Sztos

Bór

Na początku roku szturmem wbiło na stoły graczy, a nakład rozszedł się błyskawicznie.
Niepozornie wyglądające area control, gdzie rolę 'dudes on map' przejmują zarządzane przez nas kości.

Będziemy walczyli o kontrolę w tytułowych borach, w których oprócz samej próby kontroli, będziemy również zbierali zasoby, czy oswajali zwierzęta.

Kości mamy dwa rodzaje:
- pożywienia w kolorze danego gracza. Każdy otrzymuje 4 kości, mają na ściankach symbol kamyka, patyka oraz liści. Będziemy je kładli na polach w borze, których symbol pokrywa się z tym co nam wypadło na kostce
- żywiołów. Każdy otrzymuje 2 kości, mają na ściankach symbol ognia, wody i powietrza. W odróżnieniu do kości pożywienia, kości żywiołów można stawiać na dowolnym symbolu, posiadają super moce oraz nie wliczają się do puli gracza przy liczeniu przewagi w borze.
Ich moce to:
-Ogień, można go stawiać na innych kościach. Powoduje, że kość pod nim nie wlicza się do sprawdzenia
przewagi
-Woda, po postawieniu na polu z surowcem dobierasz 3 surowce danego typu.
-Powietrze, można postawić na swojej kości, wówczas wziąć kość, na której kładziemy powietrze do swoich
zasobów i zagrać w kolejnych turach.

Pola, na których możemy położyć kość są różne, ale zawsze dostaniemy z nich jakiś profit.
W borach występują pola do zbierania surowców (grzybek, ziółko, kryształ) oraz pola do oswajania(podbierania z rynku kart zwierząt wierzchnią kartę zwierzątka do swojego obszaru gry). Poza tym mamy wioskę, w której są pola z dodatkowymi umiejętnościami. Pola w wiosce będą zmieniały się w zależności, którą rundę aktualnie rozgrywamy.

Zwierzęta to karty, które mogą nam dawać bonus stały, dodatkowe pole, na którym umieścimy kość, możliwość zmiany ścianki kości, czy dodatkowe punkty zwycięstwa na koniec rundy. Jest tego dość dużo i nie wszystkie zobaczycie w czasie gry. Zwierzęta jak i bory występują w czterech porach roku (wiosna/lato/jesień/zima). Jest to o tyle ważne, że na koniec gry będziemy dopasowywali do zdobytych borów pasujące zwierzęta aby otrzymać dodatkowe punkty zwycięstwa.

Eliksiry to karty, które są głównym motorem napędowym negatywnej interakcji w tej grze. Umiejętne zagranie eliksiru to klucz do zwycięstwa. Dzięki tym kartom będziemy mogli m.in. zagrać dodatkową kość w danej turze, usunąć kość przeciwnika, przesunąć kość na inne pole, zamienić kości miejscami, wypalić pola boru tak aby nie można było już na tym miejscu umieścić kości, przerzucić swoje nieużyte kości i inne.

Na początku rozgrywki każdy z graczy rzuca swoim zestawem kości i po kolei będą wykonywali swoje tury, aż nie skończą się wszystkim kości, wtedy kończy się runda, podliczanie kontroli i przygotowanie do nowej rundy.
W każdej turze trzeba umieścić jedną ze swoich kości oraz opcjonalnie w dowolnym momencie(przed lub po położeniu kości) uwarzyć(kupić) 1 eliksir za zebrane wcześniej surowce i/lub wypić(użyć mocy z karty) 1 eliksir na twojej ręce.
Rozgrywka toczy się przez 4 rundy ciągłego przepychania się, rzucania sobie kłód pod nogi i próby utrzymania kontroli w borach. Za każdym razem, gdy na koniec rundy kości w kolorze danego gracza jest więcej niż innych kolorów, gracz kontrolujący otrzymuje kartę boru do swoich zasobów.
Na koniec gry będziemy zliczali punkty za zwierzątka, które posiadamy. Jeżeli wypuścimy je do boru to będą dawały więcej punktów. Do tego punkty za same bory, eliksiry, zebrane punkty zwycięstwa i pozostałe w naszym ekwipunku zasoby.

Gra jest bardzo dobrze wykonana, kości są customowe, grawerowane. Planszetki gracza i wioski są z grubego kartonu, karty są kolorowe i czytelne. Jedynie kreska może się nie podobać, bo zwierzątka wyglądają zupełnie jak Digimony.

Bór skaluje się bardzo dobrze, ale im więcej graczy tym większy "chaos" na mapie i jest w moim odczuciu lepiej.

Gra jest jedyna w swoim rodzaju, błyskawicznie się rozkłada, tłumaczy w 5minut. Dużą satysfakcje daje kombinowanie tak aby samemu dostać punkty, przy czym nie zostawić nic dla przeciwników. Negatywnej interakcji jest tu tyle, że nie każdemu może to przypasować. Praktycznie w każdej turze gracze rzucają sobie kłody pod nogi.
Dla mnie to świetny tytuł, do którego zawsze chętnie usiądę.

Dodatkowo w związku z grą Portal Games zrobiło łańcuch kontrowersyjnych decyzji, które mnie (oraz innych graczy) lekko poirytwało.
Drama polegała na tym, że do gry dodawali karty promocyjne. Na początku portal twierdził, że tylko dla uczestników Portalcon, więc w związku z tym zamówiłem wersję bez kart promocyjnych w przedsprzedaży. Następnie po kilku miesiącach portal uruchomił przedsprzedaż nr2 i o dziwo wrzucił te karty promocyjne do drugiej przedsprzedaży. Oczywiście po wymianie maili pani z portalu nie wiedziała co odpowiedzieć. Po pojechaniu na pyrkon dowiedziałem się, że karty będą później w sprzedaży w sklepie, a wcześniej mówili, że tylko dla przedsprzedaży. Po ogłoszeniu, że karty będą sprzedawane okazało się, że dostanie się je po wydaniu 150zł w sklepie portalu. Następnie wysłałem maila do portalu w związku z konwentem "planszówki w spodku" i otrzymałem odpowiedź, że tam promek nie będzie. Po przyjściu na stoisko portalu okazało się, że promki jednak są, więc wyprosiłem ich i dostałem te promki przy zakupie dodatku do Last Aurory (bo Last Aurorę kupiłem na innym stoisku)

6519e663-2175-4491-90f9-6ce5e73d83c9

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Pamiętacie podwójnego obywatela estońsko-rosyjskiego, który próbował sprowadzić drony dla rosyjskiej armii? Oprócz aresztowania przez estońską policję. Te drony, które mężczyzna kupił, zostały przekazane armii ukraińskiej

Nie dość, że drony kupione za rosyjskie pieniądze z ichniej zrzutki, a fan ludobójstwa jest w więzieniu, to jeszcze dodatkowo wsparcie dla Ukrainy. Potrójny wygryw

https://twitter.com/kaitsepolitsei/status/1577001423815876608?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1577001423815876608%7Ctwgr%5E40e5bd1d8835f91f1dba9256a2bf76dbb18889eb%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.err.ee%2F1608738604%2Festonia-hands-confiscated-crowdfunded-russian-drones-to-ukrainian-army

#ukraina #wojna #rosja
https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby

af6e4bf6-ade6-4f0a-8966-086245305d6d
zobqgodzinę temu

@Aryo Na początku konfliktu były głosy, że drony od DJI są niebezpieczne i mogą zbierać dane dla Chin, a następnie wysyłane do Rosji. Coś nowego w tym temacie się pojawiło? Btw. co z naszym m0bilizatorem? Ostatnio mało jego komentarzy widziałem.

walus002godzinę temu

xD

bf749657-13e4-444c-b10d-c6431e019be6
JanuszZRiviigodzinę temu

@walus002 haha, pasuje nawet bardziej niż mój mem XDXD

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Jakiś czas temu wklejałem posta charkowskiej policji o tym, że znaleziono srebrne i złote plomby wyglądające jak wyrwane ludziom. Najnowsza informacja, jaka wyszła na jaw, prostuje te rewelacje.

Te plomby i zęby pochodzą z gabinetu lokalnego dentysty. Uważa się, że Rosjanie stosowali je do straszenia jeńców, jakich przetrzymywali i do wyciągania tym sposobem informacji. To wciąż tortury psychiczne, ale w pewnym sensie poczułem ulgę, bo jest szansa, że jednak nikomu zębów Rosjanie nie wyrwali.

https://www.hejto.pl/artykul/naczelnik-charkowskiego-kolejna-sala-tortur-m-in-zakopywanie-zywcem-i-wyrywanie-

#ukraina #wojna #rosja
https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby

398eba9d-27db-47a4-bbaf-0752b8563d2c
intygodzinę temu

@Aryo oby to była prawda. Mnie zmroziło jak pierwszy raz przecztałem, że znaleziono plomby prawdopodobnie ofiar tortur.

SCCgodzinę temu

@Aryo dentysta tak po prostu trzyma złote i srebrne zęby, na wszelki wypadek xD

dawid13142 minuty temu

@SCC jakiś dentysta pisał że to nie wygląda na wyrwane żywcem tylko "od cementowane" od podstawy więc to na bank prawda. Jeszcze to nie są "złote zęby" bo to jest tylko jakiś tani stop miedzi. Może coś tam jest ze srebra ale to duże może xDD
Bardzo popularne implanty na wschodzie szczególnie w Kirgistanie, Uzbekistanie itp. i dlatego tyle tego tam.

7f579364-2a4e-4158-a984-30b3bf10d1e7

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Cześć. Komunikat mam. Proszę potraktować w miarę poważnie.

Jak zapewne większość z Was zdążyła zauważyć, portal nam się rozrasta. A wraz z jego rozwojem zaczynają pojawiać się treści, które podchodzą pod "patologiczne". Zapewne część użytkowników nie będzie widzieć w tym nic złego, ale dostaję sporo wiadomości, że należałoby coś z tym zrobić. "W końcu nie chcemy drugiego wykopu." I jak najbardziej się z tym zgadzam.

Ale gdzie ta wolność słowa, spytacie? Ja to widzę w ten sposób - moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Puszczanie głośnej muzyki w środku nocy może przeszkadzać sąsiadom. A mówienie, żeby w takim razie kupili zatyczki do uszu raczej nie jest dobrym podejściem.

Dlatego - i tutaj mówię to jako użytkownik, a nie moderator - uważam, że niektóre treści z uwagi na wolność słowa powinny być głoszone tam, gdzie znajdą słuchaczy. Społeczność hejto to głównie emigranci, którzy uciekli z wykopu właśnie z powodu takiej patologii. A teraz ta patologia przyszła za nimi. Niejeden mógłby się zdenerwować.

Proszę o Waszą w tej sprawie opinię. Czy jako prości użytkownicy chcemy tolerować takie treści, czy może jednak niech patologiczne tagi wracają na wykop, gdzie ich miejsce?

Proszę o poważną dyskusję.

majkels8 minut temu

ja osobiście chciałbym móc w spokoju przeglądać interesujące mnie tagi bez ciągłego pływania w szambie postowanym przez jakieś patologiczne tagi i troll/bot konta. Na przykładzie tagu #wojna z wypoku i wcześniejszych "na czasie" tematów krew mnie zalewała jak 8/10 wpisów było klepanych albo przez totalnych idiotów chcących trollować bo to przecież sens jakichkolwiek forów lub pożytecznych idiotów/kacapów z uśpionymi/totalnie nowymi kontami. to co @sebkek napisał brzmi spoko, ale nie wiem jak wygląda praktycznie bo reddit tylko sporadycznie przeglądałem

0
zobq2 minuty temu

@bishop no ale na reddicie właśnie są minusy, na tym się wzorowałem.

0
skowyrnykilka sekund temu

@bishop @zobq Ja jestem za tym, że dopóki ludzie się nie nauczą ze sobą konstruktywnie dyskutować, powinno się w ogóle zlikwidować plusy i minusy. Osobiscie najwięcej sensu widze w subskrypcji użytkowników którzy robią dobry content - zgodny z regulaminem treści... których chcą sami użytkownicy. Zamiast oceniać posty w dyskusji, powinno się oceniać ludzi którzy chcą tworzyć ten portal. Patusy same się wykruszą, bo nie będzie sensu ani byc hejterem, ani atencjuszem, ani spamerem. Nikt im nie poświęci uwagi, nikt ich nie doceni. Wrócą tam, skąd przybyli. Ja tych patusów nie chcę, tak samo jak fanatyków politycznych czy religijnych. I nie chce, by tu im otwierano furtki w ramach wolności słowa. Oni tu tylko przyjdą nasrać, napluć, nawracać i narobić chaosu, jak już w całych dziesiątkach miejsc w necie.

Wcale nie musimy się wzorować na żadnym portalu, możemy wykorzystać doświadczenia z sytuacji które się sprawdziły lub nie i próbować stworzyć nowe strategie.

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Robi się gorąco, dzisiaj w Moskwie policja zatrzymała pracownika grupy medialnej Prigożyna, patriotę Alekseya Slobodenyuka, który prowadzi sieć kanałów telegramu znanych z atakowania Shojgu, Volodina i innych. Tak więc gorąca wojna wśród elit Rosji jest w tym momencie bardzo realna.

https://streamable.com/cksuzg

Nebthtet11 godzin temu

Jak się żrą wewnętrznie, to wszyscy tylko na tym zyskujemy. Oby tak dalej.

serwer10 godzin temu

very good

1b5c376e-49e1-42c8-a932-dd72afef59c2
Ragnarokk2 godziny temu

@senpai
Historia pokazuje, że ruskie imperium lepiej niz siły zewnętrzne mogą rozsadzić wewnętrzne walki. Przeciwko wspolnemu wrogowi się zjednoczą, ale przeciwko różnym rosyjskim stronnictwom - to już nie wiadomo gdzie się jednoczyć

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos
NebthtetInspirator

Po pierwsze zapraszam do społeczności dedykowanej AI. Jako że na topie aktualnie są modele generujące "na zawołanie" grafikę, to zajmijmy się może na start tym. Ja parę pomysłów na wpisy mam (zapewne potrwa to trochę, bo sporo tłumaczenia i to dość techniczne sprawy - sama też się cały czas tematu uczę) - ale przyda się i parę słów od P.T. publiczności.

Jakie tematy związane z AI was interesują? Jak "postawić" na własnym kompie model? Jak tworzyć prompty? O co w tym chodzi? Dyskusje o potencjalnych możliwościach i ryzykach? Opcji jest sporo

Zapewne trafi się ktoś znacznie bardziej oblatany w tych kwestiach ode mnie - zapraszam też do dzielenia się efektami swoich zmagań z promptami, samplerami, GPGAN-ami i innymi zwierzaczkami.

Parę efektów w załączeniu - dzisiejsze cuda "na szybko" znajdziecie też w avatarku i bannerze niniejszej społeczności

352fe0b7-a35e-4e70-82c9-61f03d3c1b74
70ec45da-b81e-435d-a118-01aef71ef576
4aacf2d1-01df-47e5-a670-f3021413cb3e
7c41e533-acff-46b7-ae45-96e6c1dd6a83
6951c2c8-7847-4bfb-b3a2-dd819b11d2e4
pescyn3 godziny temu

@Nebthtet a z czasem będzie tylko lepiej - ciekawe czasy idą

0
Nebthtet2 godziny temu

@Brikof na pewno któryś model pozwala, tak z marszu nie powiem - wyślij mi PM wieczorem, to pokopię i wrzucę jako wpis, żeby było dla wszystkich

@3rb bo zależy na czym jest model trenowany, a także jak i co w prompcie doprecyzowujesz. Na pewno zrobienie czegoś takiego to ciekawy challenge i coś, czym będzie można się zająć przy okazji pisania o prompt engineeringu. Eksperymentuj - sky is the limit
Polecam również korzystanie z img2img w takich przypadkach - wraz z doszczegółowionym promptem ofc.

0
JustTestgodzinę temu

@Nebthtet Ale fajny temat! Pozwolę sobie dołączyć do społeczności, podobnie jak Ty generuję przez Stable Diffusion.
@3rb Żeby dostać najlepszy efekt lubię najpierw podrzucić temat do Dalle-2, który wg. mnie najlepiej interetuje prompt. Z tego wrzucam do Stable Diffusion który lepiej ogarnia detale.

718f178b-eb7e-4d57-933c-1ecaf063c773
0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Witajcie!

Będzie krótko. Ale konkretnie.

Od czasu przybycia @Aryo na #hejto nasze szeregi zasiliło ponad 2000 nowych użytkowników! Dziękujemy!

Z kolei poniższy link zaprowadzi Was do bug-trackera. Jeśli zauważyliście, że czegoś brakuje, piszcie na discordzie na kanale #bugi.

Mamy jeszcze jedną, gorącą prośbę, Jeśli macie taką możliwość, polubcie nasz profil na social mediach, Linki znajdziecie w prawym górnym rogu strony, mniej więcej tam

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Dobrej nocy!

Zespół HEJTO


bug-tracker: https://trello.com/b/TlVxweVc/bug-tracker

0cf3dfe5-1374-47b7-ae4a-988d7c876596
wilku882 godziny temu

@hejto Nie każdy ma discorda i nie każdy chce mieć. Czy macie jakąś społeczność dedykowaną tutaj do zgłaszania błędów i propozycji? To trochę dziwne, że w sprawie zgłaszanioa błędów odnośnie portalu mam się udawać na inny portal...

Nebthtet2 godziny temu

@wilku88 niby tak, ale to korzystaj z trello - to narzędzie stworzone m.in. do takich rzeczy. Nie ma sensu, żeby devsi pisali od nowa coś, co gdzieś działa lepiej, bo jest dedykowane rozwiązanie zapewniające lepszy tracking. Lepiej niech rozwijają portal

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Kolejny protest rosyjskich zmobilizowanych

https://streamable.com/6vadl1

"Zmobilizowani mężczyźni z Omska skarżą się, że nie otrzymują wynagrodzenia. Władze regionu przyznały, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby im zapłacić - wynika z raportów. Mężczyźni mówią: "Zostawiliśmy rodziny w domu, niektórzy mają dzieci, żony są na urlopach macierzyńskich. Mamy takie pytanie: czy będzie wypłacona zaliczka jako wsparcie finansowe dla zmobilizowanych? Bo nasze rodziny naprawdę tego potrzebują, żywicieli rodzin w zasadzie już nie ma". Mówią, że poproszono ich o rozwiązanie problemu z urlopami kredytowymi. Niektórzy po prostu nie mają czasu na pisanie wniosków do swoich banków, bo wezwanie przyszło wieczorem, a rano trzeba było być w wojskowym biurze rejestracji i poboru. Gubernator obwodu, Aleksander Burkow, mówi, że ma 12 mld rubli deficytu budżetowego: "Nadal nie rozumiemy, czym będziemy płacić pensje. I oczywiście ten problem [z brakiem środków na wypłaty żołdów] jest bardzo bolesny ..." Burkov mówi, że "będziemy szukać jakiegoś mechanizmu, aby to rozwiązać, nie porzucimy tej kwestii, będziemy ją kontrolować." Podobno chce on przerzucić ciężar na biznes, który w miejsce pieniędzy od państwa wypłacałby zmobilizowanym miesięczne wynagrodzenie. Według Burkowa podobne problemy z wypłacaniem zmobilizowanym mają obwód nowosybirski i Kraj Ałtajski. To prawdopodobnie podkreśla, że władze rosyjskie były równie nieprzygotowane co do finansowych aspektów mobilizacji, jak i do wszystkiego innego."

tu artykuł o problemach władz z wypłatą żołdu przez Omskie władze: https://tayga.info/179358

#ukraina #wojna #rosja
https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby

N33112 godzin temu

@Aryo a tym nie powinien się zajmować budżet federalny?

SzyszQ6 godzin temu

@Aryo znając ich mentalność i tak nie zapłacą, wystrczajaca nagroda jest walkę za wielka matuszke Rasije, ten kraj mentalnie dalej tkwi w XX wieku

0
dominowiak4 godziny temu

Dobrze kombinują. Zapłacą tylko tym co przeżyją XD. A jak który wróci okaleczony przed zakończeniem "operacji", to dostanie tylko zapomogę dla inwalidy, bo przecież nie wywiązał się z obowiązku i nie dotrwał do końca "operacji".

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Polecam „Krótką historię prawie wszystkiego”. Książka bardzo popularna, ale pomimo tego, że czytam dość dużo i lubię popscience to jakoś mnie ominęła. Tomiszcze dość spore, ale napisane w bardzo fajnym stylu (czasem troszkę zbyt powierzchownie jak na mój gust, ale przynajmniej nie przytłacza nadmiarem informacji). Zaczynamy od Wielkiego Wybuchu, lecimy przez czasoprzestrzeń do ludzkości, po drodze poznajemy najważniejszych uczonych i ich teorie. Fajne spojrzenie na dokonania nauki do początku XXI wieku, i tego co wiemy o historii wszechświata. Wyhaczylem w Empiku za niecałe 40 PLN.

5c4b7f0b-4b19-43b5-a65b-3261bea8386c
Kurwiu8 godzin temu

@aceventura Jak byłem mały, stary mi to dał zamiast bibli, reszty się można domyślić

0
gumowy_ogur2 godziny temu

A debil to zrozumie?

0
MaX2 godziny temu

@aceventura świetna książka czytałem 15 lat temu

129f0139-3dcd-42cb-b32a-5fae7a6cc6a3
0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Od ukraińskiego żołnierza z obrony terytorialnej

"Próba ataku, trochę nieudana. My (TRO) wycofaliśmy się bez strat. Walka trwała w lesie. W tym czasie wieś była szturmowana od zachodu przez inne jednostki. Decyzja o przeskoczeniu blokady na drodze to ryzyko! Dobrze, że wszyscy żyją "https://streamable.com/a9batz

#ukraina #wojna #rosja
https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby

metaxy11 godzin temu

@Spacerkowicz mam na myśli samo uderzenie w pojazd

96Stopni4 godziny temu

@N331 mentalność wschodnich armii? Widziałeś ty choć jeden film o ww2 z amerykańcami?
Wojna to wojna. Jak trzeba będzie to kazdy dowódca oblepi swoimi chłopakami kazdy możliwy pojazd.

patryk-mioduszewskigodzinę temu

@N331 Wiadomix, lepiej z buta lecieć xD

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Ukraińcy pod Ternovy Pody. Jak widać ukraińskie szturmy, to jazda na złamanie karku, aby nie dać szansy rosyjskiej artylerii ich namierzyć. Ogromna odwaga. Zapewne bardzo kosztowne są takie ataki, ale zdają egzamin

https://streamable.com/1q90f7


#ukraina #wojna #rosja
https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby

Wolnymularz14 godzin temu

@kozackyBOHUN a to w takim razie mam nadzieje, że lend lease wjdzie na grubo i tego typu sprzetu najedzie tam w opór.

james-sunderland-114 godzin temu

Jak w grze. myślę że ruscy mają przewagę w artylerii ale na krótkim dystansie Ukraińcy dają radę dlatego taka taktyka.

132qwe14 godzin temu

@Aryo jak by im płyn hamulcowy wylać to by się na Uralu zatrzymali z takim rozpędem

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Dobra, bo się już zaczynają wojenki robić.

#neuropa - do swojej piaskownicy https://www.hejto.pl/spolecznosc/neuropa

#lurker - do swojej https://www.hejto.pl/spolecznosc/lurker

EDIT

#konfederacja - do swojej https://www.hejto.pl/spolecznosc/konfederacja

Jak chcecie się z nami bawić, to proszę z odrobiną szacunku do innych. Szanujemy (prawie) wszystkie poglądy. Ale proszę się zachowywać jak cywilizowani, dorośli ludzie. Wojenek nie będziemy tolerować. I zakładam, że większość użytkowników myśli podobnie.

Udanego wieczoru!

lubieplackijohn2 godziny temu

@Anj Może tak zabrzmiało, bo to cytat z filmu xD

lubieplackijohn2 godziny temu

@Lipathor Wiesz co, dopóki to będzie w zamkniętej społeczności, to ja nie widzę problemu. Jeśli nie podchodzi to pod paragraf i nie wisi gdzieś na widoku, to nie widzę sensu usuwać. Inna sprawa, jak treści wątpliwego pochodzenia zaczną się nie tam, gdzie powinny. Ale to jest tylko moja opinia, nie wiem, czy takie rozwiązanie jest optymalne.

Lipathor34 minuty temu

@lubieplackijohn dzięki za odpowiedź

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Cześć wszystkim! Przyszedłem tutaj bo mam dość toksycznego wykopu. Kiedyś wykop był fajnym miejscem a dzisiaj to jedno wielkie szambo gdzie na głównej same fejki, spamowanie polityką, antyklerykalizmem, homofobią i inne podobne, a ludzie sobie skaczą do gardeł. Im więcej pogardy dla drugiego tym więcej plusów, a moderacja to już w ogóle szkoda gadać...

Szanujmy się i bądźmy dla siebie dobrzy. Dbajmy o kulturę i nie pozwólmy zamienić tego miejsca w szambo.

Giga_chad14 godzin temu

Panie Aryo! Ten portal to zlot. Mój nowy bożek. 15min tutaj to powiew świeżości. Portal wygląda nowoczesne. Portal wygląda naprawdę świetnie. Zakochałem się jak smarkacz w gimnazjum.
Usunąłem już konto na wykop. Tego lud potrzebował. Przykro mi to mówić ale dobrze że Cię zbanowali bo ta zmiana która teraz zaszła jest fenomenalna! Dziękuję i pozdrawiam!

lentoviolento13 godzin temu

@mike-litoris a, nie masz czasem jakiegoś skryptu do usuwania dodanych przez siebie treści? Ale domyślam się że nie, skoro nie masz konta, hej.

0
Ilirian4 godziny temu

Niestety struktura wykopu sprzyja kolizjom różnych grup. Taki reddit sprawnie wrzuca ludzi do konkretnych subredditów gdzie mogą się nawzajem lizać Na wykopie strona główna to miejsce gdzie wiecznie ścierają się wszystkie możliwe grupy użytkowników, gorące na mikroblogu działają podobnie. Brak sprawnie działających tagów uniemożliwia pozbycie się niechcianego contentu.

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Klasa energetyczna budynków

Poprzedni wpis wrzuciłam tak trochę bez żadnego wprowadzenia w temat, dlatego też nadrobię kilkoma wpisami na temat budownictwa energooszczędnego czy pasywnego. Pragnę zaznaczyć że nie jestem ekspertem, dzielę się tylko swoją amatorską wiedzą na ten temat, więc zastrzegam sobie prawo do nieścisłości. Przy okazji dziękuję za wszystkie lajki, to całkiem miłe że jest tutaj łatwiej przebić się z contentem niż na konkurencyjnych portalach.

Do rzeczy. Często ludzie pytają "ile was kosztuje ogrzewanie domu gazem?" itp. To jest pytanie tak samo bezsensowne, jak to "ile wydajecie miesięcznie na benzynę", bez rozróżniania że jeden dojeżdża codziennie 30 km do pracy, a drugi tylko do sklepu po bułki. Tak samo jeden ma nieocieplony dom 200 m.kw., a inny ma doskonale ocieplony dom 100 m.kw., więc koszt ogrzewania obu tych domów nawet tym samym źródłem, czyli w tym przypadku gazem, będzie diametralnie inny. Jeden zapłaci miesięcznie za gaz 1400 zł, drugi 400 zł. Jeden powie, że grzanie gazem jest drogie, drugi że wręcz przeciwnie. Jak więc dowiedzieć się, czy nie zbankrutujemy np. zakładając ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła w domu?

Budynki, tak jak i np. sprzęty AGD posiadają swoje klasy energetyczne. Klasa energetyczna mówi nam o rocznym zużyciu energii przez urządzenie, przy założonych z góry stałych warunkach. Te warunki są takie same dla każdego badanego urządzenia, dlatego też pozwala nam porównać zużycie energii pomiędzy różnymi modelami różnych producentów, żeby np. stwierdzić że ta lodówka jest bardziej energooszczędna a ta mniej.

Tak samo dla budynku jesteśmy w stanie - przy określonych założeniach, takich jak np. średnia pogoda z ostatnich 10 lat, temperatura +20 stopni w pomieszczeniach ogrzewanych, +24 stopnie w łazienkach - policzyć ile energii będzie potrzebne w ciągu roku na ogrzanie domu. Energia ta wyrażona jest w kWh ciepła, nie mylić z kWh energii elektrycznej. Każde źródło "opału" posiada swoją własną kaloryczność wyrażoną w kWh. Dla węgla jest to przykładowo około 8 kWh z kilograma, dla gazu około 10 kWh z metra sześciennego, w przypadku grzania prądem oporowo (kaloryfer, farelka) z 1 kWh energii elektrycznej uzyskamy 1 kWh ciepła, natomiast w przypadku pompy ciepła (w zależności od rodzaju), przyjmuje się 3-5 kWh ciepła z 1 kWh energii elektrycznej.

Mając obliczone, ile ciepła w kWh potrzebuje rocznie dom, jesteśmy w stanie przeliczyć, ile byłoby potrzebne węgla, gazu czy prądu aby ogrzać nasz dom. Dalej, znając cenę opału - jesteśmy w stanie policzyć ile kosztować nas będzie roczne ogrzewanie domu. I w drugą stronę, jeżeli wiemy, że nasz dom zużywa np. 3 tony węgla rocznie do ogrzewania, możemy na tej podstawie (bez skomplikowanych kalkulatorów) oszacować sobie klasę energetyczną budynku.

Tutaj polecę stronkę, która przedstawia szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło i koszt ogrzewania trzech przykładowych domów. Stronka zawiera rzetelne obliczenia i jest na bieżąco aktualizowana.

http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

Wracajac do klas energetycznych budynków. Mając obliczone całkowite zapotrzebowanie roczne budynków na energię, dzielimy tą wartość przez powierzchnię domu. Wartość wyrażona w kWh / m.kw. / rok daje nam informację, do jakiej klasy energetycznej należy budynek.

Jeżeli chcecie sobie policzyć dla swojego istniejącego lub planowanego domu, to jest też fajny i całkiem dokładny kalkulator.
http://ekodom.eko.org.pl/

Po co to wszystko? Wielu ludzi budując wymarzony dom myśli o tym, jaki układ pomieszczeń byłby najfajniejszy, gdzie zrobic taras, ile pokoi, jak dużą kuchnię itp. a nie zastanawia się nad tym, ile kosztować ich będzie utrzymanie tego domu - czyli przede wszystkim ogrzewanie. Myśląc i projektując swój nowy dom warto też zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, bo po wybudowaniu domu pewnych błędów już nie będzie się dało naprawić. Myślę, że w dobie szalejących cen i braków opału nie muszę tłumaczyć, dlaczego.

f49a2674-227e-4c54-b355-3c5327eecab3
GazelkaFarelka15 godzin temu

@JanRouterTrzeciLaczylMaleSieci Nie odbieram tego jako polemiki, dziękuję za uzupełnienie tematu. Zdaję sobie sprawę z tych wszystkich pozostałych wskaźników, ale chciałam wprowadzić na początek możliwie bardzo uproszczoną wiedzę, biorąc pod uwagę, że dla wielu i tak jest odkrywcza. Napisałam o energii końcowej, bo to jest - tak jak mówisz - najbardziej istotny współczynnik jeżeli chodzi o koszty.

Jest takie powiedzonko, kiedy ktoś odnośnie samochodu pyta "ile pali", odpowiadasz "ile wlejesz tyle spali". Wiele osób podobnie podchodzi do ogrzewania domu, będzie się grzało tyle ile trzeba będzie, a ile i dlaczego tak drogo, to się dopiero okaże po wybudowaniu. Wielu nawet nie przeczyta charakterystyki energetycznej w swoim projekcie, nie wspominając że nierzadko pewnie jest naciągnięta jak guma w majtach byle się WT zgadzały. Z tego co widzę na grupach budowlanych to norma, że nad wyborem źródła ciepła ludzie zastanawiają się dopiero jak już dom stoi, albo np. pytają ile ich wyniesie ogrzewanie domu gazem, podczas gdy to wszystko mają opisane w projekcie.

jeremy-spring14 godzin temu

@GazelkaFarelka Są jakieś statystki jak się rozkładają oceny budynków w Polsce? Jaki procent całości stanowi klasa F?

0
GazelkaFarelka14 godzin temu

@jeremy-spring Ciężko powiedzieć, raczej nie ma takich danych bo nie ma obowiązku składać żadnych charakterystyk energetycznych czy deklaracji dla starych domów. Wiele starych domów zostało też ocieplonych, termomodernizowanych. Od 2014 roku norma dla wszystkich nowo budowanych budynków wypadała by jakoś w klasie D, od 2021 roku w klasie B.

Znalazłam tylko taki artykuł sprzed 4 lat, gdzie były jakieś konkretne szacunki podane:
https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/art18136991-energetyczne-wampiry

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Po usunieciu z goracych wpisu o Aryo przelała sie pała goryczy.
Witam wszystkich

f9ec0dfc-2610-4e70-bd36-28666a0441b7
Rozpierpapierduchacz14 godzin temu

@castellgandolfo a powiedz o czym był wpis, bo mnie ciekawi każdy użytkownik na którym moderacja się wywala i sobie głupi ryj rozwala XD

Nebthtet13 godzin temu

@castellgandolfo a co znów te patafiany skasowały?

ChichyKun10 godzin temu

@castellgandolfo co takiego zniknęło?

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

To nie jest wpis z tych pozytywnych. Napisał do mnie właśnie przyjaciel ze smutną informacją. Miałem przyjemność kilka lat temu gościć Wieczysława u siebie. Niestety, od kilku godzin nie żyje.

---
Wpis Petra Poroszenki:

https://www.facebook.com/petroporoshenko/posts/pfbid0WEd55vQeFU6adHtqCjud6BgvsT77B1ifdzU85Tw5L33e6dQkMJ44uT9aTbRK2xh4l

Kolejna strata dla naszej drużyny i dla całej Ukrainy...
Bronił rodzinnej Chortycy i całej Ukrainy. Wiadomość o śmierci Vyacheslava Zaitseva jest jak grom z jasnego nieba. Wszyscy w jego rodzinnej Zaporożu znają go jako bardzo uczciwego i życzliwego człowieka. I wiele zrobił dla miasta - jako naukowiec, badający zabytki Kozaków Zaporoskich, i jako zastępca rady miejskiej z "Solidarności Europejskiej". Viacheslav służył swojemu krajowi i bronił go do ostatniego tchnienia.
Pamiętam, jak jako prezydent miałem zaszczyt uścisnąć dłoń i wręczyć Order "Za odwagę" nieustraszonemu obrońcy lotniska w Doniecku. Kiedy w 2014 roku pojechał bronić Ukrainy, wybrał do tego najgorętsze miejsca. A po powrocie do kraju dołączył do naszego zespołu jako zastępca, bronił interesów weteranów ATO, prowadził działalność naukową.
W lutym ponownie chwycił za broń, idąc na front w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Viacheslav zginął w akcji. Przeżywają go żona i córka.
Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół. Wieczna pamięć o Bohaterze...

#ukraina #rosja #wojna

14a9e9f9-729f-43e6-99fa-a6be4882606c
f63b65b1-3eb5-46be-90e6-d1d0e9e4788d
Pouek17 godzin temu

Zawsze szkoda dobrych ludzi, zawsze przykro patrzy się na wdowy odbierające najwyższe odznaczenia i dzieci nie rozumiejące sytuacji... ale chłop dołożył swój wysiłek do powstrzymania lawiny takich wydarzeń, które nastąpiłyby po nastaniu orkowej okupacji, często w zaciszach domów, bez rozgłosu na portalach społecznościowych... Press F to pay respects

Zaloguj się aby komentować

Sztos

MON odwołuje sprawozdanie przed komisją ON z powodu obecności Brauna na sali!
Komisja miała wysłuchać sprawozdania m.in. o gotowości mobilizacyjnej i bojowej Sił Zbrojnych RP.
Początkowo planowane na 15.09 posiedzenie miało się odbyć 6.10. No jednak sięnie odbędzie.

Wszczęto procedurę odebrania dostępu do informacji niejawnych dla posła Brauna.


https://www.rp.pl/polityka/art37182671-grzegorz-braun-straci-dostep-do-tajnych-informacji

3e12ab03-4ebc-4a89-97e0-f250933d62dc
igger4 godziny temu

@Nebthtet poza bzdetami masz jakieś faktyczne dowody współpracy? Pewnie masz i zaraz je przedstawisz?

Nebthtet3 godziny temu

@igger wystarczy poczytać, co ten człowiek pisze publicznie. Jasno i klarownie komunikuje to jego sympatie i stan umysłowy, a co za tym idzie oczywistym jest, że nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych. Jeśli jesteś jego fanem, to sobie bądź, ale proponuję wam obu przeprowadzkę na wschód od Polski

iggergodzinę temu

@Nebthtet Sympatie to chyba trochę mało w Polsce mamy różne stronnictwa zorientowane na różne kierunki prorosyjskie, proamerykańskie proniemieckie i inne. To nie jest jeszcze powód żeby kogoś wyrzucać z kraju.

Z tego co wiem Braun sam na siebie doniósł do ABW o sprawdzenie jego powiązań z rosjanami.

Mnie bardziej zastanawia kto zarzyna polskie kopalnie żeby zrobić miejsce dla rosyjskiego importowanego węgla

Zaloguj się aby komentować

12