Rosyjski silnik eksplodował samoistnie podczas orbitowania wokół Ziemi.

Rosyjski silnik eksplodował samoistnie podczas orbitowania wokół Ziemi.

Amerykańskie Siły Kosmiczne skatalogowały obiekt, który eksplodował, jako Obiekt #32398.


Silnik ten był częścią holownika kosmicznego, który w 2007 r. pomógł umieścić na orbicie trzy rosyjskie satelity GLONASS.


Większość pracy podczas wystrzelenia satelity w 2007 r. wykonała rosyjska rakieta Proton. Jednak górny stopień rakiety zawierał dwa małe silniki ulotowe. Według Jonathana McDowella, Rosja użyła tych silników, aby nieco przyspieszyć macierzyste stopnie rakiety.


Te małe silniki zasadniczo pomagają zapewnić prawidłowe rozmieszczenie paliwa w zbiornikach. Jest to ważne w przypadku konieczności ponownego uruchomienia silnika po osiągnięciu przez rakietę orbity. Jednak te stare rosyjskie silniki rakietowe nie wykorzystują całego materiału pędnego podczas odpalania. W związku z tym mają tendencję do eksplodowania kilka lat, a nawet dziesięcioleci później. W ten sposób na orbicie tworzy się chmura kosmicznych śmieci.


Stary rosyjski silnik, który właśnie eksplodował, krążył wokół Ziemi po orbicie eliptycznej. W najbliższym punkcie znajdował się w odległości 241 mil od Ziemi. W najdalszym punkcie rosyjski silnik rakietowy byłby oddalony od Ziemi o 11 852 mile. Ze względu na taką orbitę, pole odłamków będzie potrzebowało trochę czasu, aby ponownie wejść w atmosferę ziemską.


Eksperci śledzą obecnie ponad 173 obiekty, które powstały w wyniku podobnych eksplozji rosyjskich silników rakietowych.


Źródło: https://bgr.com/science/a-russian-motor-just-spontaneously-exploded-while-orbiting-earth/?bgr-partner=flipboard


Photo by Donald Giannatti on Unsplash

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować