać, bo układ jest symetryczny.
Aż stwierdził że on to już nie chce tego naprawiać i że umówi mnie żebym tam pojechał.
Na miejscu kilka znajomych twarzy, trochę nieznajomych, jedni zadowoleni że ktoś ich odwiedził, inni pogodzeni ze swym losem byli niewzruszeni.
Szybkie przypomnienie sobie konstrukcji maszyny, co gdzie jest, gdzie są poszczególne elementy ze schematu.
Dobrze że mam dwu kanałowy oscyloskop. Mogłem podpiąć się różnicowo i patrzeć czy w lewej i prawej gałęzi obwodu sterowania dzieje się to samo.
Z selsynów wychodzi sygnał w postaci trochę zniekształconej sinusoidy, ale sygnał taki sam w obu kanałach.
No to sprawdzam dalej, jak wygląda sygnał w żółtym obrębie. Ze schematu i pomiarów wyszło mi że jest to tranzystor NPN. Otwiera się gdy sygnał z selsynów jest powyżej pewnej wartości.
Wtedy tranzystor podaje dodatni sygnał ok 28V na różowy obszar, jest to filtr i ogranicznik prądu bramki tyrystora. Można też podać ręcznie sygnał posuwu za pomocą przycisków zaznaczonych na błękitno.

Ogólnie dla niewtajemniczonych, jak działa tyrystor. Jest to struktura/element ktory wymaga podania sygnału na bramkę w celu otwarcia przepływu prądu. Ale są inaczej zbudowane od tranzystorów i raz włączone będą przewodziły dopóki wartość prądu nie spadnie poniżej wartości prądu samo podtrzymania.
Elementy elektryczne i elektroniczne najczęściej porównuje się do hydrauliki żeby było łatwiej wytłumaczyć. Ciężko znaleźć odniesienie w hydraulice dla tyrystora, ale ja znalazłem. Spłuczka w kiblu, jak naciśniesz przyciski to woda będzie płynęła do momentu aż się skończy, gdyby rura dopuszczającą wodę miała ogromną wydajność jak hydrant to woda by leciała cały czas.
Dopływ wody to Anoda, kibel to katoda a przycisk to bramka, mały impuls na bramkę powoduje przepływ dużego prądu z anody do katody.

Jak już tyrystor się otworzy to zasili cewkę stycznika oraz elektrozaworu rozdzielacza hydraulicznego zasilającego posuw stołu.
Gdy stół się porusza to razem z nim porusza się rotor selsyna, zmienia się układ napięć w liniach transmisyjnych wiec i sygnal wyjściowy będzie zależny od pozycji stołu.
Gdy stół dojedzie do ustawionej pozycji to sygnał trafi na drugi tyrystor załączających pracę w przeciwną stronę.
Ale hola hola, tyrystor przecież sam się nie wyłączy, a sygnał sterujący może go tylko załączyć, nie ma zadnych styczników pomocniczych w układzie. Nie będzie zwarcia? Dwa otwarte tyrystory na raz? Oba przekaźniki i obie cewki zaworu hydraulicznego dostają wtedy zasilanie, ale nic im nie będzie. Rozdzielacz hydrauliczny jest tak skonstruowany że jeśli jedna cewka wciągnie suwak to druga nie będzie wstanie tego zrobić dopóki ta pierwsza nie zwolni siły.

To jak to się zmienia? A no bardzo prosto, co jest potrzebne żeby tyrystor się zamknął? Spadek prądu poniżej wartości samopodtrzymania.
Gdy uruchomimy uklad naciskając przycisk
SB6 (w błękitnym zaznaczeniu) załączamy lewy tyrystor, stół rusza w lewą stronę, gdy dojedzie do zadanej lewej pozycji to załączy się prawy tyrystor.
Teraz przyjrzyjcie się uważnie. Między anody tyrystorów wpięty jest kondensator, gdy tylko jeden z nich jest otwarty to ów kondensator z jednej strony jest na potencjalne masy (plus mały spadek napięcia na tyrystorze) a drugi na potencjale zasilania dzięki kontrolkom i drugiemu zestawowi cewek. Gdy drugi tyrystor dostaje sygnał i się otwiera jest moment gdy przewodzą oba tyrystory, ale jest to bardzo krótki czas.
Co się dzieje jak mamy kondensator naładowany do ok 28V i zewrzemy jego dodatnią okładzinę do masy? Popłynie spory prąd ograniczony impedancją układu, oraz druga okladzina nagle zmieni swój potencjał względem masy na ujemny. A jak zrobi to kondensator to i anoda tyrystora. A że jest to element przepuszczający prąd tylko z anody do katody to przestanie płynąć przez niego prąd, więc się wyłączy i dopiero kolejny impuls na bramkę go otworzy.

Z poniedziałkowych pomiarów wychodziło mi że jeden z tyrystorów mimo podawania sygnału na bramkę nie otwierał się, ale tylko gdy sygnał był z układu kontroli pozycji stołu, bo wyzwalanie ręczne z przycisku działało.
Więc zamówiłem na allegro dwa "takie same", w środę odebrałem i pojechałem na naprawę. Wymieniłem i z zadowoleniem zacząłem sprawdzać jak to działa.
No i nie działa. Sterowanie z przycisków jest, ale układ w ogóle nie reaguje na sygnał z selsynów. Aż podpiąłem oscyloskop żeby zobaczyć czy się otwierają. No i częściowo się otwierały, ale tylko w szczycie impulsu aby za chwilę się zamknąć. Dziwne, ręcznie działa a w automacie nie.
Jest spora różnica w formie sygnału, ręcznie podaje sie napięcie tętniące ale zawsze blisko tych 28V wiec tyrystor dostaje wystarczająco dużo energii żeby w pełni otworzyć kanał. A gdy sygnał jest z automatu to mimo napięcia szczytowego na podobnym poziomie energii jest za mało by w pełni otworzyć kanał i gdy prąd bramki maleje również prąd anody jest poniżej prądu podtrzymania.
A dlaczego wcześniej "takie same" wziąłem w cudzysłów? Oryginalnie siedział tyrystor KU202E, a zamówiłem KU202N, jedna literka a już takie problemy. Szukając informacji o starym 38 letnim radzieckimi elemencie trafiłem gdzieś na elektrodzie temat czy oba tyrystory są zamienne, odpowiedź była twierdząca. No są zamienne, ale tylko fizycznie, bo mają taką samą obudowę, ale strukturę już inną, gdyż ten z N ma napięcie pracy do 400V a ten z E do 100V. Dlatego też mają inny prąd podtrzymania, już sam fakt różnych napięć to powoduje ale też fakt że to kacapska produkcja, i to jeden z 1986 a drugi z 1989r. Rozrzut parametrów mógł być ogromny.
Chcąc nie chcąc musiałem wrócić do oryginalnych tyrystorów. Układ zaczął znów reagować na pozycję stołu ale wraz potrafił zapomnieć zawrócić i dojechać do odboju.
Na szczęście miałem wtedy podpięty oscyloskop i zdążyłem wyłapać że są takie ustawienia zadajnikow pozycji gdzie oba tyrystory dostają sygnał w tym samym momencie. Jeśli tak się stanie, to ten który był wcześniej załączony będzie dominujący i będzie narzucał kierunek posuwu. I mimo sygnału na drugim kanale do nawrotu nie dochodzi, układ kondensatora wyłączy ten tyrystor tylko na 20ms. Potem nie zdążył się naładować i żaden z tyrystorów nie jest wstanie wyłączyć tego drugiego. Więc układ trwa w zawieszeniu.
20ms to krótki czas, cewki przekaźników i elektrozaworów nie zdążą odpuścić, wiec kolejne załączenie tyrystorów podtrzymuje stan.
Nie powinno tak być że oba kanały dostają sygnał w jednym momencie. Miejscem gdzie jest ustawiany moment pojawiania się sygnału jest panel operatora, odkręciłem pokrywę, jest w ciul ciężka, bo są do niej przykręcone 4 selsyny.
Pokręciłem trochę nimi i zauważyłem że faktycznie można ustawić takie położenia że oba sygnały pojawiają się jednocześnie, a nawet lepiej. Sygnały są totalnie odwrotnie niż powinny, czyli na lewym gdy powinno być na prawym i vice versa.
Uuu, coś tu jest namieszane, kątem oka rzuciła mi się w obudowie blaszka z dwoma fasolkami. Ewidentnie ktoś ją odkręcił bo śrubki są na miejscu. Na panelu skala regulacji to ok 120°, a bez tej blaszki można kręcić niemal 360°, od blokady do blokady, no może 350°.
Ustawiłem stół na środek, tak kręciłem zadajnikami żeby pojawił się sygnał o minimalnej wartości, ale poniżej progu zadziałania. Przestawiłem blokady żeby to była skrajna wewnętrzna pozycja. Założyłem blaszkę, i już stół ładnie oscyluje, sygnały pojawiają się w momentach gdy powinny. Tyrystory nie załączają się oba na raz.

Zastanawia mnie jedna kwestia, czy faktycznie ten jeden tyrystor się nie otwierał czy to moje niedopatrzenie i mógł się otwierać ale razem z tym drugim.
Bo mogło być tak że sugerowałem się sygnałem na bramce i brakiem nawrotu, ale to nie wina tyrystora a zadajnikow pozycji.

Teraz sobie nie przypomnę, ale profilaktycznie zamówię współczesne odpowiedniki tych tyrystorów, w razie coś by się działo to sprawdzę czy jest sygnał i czy się faktycznie otwiera.

https://youtu.be/_1kznKZuRDI
myoniwy userbar
02232134-2818-4945-b4f3-4ce0979d0d0d
myoniwy

Aaa. I wołam:


@Siejek

@Bumelant

@Magulord

@Yes_Man

@Belzebub

Bo chcieli.

ivaldir

@myoniwy Dobra, dobra, ty tu o tyrystorach, a to proste dosyć, dajesz o selsynach, bo wszyscy czekają.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
Mamy do oskrobania sporo kabli XRUHAKXS 1x70/25, a że ręcznie opornie to idzie i jest męczące to zrobiliśmy sobie wersję elektryczną.

Masz łeb i chuj to kombinuj.

https://youtu.be/1bKTJrPLF80
myoniwy userbar
Yes_Man

@myoniwy Narzynka do rur?!

cebulaZrosolu

@myoniwy to nie można normalnie jak człowiek ogniska napalić żeby izolacje wytopilo? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
Piszę tylko dla spełnienia kronikarskiego obowiązku.
Wczoraj podpiąłem antenę bezpośrednio pod skrętkę, bez żadnych balunów, ani niczego takiego.
Nie zgadnięcie co się stało.
A no nic, układ działa, zasięg jest taki sam.
Po co te wszystkie zabawy? Nie wiem. Ale przynajmniej trochę wiedzy człowiek zdobył.

Mam potwierdzenie że jedzie do mnie paczka z częściami do szlifierki, jutro wypatrujcie z rana wpisu. Już częściowo mam go gotowego. Bedzie chyba jeden z dłuższych w historii.
myoniwy userbar
kkdawid

Warto było bo fajnie się czytało xD

Arbuz

Ja kiedyś w jednej skrętce puściłem 100mb/s i TV bo kabel pod podłogą był uszkodzony. Do tej pory działa xD

grv

A próbowałeś podpiąć koncentryk, bez skrętki?

Tak już czysto w celach naukowo-badawczych ;)

Zaloguj się aby komentować

#Konstruktorelektrykamator 
Wciąż walczę i kombinuję z podłączeniem anteny od bramy za pomocą skrętki.
W końcu udało mi się znaleźć konkretny wzór, z wytłumaczeniem skąd co się bierze.
O tu, w okolicy 12 minuty.
https://youtu.be/gS0YBCNYViY
Tego kolesia z czystym sumieniem można polecić jeśli chodzi o #elektronika.

Z podanego wzoru wychodzi że potrzebuję kawałka przewodu o impedancji 70,7Ω. Normalnie nie ma takich w sprzedaży, można spróbować zrobić sobie taki, koncentryk to wersja trudniejsza, łatwiej skręcić dwa kabelki do kupy, ot voila-szek (rys.1)
No nie do końca, ze wzoru na impedancję takiej linii wychodzi że żeby było 70Ω to grubość izolacji na przewodniku (dla PCV) musi wynosić 10% średnicy drutu. Przewód alarmowy ma 0,3mm izolacji. Myślałem o użyciu DNE, ale tam znowu są jeszcze cieńsze izolacje.
Więc stwierdziłem że miedzy 70,7 a 75Ω wielkiej różnicy nie robi i zrobiłem baluny, tak, dwa identyczne, z przewodu antenowego do TV (rys.2)
Jaki jest wynik?
Nie jest dobrze, nie jest też źle, można powiedzieć że jest średnio. Czyli wspaniale. Zasięg utrzymuje się na tym samym poziomie.
Teraz zostaje zrobić test bez balunów, po prostu skrętka na żywca. Jak zadziala i zasieg bedzie taki sam to tak zostanie.

Wczoraj jak pakowałem oscyloskop do pokrowca to zauważyłem że logo #owon do góry nogami to UOMO del machineri. (Rys.3)
#kapitanbomba

Już mam zamowione części na wymianę do maszyny z wczorajszego wpisu. Jutro powinny dotrzeć, po południu naprawię. A w czwartek rano powinien wlecieć wpis z opisem i wytłumaczeniem usterki.
myoniwy userbar
fe69d2af-7a6c-4d60-b7c8-43552319c783
f11edec8-17a7-42ad-b4ee-55a6a4e52e9d
a6874ad5-b876-46e2-aae5-c7a082b1d942
Half_NEET_Half_Amazing

co by mi się chciało tak kombinować XDD

razorn3

@myoniwy a nie mozna dokupic po prostu jakiejś antenki?

klawo

Centralka ma jakieś wejście na przycisk?

Nie możesz użyć osobnego odbiornika, który umieścisz w lampce ostrzegawczej, czy gdzieś tam na ogrodzeniu?

Wyjście odbiornika do wejścia centralki i pozamiatane.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
Ale faza, jadę naprawiać maszynę z 1986r na ktorej pracowałem lata temu w zakładzie obróbki metali. #cnc #obrobkametali
Dwóch typów stwierdziło że się poddają i przekazali sprawę mi.
A to się na zakładzie zdziwią jak mnie zobaczą.
myoniwy userbar
69f80e13-129f-43c2-90b7-a14a454bd73c
VonTrupka

Weź torbę faworków dla załogi (☞ ゚ ∀ ゚)☞

100mph

Uwielbiam swoje stare zaklady pracy. Odchodzilem w nieslawie, uwazany za winowajce wszystkiego co zle, a dzisiaj ci, ktorzy wowczas wieszali na mnie psy, zrzucali na mnie swoje bledy i probowali wygryzc, usmiechaja sie do mnie i mowia dobrze Panie 100mph, tak jest Panie 100mph, jak Pan sobie zyczy Panie 100mph, ma Pan racje Panie 100mph. Cudowne uczucie.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Byłem dzisiaj uruchomić system wideodomofonowy który został rozbudowany o dodatkowy monitor. W całkiem osobnym budynku. Jako łącznik instalacji został położony przewód XzTKMXpw 7x2x0,5 (rys.1), jest to siedem par żył skręconych ze sobą, pięć par ma w swoim składzie żyłę białą, dwie zieloną, dwie niebieską i dwie czerwoną. Czytając tylko opis można zgłupieć, nieumiejętnie rozizolowując koniec kabla też można zrobić niezłego babola rozplatając każdą żyłę osobno. Jak widać na załączonym obrazku połączenie par ma sens, jeśli są ze sobą skręcone, wtedy wiadomo który biały do którego koloru i który zielony do którego koloru.
Do klasycznego podłączenia wideodomofonu potrzeba 4 żyły, jeśli jest sterowanie bramą to 6. Co jest najłatwiej zrobić mając 14 żył z czego 5 to białe? Wykorzystać tylko kolorowe, sprytny plan. Gdyby tylko ktoś zwrócił uwagę który zielony i który niebieski wykorzystuje. Mój poprzednik nie był na tyle błyskotliwy żeby to sprawdzić, zielony z jednej strony, zielony z drugiej strony i fajrant.
A to że nie ma wizji w obu monitorach to inna sprawa (i były to dwie totalnie osobne usterki).
Rozpiąłem połączenia na obu końcach przewodu, odnalazłem pary która z którą żyłą ma być skręcona. Użyłem jak człowiek par, bo skręcona para ma określoną impedancję.
-Słyszałeś pan o czymś takim jak impedancja?
-Panie, ja to zdrowy jurny ogier jestem, mnie impedancja się nie tyczy.
Sygnał wideo puszczam jedną parą z GND, a audio drugą z Vcc. Wtedy jest zminimalizowany wpływ zewnętrznych zakłóceń i ograniczone zakłócenia wewnętrzne spowodowane odbiciem fal na zmiennej impedancji.

Drugi monitor też był ciekawy. Bo tak samo nie było wizji.
Sprawdzam sposób połączenia na obu końcach i coś mi się nie zgrywa, w rozdzielnicy jest UTP (rys.2), a przy monitorze przewód alarmowy 8x0,5mm (rys.3). Profilaktycznie zrobiłem badanie TDR i wyszło mi że gdzieś na samym początku linii, poniżej 5m jest przerwana żyła niebiesko biała w UTP. Okazało się że alarmowcy jak szukali przewodów (bo nie chciało im się kłaść nowych) rozpięli połączenie UTP z BitProtectem dla testów, ale już nie połączyli z powrotem. O tym że przywłaszczyli sobie FTP, cat6 między budynkami to nie będę komentował (łajdoki jebane)

A jak łączyłem to wszystko to dopatrzyłem się takiej sytuacji jak na filmie.
Uszkodzenie izolacji w wyniku przeciągania jakiegoś przewodu przez arotę.

https://youtube.com/shorts/d1MZeMLGlxE
myoniwy userbar
7f6fc461-d52e-4a57-9e0c-bbd155fbafaf
1981c8cf-8a1f-4fa8-bd24-0a9b5c76fc80
e52506af-ba95-4092-93bb-c49420d466c8
Felonious_Gru

@myoniwy

. O tym że przywłaszczyli sobie FTP, cat6 między budynkami to nie będę komentował (łajdoki jebane)

Ja bym wyjebał ich połączenia i udawał, że to nie mój granulat

Felonious_Gru

@myoniwy co to jest arota?

Czy dopuszczalna jest naprawa takiego gówna izolacją albo termokurczem?

Marchew

O tym że przywłaszczyli sobie FTP, cat6 między budynkami to nie będę komentował (łajdoki jebane)

To niestety norma wśród niskoprądowców. Kabel jest, pożyczę sobie żyłę, parę, albo wezmę cały kabel. Co z tego że jest zakończony natynkowym gniazdem RJ45. Przecież nic tam nic jest podłączone! Wezmę sobie, będzie magistrala pod Satel.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
Oto przykład dlaczego mamy jakieś normy dotyczące #elektryka, i co się dzieje jak się ich nie stosuje.
Ja dobrze wiem kto kładł ten kabel, dostanie za to zrogi odpierdol, ale i tak spłynie to po nim jak po kaczce.
myoniwy userbar
181e5bff-15cf-4ec8-96f2-da4513f620c9
ecbaec7e-9e24-4d6c-bf37-f9ae9a125f90
ed1e999f-b134-4a9b-ab11-c58b92797716
Marchew

@myoniwy Z tą taśmą to noga jestem. Czasem piszą że ma być 30cm ponad kable, czasem w połowie wysokości.

Mało "w terenie" widziałem, jednak moja wewnętrzna sugestia, sugeruje mi że taśma powinna być bliżej powierzchni niż samego kabla. Tak aby nawet większy kęs łychą koparki zebrał jedynie taśmę.

GitHub

@myoniwy aż przypomniało mi się jak u mnie kładli WLZ. Wiedzieliśmy, że jest tam też przyłącz do wodociągu. Dobrze, że koparkowy był ogarnięty kiedy poczuł lekki opór i kazał sprawdzić ręcznie. Folia sygnalizacyjna położona tak jak na tym kablu :D

Felonious_Gru

@myoniwy czytałeś komentarz na YouTube?

Pisałem ci o trafku na 100 omów

Zaloguj się aby komentować

@Belzebub No i gdzie to więcej informacji po 16?
myoniwy userbar
Belzebub

Powiem wszystko co wiem tylko pytaj. Sytuacja się za wiele nie rozwinęła - Felonious nie wrócił a nad moderacją

i portalem ogólnie czarne chmury bo coraz więcej osób jest niezadowolonych z opieszałości administracji w naprawianiu bugów i wprowadzaniu ficzerów

Zaloguj się aby komentować

Wczorajszy dzień na tagu #konstruktorelektrykamator był wyjątkowo udany.
100 obserwujacych tag, 200 dodanych wpisów, z czego kilkanaście nie jest moich, no i wczorajszy wpis zgarnął ponad 100 piorunów.
Jak to śpiewał otyły pan:
Setka wódki chlast na odwagę na raz...

Co do wczorajszego wpisu, to wymaga on małej erraty, bo jest tam trochę błędów i nieścisłości.
Po primo, okazało sie że częstotliwości pilota od bramy to nie 433MHz a 868MHz, czyli długość fali jest dwa razy krótsza, przewód baluna też musi być dwa razy krótszy.
Po secundo, jak już przy balunie jesteśmy.
W trakcie montażu miałem ciągłe wrażenie że jest coś nie tak w dwóch takich samych balunach z koncentryku 50Ω. Doszedłem do wniosku że jest to błędna konstrukcja, i że drugi balun wymaga zmiany rozmiarów oraz materiału z którego będzie. Pierwszy balun przesuwa fazę o 270° dzieki czemu napięcie jest o √2 razy wyższe.
Drugi balun ma za zadanie zmniejszyć napięcie o √2 razy, czyli potrzeba przesunąć fazę o 90°, a to jest tylko 1/4 długości fali czyli ok 6cm. I z takiego kawałka skrętki zrobiłem ten drugi.
Pierwsze zdjęcie przedstawia dwa symetryzatory ale na 433MHz, czarny z 50 na 100Ω, a niebieski ze 100 na 50Ω.
Drugie to dwa baluny 2:1, większy na 433 mniejszy na 868MHz.
Mam nadzieję że moje obliczenia z w.cz. są zbieżne z realną fizyką.
Co do poprawy zasięgu. W obrębie podwórka mocno się poprawiło. Lecz na drodze sytuacja bez zmian. Widocznie odbiornik dostaje podobny poziom sygnału, a poprawiło się na podwórku ze względu na lepszą pozycję anteny.
myoniwy userbar
0c0df052-8ce0-4615-a355-b527057ce8c2
39502b3b-120d-4419-8726-b0f165147a01
8dcce2b7-5ade-4aa9-8668-895ff7710787
ba4b5241-799d-45b0-bdf5-b9e2365b056f
silikon

Jak masz bramę "czyt. antenę" równolegle do drogi to wydaje mi się że ciężko liczyć na dużą poprawę zasięgu w obecnej konfiguracji.

Pilot to kamień a antena to brama od stodoły.

Jak stoisz na wprost i rzucasz kamieniem to trafiasz zawsze w bramę. W momencie kiedy staniesz z boku bramy to pole w które musisz trafić będzie równe grubości deski. Ta subtelna różnica powoduje że z drogi nie ma jakiejś super poprawy.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator znów będzie bawił się w wykładowcę z elektrotechniki i bedzie odprawiał to swoje elektryczne mambo jumbo.

Muszę was wprowadzić w historię po co, na co, dlaczego do tego doszło i co to za rysunki.
Jakiś czas temu zamontowałem sobie w końcu siłowniki do automatycznego otwierania i zamykania bramy. Fajna sprawa, ale jak się okazało już po montażu, że zasieg pilotów nie jest taki jaki bym sie spodziewał. 20m z za rogu domu i już nie łapie. Na drodze ze 100m i to z podniesionym pilotem. Ale oczywiście nie położyłem sobie przewodu antenowego między sterownikiem a samą bramą/słupkiem. A klientom zawsze to kładę bo wiem że warto.
Całe szczęście fotokomorki mam podlaczone za pomocą skrętki czyli 4 pary po 2x0,5mm (średnicy), więc mogę użyć wolnych żył.
Tyle że skrętka komputerowa jak to ma w nazwie są to dwa druty skrecone razem i ma impedancję falową 100Ω a antena i odbiornik w sterowniku mają 50Ω, pewnie by to zadziałało gdybym podpiął jedną żyłę jako GND a drugą jako sygnał, tyle że jest to linia symetryczna a antena i odbiornik są asymetryczne. Brak dopasowania impedancjnego i zły typ lini transmisyjnej dają marne szanse na poprawę sygnału.
Co trzeba zrobić?
Doprowadzic do symetryzacji i zmienić impedancję.
Jak to się robi?
Za pomocą elementów nazywanych BalUnami.
Od Balanced-Unbalanced, są jeszcze UnUny, i może BalBalny (to ostatnie to już niezłe słowotwórstwo, bo nie spotkałem takiej nazwy).
Impedancja jest to odpowiednik rezystancji w świecie prądów przemiennych. Przykład dla łatwiejszego zrozumienia, każda taka linia transmisyjna ma za zadanie przesłać jakąś moc, czasami są to μW a czasami MW.
Wzór na moc to P=U²/R (u nas R i Z [impedancja] mogą być stosowane zamiennie dla ułatwienia)
No to tak, mamy jakąś moc P przesłać przez linię o impedancji R, którą potem za pomocą baluna dopasowaliśmy do lini o impedancji 2R
Czyli U1²/R1=U2²/2R1, przekształcamy wzór na postać U1²*2R1=U2²/R1, pozbywamy się R1 i zostaje nam 2*U1²=U2².
Obie strony dajemy pod pierwiastek i wychodzi nam że U2=√2*U1.
Co zrobić żeby zwiększyć napiecie o √2 razy? No można np nawinąć transformator. Tylko transformator na 433MHz to nie taka prosta sprawa, rdzeń byłby mocno problematyczny, moce niewielkie to i gabaryty rdzenia i drutu mikroskopijne.
No to jak to zrobić inaczej?
Każdy kto mial styczność z #elektryka trójfazową to powinien wiedzieć że jest różnica czy są dwa czy trzy kabelki i że napięcie fazy względem ziemi to 230V ale już między dwoma fazami to 400V. Skąd to się bierze?
A no stąd że każda z faz ma szczyt sinusoidy w innym momencie, w innej fazie (czasie).
Zmieniamy punkt odniesienia z ziemi na inną fazę która już sama ma jakieś napięcie względem ziemi.
Czyli co musimy zrobic?
Przesunąć nasz sygnał w fazie tak by suma wektorów była o √2 razy większa od podstawowej wartości? Czyli o ile musimy przesunąć tą fazę? Z prostych obliczen sinusa wychodzi że o 270° czyli 3/4 pełnego koła, czyli okresu.
Tu dochodzimy do punktu gdzie zaczyna się dziwnie, i może trochę swędzieć was mózg.
Prędkość sygnału elektrycznego jest uwarunkowana szybkością ładowania dielektryka. Prędkość światła (sygnałów elektrycznych również) w próżni to blisko 300'000km/s. Prędkość sygnału elektrycznego w typowym przewodzie antenowym to 66% tej wartości czyli 200'000km/s. Wciąż są to wartości kosmiczne. Taki sygnał mógłby okrążyć ziemię 5x w sekundę. Ale dobra, idziemy dalej.
Okres (odwrotność częstotliwości T=1/f) sygnału 433MHz to 2,3ns, nanosekundy, czyli 0,0000000023s. 3/4 z tej wartości to 1,725ns, mnożymy tą wartość przez prędkość sygnału w przewodzie antenowym i daje nam to wartość 0,345m. Takiej długości przewód jest potrzebny żeby napięcie na jego końcach
było o √2 razy większe niż sygnał wejściowy.
Na rysunku zaznaczyłem przesunięcie o 3/4 lambda oraz sumę wektorów napięć powstałych z tego przesunięcia.
Skoro już mamy dopasowanie impedancyjne oraz jednoczesną symetryzację to można puścić sygnał w linię i mieć nadzieję że wszystko będzie działało.
Taki balun działa poprawnie tylko dla jednej konkretnej częstotliwości, każda odchyłka częstotliwości powoduje że sygnał słabnie, zmienia się impedancja, jest to wtedy taka forma filtra pasmowo przepustowego.

Naszukałem się w internecie długi czas informacji jak zbudować taki balun 1:2 na koncentryku. Brak informacji. Są w wersji 1:4 albo 1:9, albo wersja 1:2 ale z transformatorem do anten typu delta. Ale to nie te częstotliwości i nie te gabaryty transformatora. Ale żadnych informacji o budowie takiego z koncentryka.
Dopiero jeden filmik jakiegoś radioamatora z USA dał mi pomysł z przesunięciem fazowym. Skoro działa w wersji dla 1:4 i 1:9 to powinno działać dla 1:2.
Symulacje w LTSpice potwierdzają że będzie to działać.

Niestety nie mam sprzętu pomiarowego na takie częstotliwości. Więc jedyny sposób pomiaru to będą testy zasięgu.
Może by tak sobie kupić nanoVNA?
myoniwy userbar
55f8a083-f698-415e-a8c1-571fb8afbf21
93196381-bbee-43a2-b2c7-5ef3cdfd7845
pierzak

Mame jesztem balun xdxd

6502

@myoniwy Masz talent do przekazywania wiedzy.

9bb883a0-ab3f-4410-8655-1cba2eb35432
szystah92

Uwielbiam czytać te wyjaśniające wpisy. Zawsze żałuję, że nie umiem w takie rzeczy, ale bardzo lubię je czytać gdy są praktycznie robione

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #mechanika
Nawet w niedzielę trzeba pracować.
Element potezebny do pracy w tygodniu, a w tygodniu to ja nie będę miał czasu.
Wymieniam stary analogowy obrotomierz na nowy cyfrowy.
Przyczyną jest uszkodzona przekładnia.
Dorobiłem adapter na wzór starego, powinno pasować.
myoniwy userbar
d3fd1878-9f2e-457f-8d5d-6375557e2c2a

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj z rana elektryczny spam na #konstruktorelektrykamator
Jak bawicie się w #elektryka to jaki układ żył względem kolorów stosujecie?
myoniwy userbar

Jaki układ kolorów stosujesz

204 Głosów
Szuuz_Ekleer

@myoniwy Jak uczyli - hnědá, černá, šedá Przedłużanie kabla zasilającego i kontrola obrotów pompy przed montażem była przynajmniej raz na tydzień wtedy, a ze źródła napięcia które dostawaliśmy od klienta do naszej rozdzielnicy zadziwiająco często była pomylona kolejność.

polutt

Ja generalnie poprawiam a nie buduję instalację, ale co do ankiety to A i C jednocześnie. W instalacjach 3~ rzadko widziałem popelinę, no chyba, że ktoś się pogubił z ukladami trójkąt gwiazda w silnikach albo doprowadził do podgrzewacza tylko 4 przewody, bo bez N a potem chce taki tam indukcję i klops. Za to przy 1~ to już niejedno widzialem, nawet fazę w całym mieszkaniu po żółtozielonym a N po brązowym bo jakie to ma znaczenie :)

Bajo-Jajo

mialem w pracy raz syneczka (z wyksztalcenia inzynier budownictwa) co podlaczal pod PE faze

Zaloguj się aby komentować

#elektryka #konstruktorelektrykamator #pogoda #burza

Dzień dobry. Co jest najważniejszego w trakcie budowy czegokolwiek?
Uziemienie, bo sprawne uziemienie to bezpieczeństwo, np przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
A tu mamy przykład co się może zdarzyć po trafieniu piorunem. Można zwiększyć licznik tego wpisu lub musieć sprzątać podjazd, ale to zobaczcie na filmie.

https://youtu.be/s8i4RWCU3k0

Mam 3 hipotezy jak do tego doszło.
1. Siła Lorentza, przepływający prąd wytwarza pole elektromagnetyczne i odpycha od siebie przewodnik.
2. Elektrostatyka, sytuacja podobna jak wyżej, ale oddziaływanie typowo elektryczne (ładunek elektryczny)
3. Gwałtowne odparowanie wody dające efekt eksplozji.

Jak kilka lat temu w mój dom pieprznął piorun i odrzuciło mi wyłaz dachowy o 6m, oraz popaliło trochę sprzętu to w trymiga zamontowałem piorunochron. Od tamtej pory jakby się uspokoiło, albo po prostu nie zanotowałem trafienia.
myoniwy userbar
dildo-vaggins

Ja się ciągle zbieram żeby zamontować piorunochron, bo w sumie to żadna filozofia przeciągnąć z góry na dół drut aluminiowy i wbić uziom.

Zaloguj się aby komentować

#wiatraki #fotowoltaika #oze #elektryka
Ależ wieje.
3/4 energii z OZE.
Brakuje mam magazynów i Szczytowo pompowych.
myoniwy userbar
8179a6e8-0041-4005-893d-3cac36dc7ef2
Felonious_Gru

@myoniwy

Brakuje mam magazynów i Szczytowo pompowych

Potwierdzam. Brakuje nam magazynów i magazynów

dotevo

No spoko, ale zanim szary Kowalski nie dostanie wiadomości "teraz zrobisz pranie o 20% taniej" to i tak słabo. Bez sensu, że wyłączają PV skoro jest dużo ludzi, którzy by wykorzystali ten prąd gdyby był po niższej cenie niż standardowo.

Zaloguj się aby komentować

Następna