Sztos

Hejka hejto-społeczności!
.
Zabieramy Was na niezwykłą wycieczkę do Krzemionek i okolic w woj. świętokrzyskim. A tam prócz pięknej przyrody i idealnej okolicy na rower, kajaki i innych aktywności, znajdziecie ślady neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego mających ponad 6000 lat!
Ta część woj. świętokrzyskiego to także Ćmielów i znana chyba wszytskim porcelana z Ćmielowa.
.
https://rudeiczarne.pl/wojewodztwo-swietokrzyskie-krzemionki-kamienna-ulow-cmielow/
.
W Krzemionkach znaleźć można prawie 4000 szybów, a niektóre połączone są siecią podziemnych korytarzy.
Krzemień pasiasty to prawdziwy rarytas w skali światowej. Występuje tylko w tym rejonie na świecie!
Kiedyś używany jako surowiec to produkcji narzędzi - Dzisiaj używany w jubilerstwie jako kamień ozdobny.
Pokłady krzemienia powstały tutaj ponad 115 mln lat temu! Teren ten był dnem morskim w tym czasie!
Ponad 6000 lat temu człowiek kopał tutaj podziemne szyby, których głębokość dochodziła do nawet 9 metrów!
W tutajszym Muzeum Archologicznym Krzemionki możecie przejść podziemną trasę i podziwiać występowanie Krzemienia oraz jak kiedyś wyglądały kopalnie! (Uwaga! Temp. pod ziemią ma ok 7-8 stopni C)
Ponadto:
Tereny te, to idealny miejsce na wycieczki rowerowe!
Tutejsza rzeka Kamienna daje możliwości pływania na kajakach i podziwianie wspaniałej przyrody
Ćmielów - miasto, w którym od 1804 roku powstają piękne, ręcznie robione porcelanowe dzieła sztuki!
Żywe Muzeum Porcelany - miejsce, w którym na żywo zobaczysz jak wygląda proces powstawania porcelany.
.
rudeiczarne #polska #swietokrzyskie #podroze

d4750205-6104-4d48-af88-82cbe30ae3a8
4b84e6a6-f9f0-4d1d-b8af-371991f10188
bf1238f9-3789-4a72-b9d5-b2e980ecbee4
0fc4b804-7e7c-405a-aefa-a0b1f23dd744
7e91492d-4b40-4753-9660-7a07c4717355
kris20 dni temu

Oo kajaki, coś dla mnie brzmi jak dobre miejsce na wycieczkę z pieskiem

piwowar15 dni temu

Jeśli to to o czym myślę, to mieliśmy tą kopalnię krzemienia na archeologii, aż chciałoby się pojechać. Gorzej, że cała studencka sakiewka na wczasy już poszła na wrześniową Pragę :( Jak już będę bogaty, piękny i wciąż młody to będzie się trzeba zabrać.

rudeiczarne14 dni temu

@kris No kajczki na Kamiennej weszy bardzo dobrze

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos
ArroyoZawodowiec

historiazarroyo
O PTSD i weteranach wojennych (zdjęcie z teledysku "Wrong Side of Heaven" zespołu Five Fingers Death Punch)
W trakcie działań wojennych często dochodziło do zjawiska wyniszczenia psychicznego. W I wojnie światowej można powiedzieć, że dość medialne stały się przypadki PTSD (Post-traumatic stress disorder) - zespołu stresu pourazowego. Ludzie bali się powrotu na wojnę, co można było zauważyć choćby na filmach z okresu Wielkiej Wojny. Sam widok czapki wojskowej wprawiał pacjenta w strach.
W trakcie walk na Sycylii doszło do incydentu, w którym gen. George Patton dwukrotnie spoliczkował dwóch żołnierzy - jeden miał gorączkę, drugi nerwicę. Gdy jeden z dziennikarzy ujawnił szczegóły tego incydentu, odwołano Pattona - wrócił dopiero w trakcie inwazji na Normandię. Poniekąd niektórzy kwalifikują ten przypadek jako błędne zachowanie wobec ludzi cierpiących na PTSD.
W trakcie wojny w Wietnamie wielu mężczyzn, którzy poszli do wojska, cierpieli potem na PTSD. Przykładem może być kuzyn seryjnego mordercy Richarda Ramireza - Mike. Walczył w Wietnamie, dopuszczał się tam zbrodni takich jak gwałty czy mordowanie cywili. Wrócił wyniszczony psychicznie. W końcu na oczach niepełnoletniego kuzyna zastrzelił swoją żonę.
Innym przykładem związanym z Wietnamem może być już popkulturowy przykład - Rambo. Pierwsza część zwraca uwagę na kwestię weteranów wojennych wracających z konfliktów zbrojnych. Niejednokrotnie dochodziło do tego, że nie potrafili się odnaleźć w starym środowisku, przyzwyczajeni do wojny. Ludzie też reagowali na takich dość krzywo.
Współcześnie problemy weteranów wracających m.in. z Afganistanu są dość spore. Część z nich wróciła z zespołem stresu pourazowego, innym rozpadały się rodziny, a jeszcze inni lądowali na bruku.
Kwestię problemów weteranów wojennych porusza zespół V Fingers Death Punch grający muzykę heavy metalową i hard rock. Skupili się w utworze "Wrong Side of Heaven" na kwestiach żołnierzy wracających z wojny i rosnącymi z tym problemami - bezdomność, bezrobocie, PTSD, rozwody. W każdym kraju, którego żołnierze biorą czynny udział w konfliktach zbrojnych, z czasem pojawiają się problemy tego typu. Nie zdziwię się, jak i w wojnie na Ukrainie wracający do domów żołnierze mogą wrócić wyniszczeni obrazami na polach bitewnych.
Żeby nie było - PTSD to też problem choćby wśród funkcjonariuszy, gdy dochodzi do jakiegoś szczególnie brutalnego morderstwa, na którego widok nie byli przygotowani. Jednym z nich jest przypadek z Australii związany z Katherine Knight - pozwolę sobie jednak uciąć tu temat, gdyż była to zbyt okrutna sprawa. Wystarczy powiedzieć, że detektywi zaangażowani w sprawę do dziś zmagają się z PTSD.
Link do utworu zostawiam z kolei w komentarzu - jest godny uwagi.

f6f5b963-af3d-4359-8662-e108364eb191
Arroyo22 dni temu

Zaznaczam, że post w dużej mierze związany jest z USA. W bloku wschodnim takie przypadki zdarzały się niekiedy nawet wskutek tzw. Fali w wojsku - w ZSRR i dzis. Rosji zwana Diedowszczyną. W latach 80.tych jeden z Litwinów, którego bardzo okrutnie potraktowali w armii, zemścił się na swoich "towarzyszach broni", zabijając kilku z nich. W 2019 roku w Zabajkalskim Okręgu Ramil Szamsutdinow, szeregowy armii FR w ramach samoobrony przed próbą gwałtu ze strony innych, dłużej będących w wojsku żołnierzy rosyjskich, zabił 6 z nich i dwóch podoficerów. Link do artykułu związanego z przypadkiem z 2019 r.:
https://defence24.pl/sily-zbrojne/seryjne-zabojstwo-po-probie-gwaltu-w-rosyjskiej-armii-powrot-fali?fbclid=IwAR0XopeaWcGHRyQC2Pmrzn7yvkE6Upvr6BNb-dD4YReoAIA6C-4shNU71h0

0
B3loza20 dni temu

@Arroyo niedawno oglądałem ten film na YT i pomyślałem sobie że ci co tak sie palą do wojenki to chyba nie mają świadomości o konsekwencjach i z pozycji kanapy to wygląda kolorowo ale gówno wiedzą o realiach wojny i konsekwencjach siedzenia na pierwszej lini lub w okopach

Arroyo19 dni temu

@B3loza Zależy, niekiedy ludzie idą na wojnę w szczytnym celu jak obrona ojczyzny. Gorzej, gdy się okłamuje własny naród samemu będąc agresorem. W przypadku I WŚ to w Niemczech dość mocna była propaganda wojenna, choć z czasem, gdy front się "spolaryzował", to zaczęły się próby ucieczki, wysyłanie listów z tym, jak naprawdę jest na froncie itd. Z Francji znamy kilka przypadków, gdy (za czasów ofensywy Nivelle'a) cenzura w korespondencji szalała, a niekiedy nawet dochodziło do skazywania na śmierć zwykłych szeregowych za "agitację antywojenną".

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

cześć
Zapraszam Was dzisiaj do portugalskiego Lagos, które odwiedziłem w kwietniu. Miasto jest pięknie położone w regionie Algarve, w okolicy są piękne formacje skalne np. Ponta da Piedade oraz plaże. W samym Lagos zachowało się około 1500 metrów murów obronnych.
Zapraszam na bloga do artykułu
https://antekwpodrozy.pl/336-lagos-portugalia-przewodnik-po-atrakcjach
Ciekawostki o Lagos i okolicy:
Historia Lagos sięga pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem. Miasto zostało założone przez Celtów, a jego pierwotna nazwa brzmiała Lacobriga, co z oznaczało “ufortyfikowane wzgórze”.
Pierwsze obwarowania powstały w czasach Maurów w X wieku, a w XVI wieku zostały bardzo rozbudowane. Nie znalazłem nigdzie długości, ale pomiary na Google Maps wykazują, że mury musiały mieć około 2400 metrów, a do dzisiaj przetrwało około 1500 metrów. W linii obwarowań znajdowało się 9 wież dla artylerii, część z nich przetrwało do dzisiaj.
Miejscowy zamek nosi również nazwę Zamku Gubernatora (Castelo dos Governadores). Powstał w XVI wieku, gdy fragment obwarowań stał się częścią rezydencji dla miejscowych gubernatorów.
Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade) to jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w całym Algarve. Przylądek położony jest na południe od Lagos i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Portugalii. Składa się z wielu formacji skalnych oraz grot, a do niektórych z nich można wpłynąć łodzią. Po zejściu do brzegu oceanu długimi schodami znajdują się łodzie, które w przypadku ładnej pogody wożą turystów. Niektóre z wspomnianych skał mają 20 metrów wysokości.
Praia do Camilo to przepiękna plaża położona między Lagos i Przylądkiem Miłosierdzia. Do plaży schodzi się długimi drewnianymi schodami, a widok ze schodów w kierunku plaży bardzo często prezentowany jest na zdjęciach z Algarve. Plaża jest niewielka, a po jej północnej stronie znajduje się tunel, którym przejdziemy do kolejnej plaży Praia da Boneca.
Praia dos Estudantes, czyli Plaża Studentów jest położona najbliżej centrum Lagos. Składa się z kilku części, między którymi przechodzi się wykutymi w skale tunelem. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest dawny most rzymski, który jest tłem wielu sesji fotograficznych.

2825a5ef-ccf5-4ec3-a4fa-e758aac1d41f
7e3a2f3d-9985-4339-9496-3539abe39183
eff69a0b-c1cc-4479-a4ee-27bc75f0e064
a13e7c0c-2e3d-4153-8da2-8aa49f8bd3a0
5cb0034f-57c1-4882-87ad-5317b847bb2d
piwowar15 dni temu

@antekwpodrozy Bilety to sprawa do ogarnięcia. Rok temu spontanicznie stwierdziłem ze znajomą, że dobra... zimno jest (styczeń) chlapa, wilgoć... dobra: lecimy do Katanii, bilet tani a na miejscu uda się coś wynająć. Wszystko by się udało gdyby nie koszt testów na covid tam ja wiem... 200 zł (?), podczas gdy w tej kwocie to mieliśmy przelot w dwie strony i lokal na miejscu. No i trzeba było z marzeń zrezygnować, te 40zł na bilety sobie poszło w cholerę, ale no inaczej się nie dało. Ale to właśnie kwatera najczęściej kosztuje takie kwoty, że w głowie się kręci. Co tam na miejscu byś proponował? Jakieś Airbnb, hotele, spanie na ławce ?

antekwpodrozy15 dni temu

@piwowar do Portugalii chyba obecnie nie ma testów, ale nie wiadomo, jak będzie późną jesienią i zimą. W tym roku byliśmy w 4 osoby, wiec wynajęliśmy coś w albufeirze, wyszlo okolo 77zl za osobe/noc. Żarcie kupowaliśmy głównie w Lidlu. Samochód trochę kosztował. ale dzięki temu zobaczyliśmuy więcej. Jeśli nie ma pospiechu to pewnie da się jakąś komunikacje ogarnąć. Ps. Co do noclegów były też tańśze oferty, z uwagi na 4 osoby mielismy troche mniejszy wybór.

piwowar15 dni temu

@antekwpodrozy Teraz coś na ślubach zaczynam śpiewać, to się może uda coś zebrać i w ferie wreszcie pojechać gdzieś dalej niż na Węgry albo do Dolnej Saksonii

Zaloguj się aby komentować

Sztos
ArroyoZawodowiec

historiazarroyo #Francja
Ludwik XV - król Francji w latach 1710-1774. Z Bożej łaski Arcychrześcijański król Francji i Nawarry, mąż Marii Leszczyńskiej, zaangażowany w umieszczenie na tronie Polski Stanisława Leszczyńskiego, swojego teścia. Jego wojska brały udział w walkach o Gdańsk, m.in. 2500 Francuzów broniło Westerplatte przed Rosjanami. Za jego rządów jednym z marszałków Francji został Maurycy Saski, jeden z bękartów Augusta II Mocnego oraz zwycięzca spod Fontenoy. Francja za rządów Ludwika XV straciła kontrolę nad Kanadą, przegrywając wojnę siedmioletnią. Luizjana zaś trafiła w ręce Hiszpanów i Brytyjczyków.
Jedną z jego kochanek była najsłynniejsza kurtyzana XVIII-wiecznej Francji, Madame du Barry, którą rewolucjoniści zgilotynowali 8 grudnia 1793 r. W rolę króla Ludwika XV w filmie o Madame du Barry wcieli się sam Johnny Depp.

c86ed4fc-459e-45ce-bdab-412154cfa8f1
piwowar15 dni temu

Utrata posiadłości w Ameryce Północnej, za jego panowania, to bardzo ciekawa sprawa, nie interesowałem się jakoś bardziej sprawą Luizjany, ale co do Kanady, arcyciekawy temat. Polityka rządu w Londynie do katolickiej społeczności Kanady, a precyzyjniej, oficjalne zawieszenie dyskryminacji katolików w Kanadzie, stało się jednym z przyczyn wybuchu Rewolucji Amerykańskiej.

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Szanowni Państwo,
oto dziesiąty numer czasopisma Pharmacopola.
Jaka jest historia antykoncepcji? Czy w aromaterapii jest miejsce na holizm? Jak wygląda historia promowania sportu na ziemiach polskich? Jak sobie radzić z trądzikiem? Do czego służy aloes?
https://pharmacopola.pl/pharmacopola-numer-4-2022/
Glistnik jaskółcze ziele — Chelidonium majus L., mgr farm. Aleksander K. Smakosz
Aloes — król wśród roślin, mgr farm.Aleksandra Berdys
„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”: wpływ ćwiczeń fizycznych na ciało człowieka według renesansowego polihistora i padewczyka Ocellusa (1537–1599), mgr Agnieszka Banaś
Po co zdrowej kobiecie tabletki? O tym jak hormony steroidowe zmieniły świat, Julia Kasprowicz
Leki i zioła o potencjale fotouczulającym i fototoksycznym cz. II, mgr farm. Ilona Krzak
Trądzik – choroba nie tylko nastolatków, Monika Adamiec
Holizm w aromaterapii, mgr Marta K. Grochowalska
Zapraszam do lektury i dzielenia się ze światem.

9785f749-a94b-49e4-bd07-2e6fd989bf29

Zaloguj się aby komentować

Sztos
UnknowOsobistość

Oto najnowsze wydanie #unknownews, a w nim trochę o hackowaniu Discorda, osobliwych zagadnieniach ze świata IT, teorii martwego internetu i o życiu bez cookiesów.
https://mrugalski.pl/nl/wu/WEDtMngqCv1uK6763t5G54YA
Zapisz się na newsletter:
https://unknow.news/

44326304-07fc-48d3-9196-28c57fd063ef

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Spędziliśmy prawie 6 miesięcy w Indonezji, z czego większość na wyspie Bali. Po "powrocie"; postanowiłem podzielić się zdobytą wiedzą i tak oto na przestrzeni 3 miesięcy wydłubałem ten oto film. Co prawda jest on po angielsku ale są napisy polskie, które można włączyć klikając CC oraz ikonkę trybiku i wybrać Polish. Zapraszam do zadawania pytań na temat Bali dlatego też #AMA
https://www.youtube.com/watch?v=E4VvXKXI6fo

0c4800a7-8232-4387-b075-8e43552a4aff
lubieplackijohn25 dni temu

@WObiektywie To gdzie uderzacie teraz?

0
WObiektywie25 dni temu

@lubieplackijohn nadal polska bo pojawiły się projekty ale zapewne krótkie wypady gdzieś będą autkiem tylko niezupełnie wyemy gdzie.

B3loza20 dni temu

@WObiektywie polecam okolice i sam Magurski Park Narodowy. Prawie wogóle nie odwiedzane a super puste i przyjemne w kontaktach z lokalsami

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos
UnknowOsobistość

Nowe wydanie newslettera #unknowNews 👇
[#uN] 🌀 Strony do 14kb, skąd pochodzi słowo BUG i śledzące Cię aplikacje

https://mrugalski.pl/nl/wu/VSWp3Jzdpx642L892me56Vjg
Chcesz dostawać takie prosto na maila? Zapisz się tutaj:
https://unknow.news/

Ama-Japanmiesiąc temu

Bardzo ciekawa lista aplikacji, które używają duże firmy. Testuję Toggl Track i jest super. Dzięki za linki!

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Badacze od lat szukają mumii królowych Nefertiti oraz jednej z jej córek, Anchesenamon. Ale co jeśli poszukiwania są daremne, ponieważ obie królowe zostały już dawno znalezione?
Poniżej dwie mumie żeńskie z grobowca KV21. Te dwie mumie żeńskie są uważane za kandydatki na mumie Nefertiti i Anchesenamon.
W 1817 roku włoski odkrywca Giovanni Belzoni odkopał grób i znalazł nagie mumie kobiet w, jak zapisał, "czystym, suchym grobowcu" w stanie nienaruszonym.
172 lata później, w 1989 roku, inny egiptolog, Donald P. Ryan, ponownie dostał się do grobu KV21. Znalazł dwie mumie żeńskie bardzo poważnie uszkodzone, pozostawione w ten sposób przez współczesnych rabusiów. Poziom zniszczeń zwłok był ogromna, skradziono głowę mumii KV21A — prawdopodobnie z powodu niezwykle długich włosów, które czyniły z nieej pożądaną „pamiątkę”.
Z powodu działalności współczesnych rabusiów grobowców mumie i grób również mogły zostać uszkodzone przez wodę, która dostała się do grobowca przez otwory wybite przez rabusiów.
Wyniki analizy DNA ogłoszonej w 2010 roku sugerują, że bezgłowa mumia jest matką dwóch zmumifikowanych płodów z grobu Tutanchamona, ale nie uzyskano wystarczających danych, aby dokonać ostatecznej identyfikacji.
Analiza DNA drugiej mumii, tej z rozbitą czaszką, nie dała wystarczających danych, aby dokonać solidnej identyfikacji, ale powiązano ją z królewską linią późnej XVIII dynastii. Zahi Hawass uważa, że ​​ta mumia jest kandydatką do doczesnych szczątków Nefertiti; opiera swoją tezę na jej związku z możliwym ciałem Anchesenamon. Obecnie wiadomo, że w innym grobie w Dolinie Królów, zwanym KV35 znaleziono matkę (Teje) leżącą obok swojej córki (tzw. Młodszej Damy); możliwe, że ten sam związek istnieje między tymi mumiami.

800aa2d1-19ae-47c2-8c44-4b9d704e73d2
4dfd1806-7635-4ba5-98eb-50fc1d488c6f

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Zapraszam Was dzisiaj do bardzo ciekawego miasta, jakim są Ziębice położone w województwie dolnośląskim. Odwiedziłem je w maju i włączyłem do mojego projektu "Miasta stojące murem" .
Tekst znajdziecie na blogu
https://antekwpodrozy.pl/334-ziebice-dolnoslaskie-przewodnik-po-atrakcjach-projekt-miasta-stojace-murem
Kilka ciekawostek o Ziębicach:
Miejscowe mury obronne powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Nie znalazłem dokładnej długości pierwotnych obwarowań, ale z pewnością przekraczały 1800 metrów (pomiary na Google Maps). Obecnie przetrwało jakieś 300-400 metrów, ale mury są znacznie obniżone i wielu miejscach ukryte.
Wysokość murów obronnych wynosiła od 8 do 10 metrów, a grubość dochodziła do 180 centymetrów. Co 17 do 19 metrów w obwarowaniach znajdowały się półokrągłe baszty, co jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w regionie odległość między basztami zazwyczaj była dwa razy większa.
Do dzisiaj ze wszystkich bram miejskich przetrwała tylko brama Paczkowska z XIII wieku.
Rynek otoczony jest wieloma kamienicami, z których najstarsze powstały w XVI wieku. Warto zwrócić uwagę na dom pod adresem 42 z 1600 roku, gdzie mieścił się dom opatów cysterskich z Henrykowa.
Miejscowy ratusz powstał w XIX wieku w stylu eklektycznym, a z dawnego renesansowego ratusza zachowała się wieża zbudowana w 1561 roku.
W Ziębicach znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.
Bazylika św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej jest bardzo ciekawą świątynią o dwunawowej konstrukcji. Najstarszą częścią jest zachodni korpus zbudowany w 1270 roku, a podczas jego renowacji w XIX wieku odkryto pozostałości romańskie pozostałości z pierwszej połowy XIII wieku. Bardzo charakterystyczne są romańsko-gotyckie portale kościoła.
Przy ulicy Wąskiej 11 znajduje się dawna synagoga, którą zbudowano w latach 1844-1845. Powstała w stylu angielskiego neogotyku, który jest bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce.
Naprzeciwko kościoła św. Jerzego Męczennika przy ulicy Gacka stoi dom mieszkalny w stylu renesansowym z 1565 roku (przebudowany w XVIII wieku).
Na terenie szkoły podstawowej nr 4 przy Zamkowej znajduje się barokowa kaplica Bożego Ciała zbudowana w 1738 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się zamek książęcy zburzony pod koniec XV wieku.
Na południowy-wschód od starego miasta położony jest Park Miejski, do którego warto się przespacerować. Największą atrakcją, która się tam znajduje jest Orzeł Piastowski położony na niewielkim wzniesieniu. Ma 8 metrów wysokości i 10 metrów rozpiętości skrzydeł i jest największą ceramiczną figurą orła w Europie.
Ponad 100 lat temu w mieście mieszkał Karl Denke, który znany jest jako wampir z Ziębic. Przypisuje mu się kanibalizm oraz zamordowanie ponad 40 osób, ale dokładna liczba ofiar nie jest znana.

9e40cce8-8040-4efc-b471-e98130ebe2fe
3b556220-61b2-4cb1-9172-0fcc283e2272
4407ac41-a97b-443a-99b9-a85453b8a0b0
caa0b725-d7e4-4087-86c2-2f566452947a
4b6fb8d2-e6c2-4d24-bbe5-af565f5389c0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Składane łóżko obozowe faraona Tutanchamona.

d6f4d73f-bbf2-4889-aa50-3efe44b59687
lubieplackijohnmiesiąc temu

To nie jest jakiś fejk? Wygląda trochę podejrzanie nowocześnie

0
Merenbastmiesiąc temu

@lubieplackijohn nie, znalezione w grobie Tutanchamona w 1923 roku, zbadane, obecnie na wystawie w muzeum Kairskim

lubieplackijohnmiesiąc temu

@Merenbast Ten Tutanchamon to chyba trochę niski był, a przynajmniej można tak szacować po długości tego łóżka

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Dzisiaj obchodzimy bardzo smutną rocznicę. Dokładnie 7 lat temu, 18.08.2015 roku syryjski archeolog Khaled al-Asaad został brutalnie zamordowany przez islamistów z ISIS.
Khaled al-Asaad urodził się w Palmyrze, i to jej właśnie poświęcił całe swoje życie, prowadząc pracę archeologiczne, tłumacząc starożytne teksty oraz dbając o zachowanie dziedzictwa starożytnej Palmyry.
W 1998 roku został nawet odznaczony przez polskiego ambasadora w Syrii Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za swe wybitne osiągnięcia naukowe oraz współpracę z polskimi naukowcami.
Niestety, 21 maja 2015 Palmyra została zajęta przez terrorystów Państwa Islamskiego, systematycznie niszcząc starożytne dziedzictwo, nie będące tylko dziedzictwem Syrii, ale i całego świata, magicznego miejsca gdzie przez wieki mieszały się, i wspólnie żyły kultury Zachodu i Wschodu, wspaniałych budowli wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Żołnierze ISIS systematycznie rozbijali młotami posągi, a to, czego nie dało się rozbić, wysadzali w powietrze. Niestety, ich ofiarami nie były tylko zabytki. Niespełna trzy miesiące po zajęciu Palmyry przez ścięcie został zamordowany Khaled al-Asaad. Jego zwłoki zostały zawieszone na latarni przy głównej ulicy Palmyry. Głowa została rzucona obok słupa, zaś na ciele terroryści zwiesili listę występków przez które al-Assad stracił życie, znajdowały sie tam między innymi frazy wspominające o tłumaczeniu "pogańskich" tekstów oraz apostazja. Żołnierze ISIS pojmali również, Walida, syna Khaleda, jednak jego los do dzisiaj pozostaje nieznany, chociaż najprawdopodobniej również został zamordowany.
Dzisiaj, jedyne co możemy zrobić to pamiętać o ofierze którą poniósł Khaled al-Assad oraz wielu jemu podobnych. Oraz pamiętać o Palmyrze, której mury, pomimo że zrównane z ziemią, to w naszych sercach będą się wznosić już na zawsze.

8fdc59b5-e189-458d-8993-9d5c6dffb4d5
67220c69-f0c8-4033-8bb6-43dc8462ac29
fe24dbb1-53dc-4cf8-a6a7-81684dff3191
Pan_Tumanmiesiąc temu

@Merenbast Człowiek wstał z rana i zamiast się ucieszyć to posmutniał.

0

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Chciałbym Was zaprosić do Grodkowa położonego w województwie opolskim. Na blogu znajdziecie tekst o tym uroczym miasteczku
https://antekwpodrozy.pl/332-grodkow-opolskie-przewodnik-po-atrakcjach-projekt-miasta-stojace-murem
Grodków odwiedziłem w maju w ramach projektu "Miasta stojące murem", ponieważ zachowało ich się tam całkiem sporo.
Kilka ciekawostek o miasteczku:
Budowę murów obronnych rozpoczęto pod koniec XIII wieku, a w XIV wieku zostały podwyższone oraz dobudowano baszty.
Długość murów musiała wynosić około 1300 metrów (pomiar na Google Maps, gdyż nie znalazłem oficjalnie podanych długości), a do dzisiaj przetrwało prawdopodobnie ponad 500 metrów.
Do czasów obecnych oprócz murów przetrwały wieże bram Lewińskiej i Ziębickiej oraz Baszta Więzienna.
Rynek w Grodkowie ma kształt prostokąta o wymiarach około 100 metrów na 110 metrów. Nie licząc ratusza, największą uwagę zwraca natomiast kamienica pod numerem 3, która powstała na przełomie XVI i XVII wieku.
Miejski ratusz w stylu klasycystycznym pochodzi z XIX wieku, ale gotycko-renesansowa wieża o wysokości 51 metrów powstała w XVI wieku.
Wczesnogotycki kościół św. Michała Archanioła pochodzi z XIII wieku. W trakcie pożaru w połowie XV wieku uległ zniszczeniu, ale odbudowano go.
Na terenie Grodkowa znajdują się ruiny kościoła ewangelickiego zbudowano w XIX wieku w stylu neoromańskim.

c2ea0a47-d633-4e58-ac52-344f68ffc574
d4ff13c5-d6e4-4c69-9a62-bfeab07cbb12
f63e1893-01cd-4605-992d-e7cf211b8d24
d6d5f783-9003-4f3a-bd14-f85ffeb92bcb
5b911900-24ae-49c4-b719-5cde2e4e4f9b

Zaloguj się aby komentować

Sztos
Sztos
UnknowOsobistość

Nowe wydanie newslettera #unknowNews 👇
[#uN] 🌀 Zarobki na on-call, efektywna nauka języków, Twoje stand-upy są kiepskie, a iPad jest fajny

https://mrugalski.pl/nl/wu/uv3CJ04p8nov6vWEL7Hu0A
Chcesz dostawać takie prosto na maila? Zapisz się tutaj:
https://unknow.news/

Zaloguj się aby komentować

Sztos

Świątynia Światła była miejscem, którego nigdy nie spodziewałeś się odwiedzić. Można ją było zobaczyć na obrzeżach miasta, pośrodku pola, gdzie stał wysoki i górujący ponad innymi posąg. Jednak pewnego dnia odkryłeś zestaw kości zdobiony na wzór tego miejsca. Nie masz pojęcia, jak dostał się w twoje ręce. Może powinieneś to zbadać?
-> https://rgfk.pl/kostki-rpg-swiatynia-swiatla-zestaw-7-kosci-kostek/46977.html

8a4c2f9d-1b54-4c37-9486-933ce9501331

Zaloguj się aby komentować