Zdjęcie w tle
Technologia

Społeczność

Technologia

498

Opensource

Przeglądasz wpisy z tego tematu

  Meta zbudowała potężny nowy język AI i rozdaje go za darmo.

  Meta zbudowała potężny nowy język AI i rozdaje go za darmo.
  <h4>Laboratorium AI firmy Meta stworzyło nowy model językowy, który posiada zarówno niezwykłe zdolności, jak i wady pionierskiej sieci neuronowej GPT-3 firmy OpenAI. W bezprecedensowym dla Big Tech posunięciu firma udostępnia go badaczom - wraz ze szczegółami dotyczącymi jego budowy i szkolenia.</h4><p><br></p><blockquote>"Mocno wierzymy, że możliwość sprawdzenia swojej pracy przez innych jest ważną częścią badań. Naprawdę zachęcamy do współpracy" - mówi Joelle Pineau, wieloletnia orędowniczka przejrzystości w rozwoju technologii, która obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Meta AI.</blockquote><p><br></p><p>Posunięcie firmy Meta to pierwszy przypadek, gdy w pełni wytrenowany duży model językowy zostanie udostępniony każdemu naukowcowi, który zechce go zbadać. Wiadomość ta została przyjęta z zadowoleniem przez wielu zaniepokojonych sposobem, w jaki ta potężna technologia jest budowana przez małe zespoły za zamkniętymi drzwiami.</p><p><br></p><blockquote>"Pochwalam przejrzystość" - mówi Emily M. Bender, lingwistka komputerowa z Uniwersytetu w Waszyngtonie i częsta krytyczka sposobu, w jaki opracowywane i wdrażane są modele językowe.&nbsp;&nbsp;</blockquote><p><br></p><blockquote>"To świetny ruch" - mówi Thomas Wolf, główny naukowiec w Hugging Face, startupie AI stojącym za BigScience, projektem, w ramach którego ponad 1000 wolontariuszy z całego świata współpracuje nad modelem językowym typu open-source. "Im więcej otwartych modeli, tym lepiej" - mówi.</blockquote><p><br></p><p>Duże modele językowe - potężne programy, które potrafią generować akapity tekstu i naśladować ludzką rozmowę - stały się jednym z najgorętszych trendów w sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich kilku lat. Mają one jednak poważne wady - papugują błędne informacje, uprzedzenia i toksyczny język.</p><p><br></p><p>Teoretycznie, zaangażowanie większej liczby osób do pracy nad tym problemem powinno pomóc. Ponieważ jednak modele językowe wymagają ogromnych ilości danych i mocy obliczeniowej do ich wytrenowania, jak dotąd pozostają projektami dla bogatych firm technologicznych. Szersza społeczność naukowa, w tym etycy i badacze społeczni zaniepokojeni ich niewłaściwym wykorzystaniem, musiała przyglądać się temu z boku.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Więcej informacji w artykule <a href="https://www.technologyreview.com/2022/05/03/1051691/meta-ai-large-language-model-gpt3-ethics-huggingface-transparency/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">https://www.technologyreview.com/2022/05/03/1051691/meta-ai-large-language-model-gpt3-ethics-huggingface-transparency/</a></p><p><br></p><p>Photo by <a href="https://unsplash.com/@markusspiske?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Markus Spiske</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/ai?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Unsplash</a></p>

  Hej, dzisiaj kolejna wtyczka do przeglądarki bez której nie wyobrażam sobie normalnej pracy przy komputerze. Dzięki niej surfowanie po Internecie jest nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze.

  #appkanadzis !!! OBSERWUJ !!!

  uBlock Origin - wtyczka do przeglądarki blokująca reklamy, skrypty śledzące oraz malware. Działa we wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych. Skutecznie blokuje różne wyskakujące okienka oraz niebezpieczne strony. Umożliwia dodawanie własnych reguł oraz importowanie zewnętrznych list.

  Dlaczego nie Adblock Plus (lub inne podobne)? Przede wszystkim uBlock jest lżejszy i nie faworyzuje żadnych dużych reklamodawców. Dodatkowo listy uBlocka są kompatybilne z ADB. PS. Polecam dodać do uBlocka listę domen phishingowych, przygotowaną przez CERT (link poniżej).

  BTW. Pamiętajcie jednak, że blokada reklam to mimo wszystko pozbawienie twórców możliwości zarabiania. Dlatego warto rozważyć dodanie waszych ulubionych serwisów do białej listy.

  Link do GitHub: https://github.com/gorhill/uBlock
  Wtyczka do Firefoxa: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/ublock-origin/
  Wtyczka do Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/ublock-origin/cjpalhdlnbpafiamejdnhcphjbkeiagm
  Wtyczka do Edge: https://microsoftedge.microsoft.com/addons/detail/odfafepnkmbhccpbejgmiehpchacaeak
  Wtyczka do Opery: https://addons.opera.com/extensions/details/ublock/
  Lista reguł od CERT: https://hole.cert.pl/domains/domains_adblock.txt

  67cec602-90be-4612-9cbf-bd25f4da06fd
  Ksero

  możesz pokierować jak dodać te reguły? wklejam i wszystko się usuwa, a próbując dodać z pliku zero reakcji
  edit:
  dodałem do zakładki "Moje filtry" chyba o to chodziło

  Zaloguj się aby komentować

  Hej, dzisiaj ciekawe narzędzie, które odkryłem jakiś czas temu. Używałem go m.in. do sprawdzania błędów w mojej pracy dyplomowej. Jeśli prowadzicie bloga lub piszecie dłuższe teksty, to polecam! PS. Nie zapomnijcie dodać poniższy hashtag do obserwowanych!

  #appkanadzis !!! OBSERWUJ !!!

  LanguageTool - inteligentny korektor błędów gramatycznych i stylistycznych. Program analizuje tekst pod kątem brakujących przecinków, literówek itp. i automatycznie wyświetla propozycje poprawek. W darmowej wersji można przeanalizować jednorazowo do 10 000 znaków.

  Ale największą zaletą tej usługi są integracje. Program można zintegrować z najpopularniejszymi przeglądarkami i komunikatorami, pakietem Office / LibreOffice / Google Docs, Thunderbirdem, całym Androidem, a nawet z edytorami takimi jak vim czy VS Code. Dodatkowo LanguageTool posiada otwarty kod źródłowy i udostępnia własne API.

  Strona główna: https://languagetool.org/
  Lista obsługiwanych integracji: https://dev.languagetool.org/software-that-supports-languagetool-as-a-plug-in-or-add-on
  Repozytorium GitHub: https://github.com/languagetool-org/

  c372bbd5-cd5d-4eda-a1ea-2031a9deaec8
  piwowar

  @pomidor Kurde, nie wiem skąd to mam już zainstalowane jako wtyczkę. Wydaje mi się, że ktoś na hejto gdzieś to już polecał, może w jakimś komentarzu... W każdym razie- czekam na kolejne wpisy z serii.

  otlet

  Korzystam od kawału czasu, wielu miesięcy - polecam całkowicie, bo ratuje głowę i honor, by wstydu się nie najeść, gdy literówkę lub gramatyczny błąd zrobi człowiek.

  pyXelr

  Dziś na Instagramie Krzysiek Sopyła porównywał to do narzędzia do korekty polskiego, nad którym pracuje jego zespół: Goodwrite 1. Co jak co, ale gdy Goodwrite wejdzie do produkcji, to pewnie zdecyduję się na zastąpienie LanguageTool.

   

  Na chwilę obecną sam używam LanguageTool w wersji premium (na promocji zapłaciłem 159.20 PLN za 2 lata).

   

  Zaloguj się aby komentować

  Newpipe - darmowa, otwartozrodlowa alternatywa YouTube na telefon

  Newpipe stawia na prywatnosc (open source, sam mozesz to sprawdzic), predkosc dzialania i posiada o wiele wiecej funkcjonalnosci niz podstawowy youtube.
  Swietne do sluchania muzyki i nawet pobierania filmow / plikow dzwiekowych

  https://newpipe.net/

  aa07cee6-540c-47fb-99ac-9624f99b9547
  NinomaeInanis

  @Rastablasta mozesz zaimportowac wszystkie subskrybcje ze swojego kanalu, z tego co pamietam. Ja vanced bym tak nie ufal, kod nie jest otwarty, kto wie co tam sie czai

  Rastablasta

  @NinomaeInanis wiem, o opcji importu, ale mimo wszystko zalogowanie się jest łatwiejsze. Niestety u mnie wygoda użytkowania w tym przypadku wygrywa. Jak Newpipe zaoferuje logowanie sie na konto, to pierwszy przesiądę się z vanced.

  topolskiekoszmarynieamerykanskiesny

  @NinomaeInanis używam od dawna, fajna apka tylko trzeba pamiętać o aktualizowaniu, ale za to widać że czasami się pojawia coś nowego. No i spoko jest też to że można robić mieszane playlisty z muzyką z yt i soundcloud.

  Zaloguj się aby komentować

  Hej, wczoraj nie było wpisu, ale za to dzisiaj mam dla Was coś ekstra! Kiedy pierwszy raz zobaczyłem to narzędzie to kopara mi opadła! Jedno z najciekawszych zastosowań sztucznej inteligencji, jakie dotąd widziałem!

  #appkanadzis !!! OBSERWUJ !!!

  Spleeter - przerób dowolną piosenkę w wersję karaoke - skrypt wykorzystujący technikę uczenia maszynowego, pozwalający z dowolnej piosenki oddzielić wokal od podkładu muzycznego (a nawet dźwięki poszczególnych instrumentów). Na wejście podajemy np. plik MP3, a na wyjściu otrzymujemy dwa lub więcej plików z oddzielonymi warstwami.

  Aplikacja działa zadziwiająco dobrze, chociaż wciąż słyszalne są zniekształcenia. Przetestowałem to już na kilkunastu piosenkach i jestem pod dużym wrażeniem. Jeśli nie macie czasu instalować tego na swoim komputerze, możecie wypróbować działanie programu w chmurze poprzez notebook w Google Colab (link poniżej).

  Strona główna: https://github.com/deezer/spleeter
  Dokumentacja: https://github.com/deezer/spleeter/wiki
  Link do Google Colab: https://colab.research.google.com/github/deezer/spleeter/blob/master/spleeter.ipynb

  e31e25d7-8dd2-43f9-99d2-908bec086103
  piwowar

  @pomidor Widzę, że jak zawsze w formie! Później będę to musiał przetestować- kiedyś rozmyślałem o tym czy można znaleźć takie oprogramowanie, mogłoby się to przydać np. do piosenek z epoki socrealizmu, których nikt mi na karaoke nie przerobił ręcznie. Dzięki wielkie!

  lubieplackijohn

  @pomidor Wielkie dzięki! Przyda się

  Rastablasta

  Niesamowite w jak fajnych czasach przyszło nam żyć. Kiedyś do takiej roboty trzeba było fachowca, sprzętu, oprogramowania, a dziś zwykły Janusz se takie rzeczy może robić w domowym zaciszu.

  Zaloguj się aby komentować

  Dzisiaj ciekawa propozycja dla osób dbających o prywatność i higienę cyfrową w Internecie. Osobiście korzystam z tego narzędzia o 8 lat i polecam każdemu. PS. Jeśli jesteście zainteresowani tą serią, to polecam obserwować poniższy hashtag:

  #appkanadzis <== ! ! ! DODAJ DO OBSERWOWANYCH ! ! !

  DuckDuckGo - wyszukiwarka internetowa zaprojektowana z myślą o prywatności i anonimowości użytkowników. W przeciwieństwie do konkurencji, usługa ta nie korzysta z mechanizmu profilowania użytkownika (czyli analizy jego preferencji na podstawie historii wyszukiwań) oraz zapobiega tworzeniu tzw. baniek filtrujących (ang. filter bubble).

  Oprócz swojej podstawowej funkcji, wyszukiwarka oferuję też kilka udogodnień - personalizacja wyglądu, wtyczka do przeglądarki czy możliwość szybkiego przełączania na alternatywne źródła za pomocą skrótów z wykrzyknikiem (np. !g - Google, !w - Wikipedia, !yt - YouTube). Od dłuższego czasu popularność tej aplikacji bije kolejne rekordy, tak więc polecam wypróbować!

  Strona główna: https://duckduckgo.com/

  d62d1a89-431f-4d09-9da4-066e77a93d76
  arcy

  Do codziennego korzystania kaczuszka jest świetna i zostanie ze mną na dłużej. Choć czasem korzystam z Google celem uzupełnienia wyników jeśli mam taką potrzebę.

   

  Często korzystamy z Google tylko z wygody czy niechęci przed zmianą.
  DuckDuckGo jest do codziennych zastosowań świetne, a chroni Twoja prywatność więc ja polecam spróbować. W końcu jeśli Ci się nie spodoba to wrócisz do Google A warto sprawdzić alternetywę

  seniorkawosz

  Miałem kilka podejść do kaczuchy. Aktualne trwa już trzeci tydzień i coraz rzadziej używam !g, aby sprawdzic czy aby na pewno google nie naszykował dla mnie lepszych wyników

  PeBe

  Na kompie z DDG pracuje od prawie roku. To chyba wiele tłumaczy
  Bardzo rzadko, ale jednak, zapytowywuje też gugla o informacje. Najczęściej z poziomu telefonu.

  Zaloguj się aby komentować

  Siema, dzisiaj kolejna porcja ciekawych aplikacji, jakie ostatnio wpadły mi w oko. Ponieważ jest to już 3 wpis z tej serii, postanowiłem zrobić oddzielny hashtag. Zapraszam do obserwowania.

  #appkanadzis

  Signal - darmowy, otwartoźródłowy komunikator mobilny będący alternatywą dla WhatsAppa czy Telegrama. Aplikacja stosuje domyślnie szyfrowanie end-to-end i gwarantuje pełną prywatność komunikacji. W przeciwieństwie do konkurencji, Signal nie jest produktem należącym do żadnego z gigantów technologicznych, a jest tworzony przez organizację non-profit.

  W ostatnim czasie Signal bije rekordy popularności za sprawą afery związanej z nową polityką prywatności WhatsAppa. Użytkownicy masowo odwracają się od produktu giganta (Facebook) na rzecz aplikacji bardziej szanującej prywatność. Polecam zatem zainstalować Signal. Aplikację rekomenduje nawet sam Elon Musk.

  Strona domowa: https://signal.org/
  Link do instalacji: https://signal.org/install
  Polecam też ustawić banner w tle: https://i.imgur.com/kZ8P1ze.jpeg

  c37beeb0-f0c2-4886-a029-f7604c5e1b7c
  pomidor

  @mejwen Co do centralizacji to się zgodzę. Co do siedziby w USA, wg mnie nie jest to duży problem. Architektura aplikacji została zaprojektowana tak, aby można było bezpiecznie przechowywać wiadomości na niezaufanych serwerach.

  mejwen

  @pomidor nie wiem czy przechowywanie na niezaufanych serwerach to zaleta xD

  radek-piotr-krasny

  @mejwen @pomidor mało jest naprawde komunikatorów prawdziwie P2P (czyli zupełnie bez serwerów) i prawdziwie E2E. Jedyny protokół (znany mi i używalny) to Tox i ma kilka sensownych klientów. No ale namówić ludzi do niego to inszy temat (mam 3 osoby w rosterze XD)

   

  "Users are assigned a public and private key, and they connect to each other directly in a fully distributed, peer-to-peer network. Users have the ability to message friends, join chat rooms with friends or strangers, voice/video chat, and send each other files. All traffic over Tox is end-to-end encrypted using the NaCl library, which provides authenticated encryption and perfect forward secrecy. "

  Zaloguj się aby komentować