Hejtownicy i Hejtowniczki!

Wspólnie z różową bierzemy udział w konkursie organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, gdzie reprezentujemy województwo świętokrzyskie, o którym publikujemy zdjęcia i film (premiera dziś o 18!)

Niestety dziś zaczął się nieprzyjemny etap głosowania, który potrwa przez tydzień. Głosy to 25% ostatecznej oceny.

Jeśli uważacie, że treści które dotychczas opublikowaliśmy są fajne i podobają się Wam to zachęcam do oddania głosu na nas.

Głosować można raz na 24 godziny, każdy głos trzeba potwierdzić w mailu aby był ważny. Głosowanie odbywa się na stronie https://mistrzostwablogerow.polska.travel/ (na samym dole trzeba wybrać z listy woj. Świętokrzyskie: RoadTripBus).

Dzięki,

#roadtripbus <- do czarnolistowania albo obserwowania

f51f49b4-781c-4928-8254-8cef4755c023
MrMareX

Powodzenia, poszło.

frk

zagłosowane!

MG78

@frk @MrMareX Dziękuje bardzo!
@krokodil3 (。◕‿‿◕。)

Zaloguj się aby komentować

Wczoraj wieczorem ukazał się bardzo ciekawy artykuł w Nature o eksperymentalnej, choć specyficznej, demonstracji przesłania informacji przez coś co "przypomina" tunel czasoprzestrzenny.

 

O co generalnie chodzi?

 

Po pierwsze zapraszam do popularnonaukowego artykułu Natalie Wolchover pt.

 

Fizycy tworzą tunel czasoprzestrzenny za pomocą komputera kwantowego.

 

Poniżej zaś krótkie objaśnienie całej sprawy.

 

Po raz pierwszy fizykom z Caltechu z zespołu kierowanego przez Marię Spiropulu udało się eksperymentalnie zademonstrować na kwantowym komputerze Google'a, a dokładniej na 53 kubitowym procesorze Sycamore, "przejezdną" dwuwymiarową wersję tunelu czasoprzestrzennego na podstawie teoretycznego modelu SYK (Sachdev-Ye-Kitaev). Udało się im, manipulując kubitami, przesłać informacje przez utworzony przez nich tunel czasoprzestrzenny, a przynajmniej tak twierdzą. Niemniej, sprawa wzbudziła dyskusje wśród fizyków. Generalnie kwestia rozbija się o nie tylko o samą korespondencję AdS/CFT - czyli relację między splątaniem kwantowym, a geometrią czasoprzestrzeni - i związaną z nią hipotezę ER=EPR , na których bazuje model SYK, a które jak twierdzą ich kontestatorzy nie dotyczą realnej przestrzeni, w której żyjemy lecz przestrzeni anty DeSittera z negatywną stałą kosmologiczną. Sprawa się też rozbija o sposób interpretacji wyników tego eksperymentu, z którym nie wszyscy się zgadzają. Poniżej, jeden z przykładów wczorajszej dyskusji na twitterze:

 

A better summary: Physicists created an entangled system of qubits in a quantum computer in a way that is well understood in conventional quantum mechanics, and some physicists have speculated that entangled particles are connected by wormholes. 

 

https://twitter.com/WKCosmo/status/1598018899509137408

 

Jeśli chodzi o samą dualność Maldaceny (AdS/CFT) to chyba najbardziej znanym jej "wrogiem" jest Sabine Hossenfelder, znana popularyzatorka nauki i fizyki, ale też osoba kontrowersyjna w samym środowisku fizyków. Jej słowa odnośnie wczorajszych doniesień:

 

No they didn't create a wormhole. It's a bullshit headline that deliberately misinforms the reader and I think you should unfollow and unsubscribe from every outlet that promotes this nonsense.

 

https://twitter.com/skdh/status/1598175023067717632

 

Natomiast autorka artykułu w Quanta Magazine Natalie Wolchover w taki oto sposób odniosła się do niektórych zarzutów:

 

Curious to see so many people approve of the article but bristle at the headline. Can someone (who has actually read our article or the Nature paper) articulate why they don’t think it’s valid to say the experiment created a wormhole?

The SYK model they programmed is holographically dual to an AdS2 traversable wormhole. Thus the evolving system of qubits has an equally valid description as a particle traversing a wormhole — “a filament of real space-time,” as Daniel Jafferis described it to me.

Indeed, the description of the experiment as particles traversing a wormhole is causal — simpler than the description in terms of qubits. Aspects of the dynamics arguably provided “a kind of evidence that this gravitational picture is the correct one” (Jafferis again).

To be sure, it's a 2D wormhole that they programmed and it’s not part of the same space-time fabric we live in. Moreover, it’s AdS space-time and ours is dS. All very important caveats, but do they render the headline inaccurate? Please spell out your critique.

 

https://twitter.com/nattyover/status/1598062171732447232

 

Podsumowując, fizycy stworzyli eksperyment z fascynującymi wynikami i bazujący na pięknej idei mogącej przyczynić się kiedyś do rozwiązania zagadki grawitacji kwantowej. Czy można jednak pokusić się o stwierdzenie "stworzenia", nawet jeśli w pewien sposób "zabawkowego", realnego modelu tunelu czasoprzestrzennego, który się nie zapada i przez który da się przesyłać informację? No cóż, jak widać po dyskusji, zależy jak na to wszystko spojrzeć.

 

Gdyby ktoś chciał się zagłębić w tematykę korespondencji AdS/CFT, ER=EPR to polecam np. Tunele czasoprzestrzenne rozplątują paradoks czarnej dziury.

 

# fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

Chcesz zerknąć do archiwalnych tłumaczeń bądź nowinek fizycznych? Wejdź na: https://www.fizyczne-nowinki-fakera.pl/

5494a601-6a1c-4c98-8e3d-5c4cd38cc072
sullaf

Kurwa, chuja zrozumiałem

Fake_R

Jeszcze poniżej parę komentarzy odnośnie artykułu.

 

"BREAKING: no, physicists have not built a wormhole.

 

Journalists have built a new form of clickbait and successfully sent misinformation around the world faster than the speed of truth."

 

https://twitter.com/johncarlosbaez/status/1598246338583744512

 

“If this experiment has brought a wormhole into actual physical existence, then a strong case could be made that you, too, bring a wormhole into actual physical existence every time you sketch one with pen and paper.”

 

https://twitter.com/johncarlosbaez/status/1598247666005463040

 

"From much of the press, you'd think they actually created a wormhole. What they've really done is simulated a system that might have a mathematical correspondence to a wormhole. Any summary that doesn't lead with this point is misleading."

 

https://twitter.com/MBKplus/status/1598012403178172416

 

"Many of us have been outraging at @QuantaMagazine for the misleading headline, but scientists themselves have to be more careful about how they communicate their work to journalists."

 

https://twitter.com/Kaju_Nut/status/1598230378015526912

 

"Its a 7 qubit system, modelling SYK which is dual to a 2d gravity. Interesting - but totally disproportionate to the PR machine operating.

 

They have the CEO of Google posting about it, articles in the New York Times, a huge puff-piece and video in Quanta."

 

https://twitter.com/JosephPConlon/status/1598223730647666688

JakTamCoTam

@Fake_R ciekawe, ale zostawiam na potem.
Proszę mi przypomnieć wieczorem żeby przeczytać. Daje pioruna w ciemno ofc

Zaloguj się aby komentować

No dobra za namową uzyszkodnika @krokodil3 tworzę tag #winogronadeserowe w którym będę prezentował coś z mojej kolekcji winogron plus kilka słów na temat danej odmiany. Min skąd pochodzi, kto jest autorem, jakie mam spostrzeżenia przy uprawie, czy jest podatna na choroby grzybowe, jak rośnie itd. 

 

Na pierwszy ogień leci odmiana Donara od której się zaczęła moja przygoda i dzięki której złapałem bakcyla. 

Kupiłem ją na targu od właściciela winnicy co zajmuje się prowadzeniem winnicy z odmianami deserowymi. 

 

Odmiana rośnie jak chwast dosłownie. Czerwcowy przyrost każdego roku to około 1.5m latorośli. 

Przy krótkim cięciu ma defekt zapylania gdzie grona są mocno przestrzelone. 

 

Krótkie cięcie tzn jak mamy łozę i przytniemy ją na mniej jak 6 pączków. Bo ta odmiana lubię cięcie od 8 do 12. (Może nagram film nt cięcia krzewu, jeszcze zobaczę)

 

Jeżeli chodzi o wrażliwość na choroby grzybowe to bez opieki łapie mączniaka prawdziwego i trochę rzekomego. 

Odporność na mróz jak podają na winogrona.org i winorośl.pl wynosi od -23 do -24°C

 

Pochodzi z Ukrainy w wyniku skrzyżowania pyłków odmiany Podarok Zaporożu z odmianą Wostorg. 

 

W normalne lato dojrzewa u mnie na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września. W smaku jest prostą i słodką chrupką odmianą o kolorze od żółto zielonego po różowo zielonego tak jak to miało miejsce w 2021 roku co zobaczyć można na zdjęciach. 

 

Jagody duże, grona również co widać na zdjęciach można powiedzieć że oczojebne idealnie się nadają by ją posadzić od strony drogi by przyciągała wzrok sąsiadów i powodowała ból wiadomo czego. 

Jak macie jakieś pytania to śmiało.

 

Edit: pierwsze dwa zdjęcia pochodzą z 2022 roku z połowy sierpnia i nie mają ostatecznej wielkości a ostatnie pochodzi z początku września 2021 gdzie sierpien był mocno deszczowy i odsłoniem grona przez oberwanie liści w celu lepszego wybarwienia. Ale niestety nie zgromadziły tyle cukru co bym potrzebował.

 

#ogrodnictwo #zainteresowania #chwalesie #hobby

a8ccacaa-d3f5-4b95-8a78-72d5ccac4a4c
a5c3f780-2a1a-41da-af7d-24ab535e5b3d
593a28fd-ae09-424d-90d6-a14d14efa77b
moll

@starebabyjebacpradem to może być problem, bo po intensywnych opadach ta woda w gruncie stoi. Z wierzchu robi się gliniasta skorupa, ale tak te 30-40 cm w grunt jest wilgotno jeszcze długo po deszczach.

 

Wystarczyłoby zrobić odwodnienie, jakiś sączek w okolicy sadzonek, czy lepiej byłoby wybrać grunt na głębokość metra i zasypać lepszą ziemią? Tylko to też może być strzał w stopę, bo bardziej przepuszczalna ziemia będzie mi robiła w tych miejscach naturalne studzienki...

starebabyjebacpradem

@moll co do drenażu itd niech się lepiej wypowiedzą eksperci ja tam trochę się znam na uprawie

moll

@starebabyjebacpradem niestety mój rodzinny specjalista od melioracji dostał demencji i już go nie podpytam

Zaloguj się aby komentować

https://mynoise.net/noiseMachines.php

 

Generator fali gamma #40hz, beta, alfa, theta, bialego szumu, binaural beats i wielu innych przyjemnych dźwięków.

 

Poniżej badanie naukowe odnośnie stymulacji mózgu dzwiękiem o częstotliwości #40hz (poprawa zdolności kognitywnych jest zauważalna statystycznie)

W referencjach/przypisach (? nie wiem jak to przetlumaczyc na polski) tego badania znajduje się również inne ciekawe badanie potwierdzające poprawe stanu mentalnego u ludzi z alzheimerem(!sic).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7683678/

 

To summarise, the work presented demonstrates that improvements in cognition, memory and mood can be observed in those undergoing binaural beat psychoacoustic stimulation at 40 Hz; with respect to the mean population results. Additionally, we observed improvements across the average mood for all frequency cohorts; with a greater _R_2 value presented by the 40 Hz cohort. Moreover, this work provides evidence to warrant further investigation; more so in pertinence to the underlying mechanisms that may be causing the observed results.

Wpis tlumaczony Deepl z kanału Generał SVR z dnia 01-12-2022

 

Drodzy subskrybenci i goście kanału! Prezydent Rosji Władimir Putin miał wczoraj bardzo trudny dzień, który zakończył się dość dramatycznie. Środowy poranek rozpoczął się dla Putina od przygnębiającego raportu o stanie rosyjskiej gospodarki i w konsekwencji prognozy pogorszenia sytuacji w najbliższym czasie. Sankcje nałożone na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę mają poważny wpływ na gospodarkę tego kraju, a efekt tych sankcji rośnie i nasila się w czasie. Główne problemy w rosyjskiej gospodarce, zdaniem autorów raportu, wystąpią późną wiosną i wczesnym latem przyszłego roku, a uniknięcie negatywnego scenariusza jest w tej chwili niemożliwe. Należy wziąć pod uwagę, że prognoza została sporządzona bez uwzględnienia ewentualnego ogłoszenia powszechnej mobilizacji i stanu wojennego w kraju, co jest w planach Władimira Putina, a co niewątpliwie tylko pogarsza prognozy.

Po południu Putina zaniepokoiły wieści z frontu. Obietnice kierownictwa bloku wojskowego o zajęciu przed rozpoczęciem zimy kilku miejscowości, w tym Bachtmutu (zwanego w raportach Putina Artemiwskiem) w obwodzie donieckim na Ukrainie, nie zostały zrealizowane. Co więcej, wczoraj kierownictwo bloku wojskowego nie było gotowe zagwarantować prezydentowi znaczących postępów na jakimkolwiek froncie przed Nowym Rokiem. Putinowi powiedziano, że prognozowane na początek grudnia załamanie zimna w obwodzie ługańskim może zostać wykorzystane przez AFU do ofensywy, a w takim przypadku utrzymanie terytorium w północno-zachodniej części regionu byłoby bardzo problematyczne. 

Wieczorem Putin odbył rozmowę telefoniczną z uzbeckim prezydentem Szawkatem Mirziyoyevem. Rozmowa dotyczyła planów na przyszłość i rozwoju wspólnych projektów. Nie doszło do porozumienia; raczej zgodzono się na negocjacje. 

Dla Putina dramatyczne wydarzenia miały miejsce wieczorem w jego rezydencji. Schodząc po schodach Putin potknął się i upadł na piętę, a kilka schodów później zsunął się na dół. Do zdarzenia doszło na oczach osobistych ochroniarzy prezydenta, którzy szybko zareagowali i pospieszyli Putinowi z pomocą. Trzej ochroniarze pomogli prezydentowi na pobliskiej kanapie i wezwali medyków dyżurujących w rezydencji. Medycy przybyli w ciągu kilku minut, ale nie mogli od razu zbadać prezydenta. Putin cierpi na onkologię przewodu pokarmowego, która już wcześniej powodowała u niego poważne problemy z trawieniem, a upadek najwyraźniej uderzył go w kość ogonową, co prawdopodobnie spowodowało ostry ból i mimowolne wypróżnienie. Wprawdzie Putin zwykł nosić specjalną wodoodporną bieliznę o działaniu chłonnym, ale ostatnio zaniedbał te środki ostrożności, jak się okazuje, na próżno. Przed kontrolą medycy odprowadzili prezydenta do łazienki i pomogli mu się umyć, a jednocześnie przeprowadzili wstępne badanie. Po pełnym badaniu zdiagnozowali stłuczenie kości ogonowej i tkanek miękkich. Nic krytycznego, samopoczucie prezydenta w kierunku zmroku było stabilne, może poruszać się samodzielnie, skarga na ból w okolicy kości ogonowej przy siedzeniu to jedyne, co przeszkadza Putinowi. Na noc zażywał środki przeciwbólowe. Wkrótce zostanie przeprowadzone śledztwo w sprawie tego, co spowodowało upadek prezydenta. Nosi specjalne buty, nawet w domu z powłoką antypoślizgową, a stopnie schodów w rezydencji uważa za "bezpieczne". Jak się okazuje, wszelkie środki ostrożności idą na marne, gdy strzelają nerwy.

lexico

Właśnie napisali, że Putin się zesrał.

Michal_Bialek

@lokal Pelikany łykają jak leci

frk
0

@Michal_Bialek mnie kiedyś napierdalały plecy (porażenie do stopy) i jak widzę, jak siedzi Putin czy jak chodzi to, przypominam mi to moje chodzenie (to jak siedział też), i jak bym się wyjebał przy najostrzejszym bólu (raz dziennie do kibla, i tylko na jednym boku jak embrion leżałem miesiąc). Omdlałem tak z 3 razy z bólu, na szczęście to nie był żaden wypadek, tylko "z marszu". To bym pewnie zemdlał i się zesrał.
Co nie potwierdza, że to prawda.

Zaloguj się aby komentować

Aammon
AammonDebiutant

Ehh, tak bardzo chciałem wziąć udział w wykopaczce. Wysłać komuś jakiś prezent, upominek na święta i samemu zostać obdarowany takim prezencikiem. Stecka dała mi bana dosłownie za nic. Za śmiesznego plusa pod postem który się jej nie spodobał. I pomarzyć sobie mogę co najwyżej teraz. Mehh.

BillyFuckboy

@Aammon nie masz czego zalowac. Zrezygnoealem z wykopaki 2 lata temu jak zdalem sobie sprawe z tego, ze potencjalnie moge wylosowac jakiegos toksyka z tego portalu albo takiego baiciarza i dzieciaka lopeza.
Wolal bym świadomość, ze wysylam paczke komus normalnemu.

mejwen

@Aammon pan rumun rozdaje w tym roku prezenty

frk

Wykop to jest miejsce, gdzie cenzura ma się najlepiej, a jego użytkownicy, wojownicy wolności, na każdym kroku narzekają na cenzurę Twitter i FB, choć sami na wykopie są bezczelnie cenzurowani. I trwają w tym, narzekając na inne social media. Nasza cenzura jest lepsza niż wasza ważne, że elon zbanował lewaków i odbanował patoli i lewaków dupa boli. A sami dostają wielkie chuje w dupę i lecą dalej

Zaloguj się aby komentować

Czy wiedzieliście, że trener Arabii jest w połowie Polakiem?

I dodatkowo zrobił dzisiaj dla naszej repry więcej niż 711. Dawać go na trenera, chciałbym zobaczyć jak pogania kijem naszych kopaczy spod własnego pola karnego. xD

Za każdą lagę do nikogo 10 okrążeń.

Nawet jak i tak nie nauczą się podawać to chociaż będą dobrze biegać xD

bf614e30-d54e-4c68-8f5d-b8cf9da48079
Ragnarokk

@anervis Koleś u Saudów bierze 3x tyle co Czesio. On kijem tego gówna zwanego PZPN nie tknie.

Zaloguj się aby komentować

krokodil3
krokodil3Kosmonauta

8e0128bf-2be3-400c-9974-05af8c56c800
precelek

przy okazji dochodzę do wniosku, że nie potrzebujemy w kadrze dobrego selekcjonera, tylko takiego, który będzie potrafił przepchnąć to gówno dalej w drabince rozgrywek

wiku

To co oni wczoraj grali to nawet do okręgówki się nie nadaje. Tragedia.

LovelyPL

@wiku Dej pan spokój. Kopanina była żenująca.

Zaloguj się aby komentować

Aryo
AryoGruba ryba

Rosyjski propagandysta Igor Dmitrijew w dosyć ciekawy sposób przyrównał problemy zarządzania Rosją do proszku i moczu

 

Niedawno w moskiewskiej kawiarni rozmawialiśmy z towarzyszem o katastrofie zarządzania Rosją i on wyraził dość powszechną opinię: tak, Dimitriev, zgadzam się z tobą, ale musimy wygrać. 

 

Powiedziałem: nie uda się, upadek zarządzania to problem wyższego rzędu niż Ukraina, powiedzmy. 

 

Odpowiada: tak to się uda, zmobilizujemy kolejny milion, jakoś ich uzbroimy i tak przepchniemy. 

 

- Cóż, to tylko rozszerzy liczbę problemów. Pojawią się nowe, na innych frontach. Spójrz - wskazuję na przełącznik na ścianie. - Po pstryknięciu przełącznika powinno zapalić się światło. A teraz wyobraź sobie, że po przekręceniu włącznika zamiast światła włącza się alarm przeciwpożarowy na suficie, a na głowę klienta spada biały proszek. A w barze z kranu z jakiegoś powodu leje się mocz. Widocznie pomieszali rury i zahaczyli o odpływ z toalety. Zmieniłeś już beczki i nadal mocz leje się do szklanek. Ale nie można przeprojektować, bo projektant jest znajomym właściciela. Więc gdziekolwiek byś nie poszedł, tam jest problem. A ty mi mówisz: "Widzisz, Igor, ja to rozumiem, ten proszek i ten mocz, ale my musimy otworzyć lokal w poniedziałek. Nie ma żadnych opcji. Szefowie powiedzieli: to musi być otwarte w poniedziałek. I nie przyjęto żadnych zastrzeżeń". Więc co robisz? Odpowiadasz: "Dobrze. Zatrudnimy więcej kelnerów, niech zmiatają miotłami proszek z głowy. Kup dużo reklamy, przyjdzie dużo klientów, nie wszyscy z nich będą pili piwo. Będą też niepijący, może im się spodoba to miejsce. Przecież ładnie odremontowane.

 

Ale wiadomo, jak to się skończy. To się źle skończy! Bo zarządzanie i komunikacja wewnętrzna to pierwsza rzecz, która wymaga naprawy. Zidentyfikuj wszystkie problemy, napraw je, a potem może działać.

 

wspieram zrzutkę na wyposażenie zimowe dla Ukrainy

https://zrzutka.pl/88d5ug

 

źródło: https://t.me/russ_orientalist/12678

323eebf4-a2c9-4054-9658-f9566b8cedaf
libertarianin

@Aryo ciekawe czy ktoś kiedyś nasikał do piwa putina

radziol

@Aryo ruski który wyciąga wnioski to zły ruski

Zaloguj się aby komentować

Przydupasy orlenu odpowiadający na pytania w AMA

e33a883f-6f0e-4137-a3ce-27328aebae62
pawel-wu

@Rozpierpapierduchacz mecz jest. Póki co masz wolne

SuperSzturmowiec

Dałbym Ssmanska błyskawice ale chyba z powodu długiego nicka błyskawica ucieka na bok.
W trybie poziomym jest Ok. Ale źle skaluje w pionowym. Może tez wina przeglądarki safari i małego ekranu bo IP SE
#blad

485f00a9-b4d2-4549-a9c7-e4ffd2f7d9e1
krokodil3

@SuperSzturmowiec ten błąd wyskakuje tylko gdy nazwa użytkownika połączona z rangą jest za długa

Zaloguj się aby komentować